برج شارد لندن ابر سازه فولادی برای شکافتن ابرها با ۱۱هزار صفحه شیشه ای


برج شارد لندن با ظاهری هرمی شکل، دارای ۹۵ طبقه است . با ارتفاع ۳۱۰ متر . این برج از ۱۱هزار صفحه شیشه ای درست شده که این تعداد برابر با مساحت ۱۳۰ زمین بسکتبال است. در این مقاله به بررسی این می پردازیم چطوری این برج شیشه ای در برابر باد با سرعت ۱۶۰کیلومتر مستحکم است ؟ چطوری در ارتفاع بالای ۳۰۰متر ساخت و ساز انجام می شد ؟از چه سیستم اطفای حریق ای در این برج استفاده شده ؟


سازه برج شارد لندن

برج شارد ۳۰۹ متر بلندترین برج لندن است.به قدری ارتفاعش زیاده وچنان قسمت مهم و برجسته ای از خط افقه، که نمی شود آن را نادیده گرفت.این یکی از سازه های بسیار متهورانه معماری است.مهندسی بسیار تحسین برانگیزی در آن بکار رفته است.شبیه یک تیکه کریستال به نظر می رسد.یک تراشه که از زمین بیرون زده است.

برج شارد لندن
برج شارد لندن ساختمان شیشه ای

نمای منحصر فرد هرمی این برج از ۱۱هزار صفحه شیشه ای درست شده که این تعداد برابر با مساحت ۱۳۰ زمین بسکتبال است.در زیر مارپیچ ۶۰متری برج  ستون اصلی قرار گرفته است.یک هسته بتنی عظیم که تکیه گاه اصلی ۷۲ طبقه مسکونی این ساختمان با بیش از ۱۰۰هزار متر مربع مساحت ر ا تشکیل میدهد.

ساخت پروژه برج شارد ۴۵۰ میلیون پوند هزینه داشته است. در داخل این آسمانخراش رستورانها، ادارات و آپارتمانهای لوکسی ساخته شده و بین طبقات ۶۸ تا ۷۲ رصدکده‌ای با چشم انداز ۳۶۰ درجه از لندن قرار گرفته است که نمایی بی نظیر از لندن را ارائه می کند.

هتل رستوران برج
هتل رستوران برج لندن

چرا بایدبرج سریع ساخته می شد؟|فیلم

ارتفاع حیرت انگیز شارد حاصل جاه طلبی مالکان و ضرورت بود که به جود آمد.زمانی که به قسمت جنوبی نزدیک می شویم و به خط افق نگاه می کنید ،می بینید که شلوغ و پر ازدحام است و همه جا پر از ساختمان است.ساخت وساز در این فضای کم بسیار سخت است.

محیط شلوغ و پرجمعیت این پروژه برای تیم کار سختی بود.درست در کنار ایستگاه قطار بود.هیچ جا اضافه ای در دست نبود. این ساختمان درست در مرکز منطقه ای که ایستگاه پل در یک طرفش و برج بیمارستان دیگری در اطرافش قرار دارد.خط مترو از نزدیکی برج در زیر زمین میگذرد.

برج لندن
برج لندن

چرا باید بعد تخریب ساختمان عظیم سریع برج جدید را ساخت؟

یک ساختمان در این منطقه وجود داشت که باید قبل از شروع کار تخریب می شد.تخریب برج قبلی به وزن ۲۵هزار تن می توانست کار ساخت و ساز در این منطقه را غیر ممکن کند.زمانی که یک ساختمان روی زمین می سازید.وزن سنگین ساختمان به خاک زیرش فشار وارد میکند.

خاک درست مثل اسفنج در جائی که ساختمان قرار دارد دچار فرو رفتگی می شود.زمانی که وزن ساختمان را از روی زمین برمیدارید خاک دوباره بالا میخواهد بیاید.دوباره می خواهد برگردد به همان وضعیتی که قبلا بوده است.دراین وضعیت زمان اهمیت زیادی دارد.وباید هرچه سریعتر وزن ساختمان جدید را دباره روی زمین وارد کنید.

چطور یک برج بلند را در حساس ترین نقطه لندن میتوان ساخت؟

به محض شروع پروژه های مثل این در رقابت با زمان هستید.وقت طلا است و باید سریع ادامه بدهید.

ساخت ساختمانی مثل این،با ساخت ابتدا طبقات زیرزمینی و حفر یک سوراخ بزرگ در پائین زیرزمین شروع می شود.بعد از طبقه پائینی زیرزمینی ساخت هسته اصلی ساختمان به سمت بالا شروع می شود.در حقیقت هسته ساختمان بر روی چهارجوب های زیر بنا ساخته شد.در حینی که کار ساخت به سمت بالا ادامه داشت،هسته اصلی ساختمان را نگه می داشت.بعد در عین حال مشغول حفاری زیر آن بودند و به سمت پائین پیش می رفتند.

این کار قبلا انجام نشده بود و یک نوآوری مخصوص برج شارد بود.(نمایش فیلم این نوع آوری)

جالب اینجاست که تنها ۲۳ عدد از ستونهای ساختمان نقش تکیه گاه برای هسته مرکزی  بتنی ساختمان را برعهده داشتند.که از زیر زمین طبقه دوم به سمت بالا ساخته می شد.با ادامه حفاری و شکل گیری طبقات زیرزمینی حول ستون های از پیش نصب شده کار ساخت هسته اصلی ساختمان به سمت بالا پیش می رفت.انگار بر روی میزی در حال تعادل باشد.

در حال بارگذاری پخش کننده...

به این ترتیب مهندسان می توانستند عملا ماه ها  از طول مدت  ساخت این پروژه کم کنند و برج شارد با سرعت بسیار بیشتر و هزینه بسیار کمتری ساخت شد.

بررسی ابعاد اعظیم برج شارد

این شاهکار ۸۷ طبقه ای مهندسی با آپارتمان های مجلل،هتل و ۵۵هزار مترمربع فضای اداری ،استاندارد ومعیاری جدید در طراحی آسمان خراش ها را رقم زده است.

در طی ساخت این برج ۴۳۰ میلیون پوندی نیاز به بیش از ۱۴۰۰ کارگر داشت.قسمت زمان بر و آهسته ساخت یک ساختمان در آماده کردن هسته بتنی آن است.این اساس اصلی ثبات برای سازه است و ساختمان را سرپا نگه می دارد.کمک میکند ساختمان در برابر بار باد مقاوم بماند و بخش بسیار مهم در ساخت و ساز و انجام آن چالش بزرگی است.

سازه برج سارد
سازه برج سارد

ابر سازه چندگانه و منحصر به فرد این برج به دوریک هسته مرکزی بتونی ساخته شده است.۴۰ طبقه ساخته شده از فولاد ،۲۹ طبقه از بتن ، ابربالای آن و در راس ساختمان هم مارپبچ بزرگ چشم گیر برج به ارتفاع ۲۳ طبقه قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
شکار و نبرد:مهیج ترین صحنه های دیدنی از گربه سانان بزرگ

چالش ارتفاع برج برای ساخت و ساز|فیلم

زمانی که در حال ساخت برجی به ارتفاع بالای ۳۰۰ متر هستید ،یکی از چالش های بزرگ ان منتقل کردن مصالح و افراد با این ارتفاع بالا است.در حین ساخت و ساز هر چی ارتفاع بالاتر باشد ،این چالش مشکل تر است.

چگونه می توان در این برج این حجم بار را منتقل کرد؟

اولین ساخت این ابر سازه  با استفاده از برخی از بلندترین و قدرتمندترین جرثقیل های بریتانیا انجام شد.با ۴ جرثتقیل در طبقه همکف شروع شد.این جرثقیل ها تا ۱۶۰ متر را پشتیبانی می کردند.اما بعد از این ۱۴۰ متر دیگر از ساختمان هم باید ساخته میشد.حال که ساختمان از دست جرثقیل های قدرتمند فراتر رفته بود.با استفاده از نصب برج روی هسته ساختمان این چالش را برطرف کردند.نکته منحصر به فرد این بود که جرثقیل بر روی قالب های لغزنده قرار گرفته بود.

چالش ارتفاع ۳۱۰ متری برج شارد برای ساخت و ساز با جرثقیل
چالش ارتفاع ۳۱۰ متری برج شارد برای ساخت و ساز با جرثقیل

همچنان که جک های هیدرولیک هسته مرکزی و جرثقیل را به سمت بالا حول می دادند با قرار دادن قسمت پائین جرثقیل در داخل یکی از کانالهای بالابر که ساخته شده بود.دستگاه حالا در برابر باد با سرعت های بالای ۱۶۰کیلومتر محکم بود.

دیدن حل این چالش فیلم

در حال بارگذاری پخش کننده...

اما با وجود این فکر مبتکرانه با رسیدن کار ساخت و ساز به ارتفاع بسیار بالا مهندسان مجبور بودند رویکرد متفاوتی را درپیش بگیرند.آنها مجبور بودند از جرثتقیلی که به قالب لغزنده متصل بود استفاده کنند و یک جرثقیل دیگری بسازند که از قسمت اصلی ساختمان معلق بود.این کار به آنها امکان ساخت مارپیچ های نهای در بالای سازه را می داد.آنها با کمک این راه حل موفق شدند تجهیزات را به ارتفاع ۳۱۷ متری انتقال بدهند و این بلندترین جرثتقیل بریتانیا بود.به مهندسان امکان بالا بردن قطعات فولادی سفارش را می داد که بتوانند مارپیچ های ۲۳ طبقه این ساختمان را بسازند.

جرثقیل برج شارد
جرثقیل برج شارد

زمانی که ساخت مارپیج این برج به پایان رسید حدودا ۵۰۰ تن فولاد طی ۱۰۰ نوبت به بالابری مجزا برای ساختمان نصب شد.و وقتی در ارتفاع نهائی کار ساخت انجام گرفت طراحان توانستند شکل عظیم شارد را در ذهن مجسم کنند.۴۰ طبقه فولادی این ساختمان ،حدود ۵۵هزارمتر مربع فضای اداری را در خود جای میداد.

برای هتل و واحدهای مسکونی از یتن برای بهبود ویژگی های اکوستیک و همچنین کاهش نواسانات ساختمان استفاده شد.

چالش فراهم کردن ایمنی برج شارد

از آتش سوزی های گذشته در ساختمانهای بلند این تجربه به دست آمده که خارج شدن از آنها مشکل است.این مسئله از موارد مهم مورد تمرکز مهندسانی که بر روی ساختمانهای بلند مثل این کار میکنند.

یکی از پیشرفته ترین سیستم های  اطفای حریق در بریتانیا را در آن بکار گرفتند.تمام قسمت های سیستم پاشی اطفا حریق به شکل مرکزی از طریق یک سیتم مدیریت ساختمان کنترل میشود.در اینجا کنترل مهندسی حریق کاملی وجود دارد که آب را از تمام ساختمان به جائی میبرد .که به احتمال زیاد در آن حریق ایجاد شده است.

برج شارد لندن ابر سازه فولادی
برج شارد لندن ابر سازه فولادی

دو پمب بزرگ که از دو موتور با قدرت ۲۰۰کیلو وات تغذیه می شود ، آب را به ۷ منطقه پاششی و سه ایستگاه پمب پاژ  که در طبقات مختلف قرار دارد ،می رساند تا تمامی فلکه های اطفای ساختمان فشار یکسانی داشته باشند.


مهندسی غیرممکن:طولانی و بزرگ ترین نیروگاهی آبی جهان 


دسترسی به خروجی اضطراری حریق از طریق ۳ محور اضطراری ممکن است.هر یک دارای پلکان و یک آسانسور اضطراری هستند که امکان طرح ساختمان را فراهم میکنند.افراد می توانند در مواقع اتش سوزی به جای پله از آسانسور استفاده کنند.برج شارد در لندن قوانین دنیای مهندسی را بازنویسی کرده است.

چالش استحکام ۱۱هزار صفحه شیشه دربرابر باد|فیلم

در ساخت ظاهر این سازه از شیشه استفاده شده است تا بتواند نور خورشید را منعکس کند تا به این طریق به زیبایی آن افزوده شود و همین استفاده از شیشه در ظاهر سبب شده تا شکل آن با تغییر آب و هوا تغییر کند.این ساختمان دارای۱۱۰۰۰ شیشه ، با مساحت ۵۶۰۰۰ متر مربع  است.چطور می شود با استحکام کم شیشه برجی از شیشه ساخت که آنقدر محکم باشد که حتی در برابر شرایط آب و هوای نامساعد سرپا بایستد.

در حال بارگذاری پخش کننده...

مهندسان شارد سازه ای برجسته ساختند.دیوار پرده ای سازه با مساحت ۵۲ هزار مترمربع تمامی سطح برج را پوشانده است.نکته خارق العاده اش در این است که از بیرون ،برج شارد شبیه به سازه هائی است که تماما از شیشه درست شده اند.اما در حقیقت هیچ میزان از بار وزن ساختمان بر روی این شیشه نیست.تمام وزن ها بر روی چهار چوب فولادی و بتنی که داخل ساختمان است می باشد.

۱۱ هزار صفحه در برج شارد
۱۱ هزار صفحه در برج شارد

فولاد و بتن باعث می شود که ساختمان سرپا باقی بماند.استحمام و سختی ساختمان از آنها تامین می شود و از نوسان ساختمان جلوگیری می کنند.وزن تمام بارهای ساختمان بر روی آنها است.یکی از بارهائی که وزنش بر روی این بتن و فولاد است بار پوشش ساختمان و در واقع وزن همین شیشه ها است.

در ابر سازه برج شارد طراحان ۸ نمایشی را برای ساختمان نصب کرده اند که شکست های عمودی و نمادین ساختمان را شکل می دهد.

ایده ساخت برج این بود که یک چراغ بزرگ در این بالا قرار بگیرد و سپس بدرخشد و شکل شیب دار برج برای انعکاس نور خورشید و به درخشش در آوردن برج خیلی مناسب است.فرق یک اثر شیشه ای در این ابعاد نیازمند اقدامات خارق العاده ای بود که پیش از این در این لندن مشاهده نشده بود.

۱۱ هزار صفحه در برج شارد
۱۱ هزار صفحه در برج شارد

۱۱هزار صفحه شیشه ای این ابر سازه فولادی را در بر گرفته است. که وزن هر یک از آنها ۳۰۰ کیلوگرم است و تنها را برای نصب شیشه ها بوده است. هر کدام از آنها به صورت مجزا و توسط یک متخصص نصب شده اند.

در ماه مارس ۲۰۱۲ نصب آخرین شیشه نقطه عطف اصلی را رقم زد. کار این برج کمتر از ۴ سال به طول انجامید.نتیجه برنامه ریزی ،طراحی و آزمایشات هوشمندانه توسط مهندسین بود.

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید