۴ گونه از سمی و خطرناکترین مار های آفریقا


خطرناکترین مارهای آفریقا : سم یک مامبای سیاه می‌تواند ۱۰ انسان بالغ را بکشد. به این دلیل که مامبای سیاه چند مرتبه طعمه را نیش می‌زند، بیشترین سم را به بدن قربانی تزریق می‌کند. مامبای سبز متوسط دو متر طول دارد و آن‌ها طبیعت عصبی‌ای دارند و معمولاً از انسان دوری می‌کنند . مار دمنده یا puff adder با استتار استثنایی‌شان از خود محافظت می‌کنند و به جای فرار کردن از خطر در محل خود آرام می‌مانند.


آفریقا زیستگاهی برای متنوع ترین انواع مارها در دنیا است که در مجموع به ۴۰۰گونه میرسد و بیش از ۹۰ گونه آنها سمی هستند.این مارهای سمی ، وحشی و کشنده هستند.هر کدام به طرز منحصر به فردی طعمه خود را شکار می کنند.کبراهای براق شکار خود را تعقیب می کنند.در حالی که افعی های نیرومند به انتظار طعمه می نشینند.

برخی دیگر در درختان حرکت می کنند.اما هنگامی که این شکارچیان احساس خطر بکنند ، تبدیل به خطرناکترین مار های آفریقا می شوند.در ادامه به ترسناک و خطرناکترین مارهای آفریقا می پردازیم.

مار کبری Naja kaouthia

این مار تمام ویژگی های مارهای مرگ بار را حتی بدون استفاده از نیش داردو یکی از خطرناکترین مارهای آفریقا می باشد.این گونه از مارکبرا ها که او را Naja kaouthia می نامند ،خطرناک است و هر کسی مزاحمتی برای او ایجاد کند به احتمال قوی بهای آن را با جان خود می پردازد.این مار کبرای یک و نیم متری نه بزرگ ترین و نه پر تعداد ترین مار سمی در آفریقا است.

این مار کبرا در منطقه جنوب غرب یافت میشود.اما کشور پرجمعیت جنوب آفریقای جنوبی در این منطقه قرار دارد.اکثرا با چراگاه های حیوانات اهلی پوشیده شده اند.بنابراین روبه رو شدن آنها با انسانها بسیار عادی است.هر ساله این مار کبری بیش از هر مار دیگری باعث مرگ مردم آفریقا میشود.

پوست لکه دار او این امکان را برای آن فراهم میکند که تقریبا در تمام نواحی منطقه خود را استتار کند.تا اینکه یک چوپان و مزرعه دار بدشانس او را لگد کند.در هنگام احساس خطر به منظور ترساندن حریف بدن خود را بالا کشیده و گردن منحصر به فرد خود را باز میکند و سپس حمله می کند.

مار کبری Naja kaouthia خطرناکترین مار های آفریقا
مار کبری Naja kaouthia خطرناکترین مارهای آفریقا

زهر حاصل بلافاصله روی سیستم عصبی بدن اثر میگذارد .ابتدا عضلات را فلج کرده و باعث از کار افتادن گردش خون و مجرای تنفسی میشود.تنها یک نیش این مار قادر است بیش از شش نفر را به کام مرگ بکشاند.کبری تنها یک بار حمله نمیکند.او آنقدر به حملات خود ادامه میدهد تا با نیش زدن مطمئن شود که دشمن دیگری او را تهدید نمیکند.

مار مامبای سبز | فیلم

مار سمی دیگری در بین درختان دیده می شود و به معنی کلمه این مار نامرئی و یکی از خطرناکترین مارهای آفریقا است. مار مامبای سبز در هنگام استراحت در زیر سایه گیاهان به سختی قابل روئیت است.اما حرکت مشخص میشود که چرا این خزنده را آنقدر مرگبار می نماند.

طول مار مامبای سبز بیش از دو متر می رسد.خط های روی بدن و رنگ سبز این مار به خوبی نشان میدهد که این حیوان برای زندگی بین درختان ساخته شده است.محلی که در آنجا می خوابد.جفت گیری میکند و غذا می خورد.

قلمروی مار مامبای سبز بر روی نوار پر پیچ و خم است  که از کنیا تا زیمباوه قلمروئی در میان بوته ها و جنگل ها ادامه دارد.طوری که از دید پرندگان ،جوندگان و خزندگانی که به دنبال آنها است پنهان می باشد.چشمان هوشیار این مار هیچ وقت بسته نمیشود.چرا که پوشش های ثابت و شفاف آنها نقش پلک چشم را همیشه بازی میکند.

مامبای سبز شرقی در آفریقا
مامبای سبز شرقی : خطرناکترین مارهای آفریقا

حرکت توجه را به خود جلب می نماید.اشتباه حرکت یک دست آدم می تواند پایان کار باشد.قربانی ها او درد سوزناکی را احساس میکنند.همانطور که زهر پخش می شود باعت خوردگی پوست و احتمال بروز قانقاریا شده و در نهایت زخم دائمی از خود جای می گذارد.مامبای سبز بیشتر اوقات فرار را به قرار ترجیح می دهد.انگشت شماری از تلفات این مار ثبت شد.

بیشتر بخوانید
فرصت طلبی مارمولک باسیلیک از شلختگی میمون جیغ زن

مار مامبای سیاه | فیلم

برعکس مامبای سبز که خجالتی بود مار مامبای سیاه یکی از خطرناکترین مارهای آفریقا می باشد . مار مامبای سیاه خجالتی نیست. همچنین مرگبار است.این مار هنگام حرکت با استشمام هوا طعمه خود را پیدا میکند.

در اینجا هدف او آشیانه رها شده است.سم قوی او بدن جوجه نحیف را فلج میکند و به سرعت باعث مرگش می شود.این مامبا از همنوع خود بسیار خطرناک تر است.

زیستگاه اش نه تنها بیشتر قاره را تشکیل میدهد یعنی از انتوپی تا نامبیا ،بلکه روی زمین هم شکار میکند.این یعنی تماس مستقیم با انسان دارد.تنها یک رویاروئی با مامبای سیاه کافی است تا مشخص کند چرا این حیوان آنقدر خطرناک  و نه تنها فوق العاده سمی است بلکه طولانی ترین و سریع ترین مار در آفریقا است.

سرعت مار مامبای سیاه می تواند به ۵متر در ثانیه برسد.که از سرعت دویدن بسیار انسان ها بیشتر است.چیزی که باعت تعجب می شود این است که مار مامبای سیاه قادر است نیمی از بدن ۳٫۵متری خود را از روی زمین بلند کرده و به درخت برگردد.

هر ساله در فصل برداشت محصول کشاورزان قدم در قلمروی مامبای سیاه می گذارند . مار مامبای سیاه در حالی که محاصره شده است ،نخست چاره را در فرار می بینید ولی اگر جائی برای رفتن نداشته باشد از خودش دفاع میکند.

مار مامبای سیاه با نشان دادن دهان مشکی خود حمله میکند.زهر او شامل ترکیباتی از مواد فلج کننده است ،این زهر به ماهیچه های حمله کرده و همچنین کارکرد دستگاه تنفسی و قلب را مختل میکند.هنگامی که عضلات منقبض می شود به فرد حالت خفگی دست می دهد.

مامبای سیاه خطرناکترین مار آفریقا

قل از ساخت پادزهر ،نیش مامبای سیاه تقریبا صددرصد کشنده بود.اما امروز بیمارستان ها می توانند اکثر قربانیان را از مرگ نجات دهند.درست است مامبای سیاه ترسناک ترین مار آفریقا است اما کشنده ترین نیست.این مار در حلقه خطرناکترین مارهای آفریقا قرار دارد.

مار PUFF ADDER خطرناکترین مارهای آفریقا

این مار استاد استتار است و یکی از خطرناکترین مارهای آفریقا می باشد.تلفاتی که این مار در آفریقا به بار می آورد از هر مار دیگری بیشتر است.البته دلیل دیگر این مقام گستردگی او در آفریقا است که از مناطق استوائی سنگال گرفته تا اریتر و آفریقای جنوبی کشیده شده است.اکثر رویاروئی انسان با این مار به صورت تصادفی است.چون قربانی اصلا متوجه حضور این مار نمی شود.

با بدن ماهیچه ای و حرکات آرام قادر به فرار سریع نیست.بنابراین به روش حمله خاص خود تکیه میکند.این مار سنگین بدن یک متری خود را بالا می برد. به هر مزاحم سر به هوائی حمله میکند.دندان های نیش یک سانتی و توخالی او که حاوی زهری است که وارد بدن انسان می کند و بلافاصله ماهیچه ها و سلول ها خونی را نابود میکند.

اکثر افراد از این رویاروئی جان سالم به در می برند اما تعداد زیاد آنها و تعداد قربانیانشان باعث شده رقم تلفات این مار کشنده از هر مار دیگری در آفریقا بیشتر باشد.اما تنها انسان نیست  که قربانی او می شود.این مار اگر دیده نشود از جاهای خوب تکان نمی خورد .

مار PUFF ADDER خطرناک ترین مارهای آفریقا
مار PUFF ADDER خطرناک ترین مارهای آفریقا

با اینکه فاصله قربانی با این مار تنها چند سانتی متر است.اما از مرگی در انتظارش است خبر ندارد.پوف ادر هنگامی حمله می کند که قربانی نتواند برای دفاع از پنجه و دندان های خود استفاده کند.آرواره پائینی او برای شکار راحت تر طعمه در اندازه های مختلف پهن تر می شود و هنگامی که طعمه به صورت کامل بلعیده شد آرواره او به شکل اولیه خود باز می گردد.

خطرناکترین مارهای آفریقا تقریبا در گوشه گوشه این قاره زندگی می کنند که بر اثر تغییرات طبیعی تکامل پیدا کرده تا بتوانند بر روی زمین و درختان زندگی کنند.

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید