گرده افشانی گل ارکیده و کاکتوس از طریق زنبور و خفاش ها

مطالب زیر داستانی خارق العاده در رابطه با اهمیت گل ها در چرخه حیات طبیعت می باشد . بدون وجود گل ها و گیاهان در طبیعت انسانی بر روی کره زمین باقی نخواهد ماند و ما امروزه از اهمیت این موجودات بی اطلاع هستیم.در ادامه به نقش زنبور ،مرغ مگس خوار و خفاش ها در گرده افشانی گلها می پردازیم .

گرده افشانی توسط زنبور
گرده افشانی توسط زنبور

گرده افشانی گل ارکیده توسط زنبور |فیلم

جنگلی در پاناما زنبور در یک گل ارکیده استوائی به دنبال بقای ادامه نسل خودش می گردد.ارکیده یکی از گلهای فریبنده روی زمین رایحه بسیار قوی دارد. زنبور نر به کمک گل ارکیده می تواند مهمترین ماموریت خویش یعنی تولید مثل را براحتی انجام دهد.

در حال بارگذاری پخش کننده...

زنبور در طول یک هفته هفت رایحه از گل ارکیده را جمع کرده است.زنبور قبلا از این گل ارکیده به عنوان کلونی استفاده کرده و نوزادش را به به داخل گل برده است.او با این کار به گل ارکیده برای گرده افشانی هم کمک میکند.گلبرگ های کاسه ای شکل ارکیده قسمتی از جذابیتش است.

زنبور برای به دست آوردن شهد گل باید خودش را به گلبرگ ها برساند.شهد گل مانند عسل شیرین است داخل کلاهک نگهداری میشود.وقتی زنبور داخل شهد شیرین می افتد و برای فرار فقط یک راه دارد.آن راحل را هم خود گل برای زنبور فراهم میکند.

گرده افشانی توسط زنبور
گرده افشانی توسط زنبور

وقتی زنبور تلاش میکند که بیرون بیاید به پشتش دو توده چسبیده شده است که داخل آن میلیون ها گرده گل است.این تنها توده ای است که گل ارکیده می تواند تولید کند و این زنبور می تواند برای گل خیلی خوب گرده افشانی میکند.

اما ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد تا او از دست گل خلاص شود این حشره باید تلاش کند.زنبور نر بالاخره موفق می شود.این زنبور در واقع برای گل پرواز میکند و وقتی رایحه یک گل ارکیده دیگر را حس میکند مستقیما به سمت او می رود.این حشره روی یک ارکیده دیگر می شیند .

بعد توده هائی که پشتش چسبیده است از او جدا می شود و با گرده آن ارکیده گونه ارکیده جدید را به وجود می آورد.

گرده افشانی تضمینی

گاهی برای بررسی موجودات روی زمین میتوانیم مسافر زمان بشویم.دویست هزار سال قبل خزندگان گوناگون زیادی وجود داشت نه پستاندار نه گیاهی وجود داشت.بدون گلها روی زمین موجودات زیادی یافت نمی شد و همه چیز یکنواخت بود.

اما در طول ۱۳۵هزار سال پیش زمین دچار دگرگونی های عظیمی شد همه اینها به خاطر گرده افشانی توسط گلها و گیاهان بود.اکثر گیاهان ازطریق باد گرده های خود را در جنگل پخش میکنند و اگر شانس بیارند و گرده های آنها به درخت دیگری برسد گیاهان و علفزارها گسترتش می یابند و باعث می شود گونه گیاه گسترش یابد.

گرده افشانی تضمینی
گرده افشانی تضمینی

اما گاهی این روش مطمئنی برای ادامه نسل یک گیاه نیست.چون اکثر گرده ها ناپدید می شوند.

اما نوعی درخت قدیمی ناشناخته از زمان های دور وجود دارد که احتمالا از خانواده ماگنولیا است که دارای نوعی گرده افشان ویژه است که به صورتی که هیچ یک از گرده ها نه از بین می روند و نه ناپدید می شوند.این گیاه دارای مکانیزمی است که گرده افشانی اش را تضمین میکند و به نوعی گرده ها ، مستقیما به مقصد میرسد.

این یکی از مهمترین داستانهای زندگی روی زمین است.رایحه بی نظیر این گل، موجودات اطرافش را به سمت خودش می کشاند تا گرده های گل را به گل دیگری بورد.سوسک ها اولین پیام آوران عشق برای این گل بودند.شهدش می تواند هم غذای میلیونها موجودات باشد و هم می تواند گونه دیگری از گل یا گیاه را بوجود آورد.به این صورت در زندگی گیاهان تغییراتی ایجاد میکند.

بیشتر بخوانید
حیات وحش آمریکای شمالی |تولید انبوه زنبور قاتل با خاصیت بسیار تهاجمی
گرده افشانی توسط حشرات
گرده افشانی توسط حشرات

امروز این استراتژی تمام گیاهان دنیا است که از طریق گرده افشانی نوع خود را تکثیر میکنند.با گذشت زمان روشهای گرده افشانی گیاهان دستخوش تغییرات شده است.زیرا گونه جانوران هم در روی زمین زیاد تر شده و گیاهان تنوع بیشتری پیدا کردند.

گرده افشانی توسط مرغ شهدخوار|فیلم

در این جنگل استوائی نمونه ای وجود دارد که شهدش را در خودش  پنهان میکند و به همین دلیل برای ازدیاد نسل خود روشی کاملا متفاوت دارند و گرده افشان آنها باید شکل کاملا متفاوتی داشته باشند.

زیرا گرده افشانی توسط جانوری باید صورت گیرد که دارای نوک درازی است که بتواند شهد گل را از داخل آن بیرون بکشد و بتواند در هر ثانیه ۱۰۰ بار بال بزند.با این توانائی کار خود را به خوبی انجام میدهد این گونه از پرندگان مانند بالرین هائی هستند که در هوا هنر نمائی میکنند.

اکنون از میلیون ها سال پیش در جنگل استوائی و هم در نقاط دنیا روشهای زیادی برای گرده افشانی وجود دارد.

گرده افشانی توسط خفاش|فیلم

بیابانی در شمال مکزیک گرما بیداد میکند.کاکتوس ها دارای گل های با اهمیتی روی زمین هستند.آنها ۱۵۰ سال است زندگی میکنند و کمک میکنند نسل نسل موجودات در این بیابان زندگی کنند.آنها دارای تانکی پر از آب هستند و به این صورت به زندگی ادامه میدهند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

کاکتوس ها برای بقا با هم همکاری میکنند.در این مکان بی سکنه کاکتوس برای زندگی کردن روش کاملا خاصی دارند.آنها بعد گرده افشانیها به میوه تبدیل می شوند.گرده افشانی گل کاکتوس در شبهای تابستان انجام می شود و به این ترتیب نسل تازه ای را به وجود می آورند.هنگام شب گلهای دیگری منتظر  دیدن گرده های آنها هستند.بعد از گرده افشانی گلها به میوهای پر آب خوشمزه ای تبدیل میشوند.

در جائی دیگر گرده افشانان آنها منتظر هستند تا در زمان مناسب از جزیره خیش به سمت آنها پرواز کنند.آنها به  دنبال گلهای سفید کاکتوس در صحرا می گردند.تمام این خفاش ها از شهد گل کاکتوس برای تغذیه استفاده میکنند .

آنها تا زمان باروری از جفت خود جدا زندگی میکنند و وقتی زمان باروری فرا برسد اکثر از خود نور ساطع میکنند تا جفت خود را سمتشان بکشانند.زمانی که نوزاد خفاش به دنیا می آید فورا نیاز به تغذیه دارد.

پروانه و گرده افشانی
پروانه و گرده افشانی

خفاش ها برای نوزادان خود از شهد گلها به عنوان تغذیه استفاده می کنند.اکثر آنها به کاکتوس آویزان می شوند و با این روش به گرده افشانی کاکتوس کمک میکنند.خفاش مادر تمام شهد گلها را می مکد تا با آن فرزندان متولد شده اش را سیر کند .

گلها در این شب باز می شوند و این تنها شانس برای گل است تا بتواند از طریق بالهای خفاش همان زمان در بیابان گرده افشانی کند.در هزاران باری که بالهای خفاش با گلها برخورد میکند زندگی بارها بارها جریان پیدا میکند.

وقتی گلها افشانی میکنند و گرده ها یشان تمام می شود تبدیل  به میوه خوراکی کاکتوس می شود و به این ترتیب کاکتوس با میوهایشان هدایای خود را به دیگر موجودات تقدیم میکنند.

زندگی پنهان

زیبائی همیشه آنچه که به نظر می آید نیست.گاهی زیبائی برای ادامه زندگی و گاهی برای کشش ،جاذبه و زندگی است.هر بال زدن در ثانیه در یک جنگل کمک میکند زندگی ادامه پیدا کند.جاری بودن طبیعت ارتباطات عاشقانه را آسانتر میکند.

پروانه و گرده افشانی
پروانه و گرده افشانی
گرده افشانی توسط حشرات
گرده افشانی توسط حشرات

جانورانی که پا و بال دارند به آسانی می توانند جفت خود را پیدا کنند.اما گیاهان همیشه به این دلیل که همیشه در یک جا مستقر هستند به راحتی نمیتوانند جفت گیری کنند.گیاهان موجودات را به سمت خود می کشانند تا و وقتی به ما نزدیک می شوند از آنان برای گرده افشانی و تولید مثل استفاده کنیم.

به همین دلیل است که همیشه گیاهان وجود حیوانات را می توانند بیشتر در اطراف خود حس کنند و بیشتر همدردی کنند.

 

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید