پرندگان بهشتی آبی ماده،تک تک پرهای نر را برای انتخاب جفتشان بررسی میکنند!

پرندگان بهشتی زیبائی را تا مرز جنون پیش می برند.نمایش های آنها حتی از ظاهر زیبایشان حیرت انگیزتر است.آنها سزاوار این نام پرنده های بهشتی هستند.پرنده بهشتی شاه مرغ برای بیشتر دیدن جائی را انتخاب میکنند که نور باشد تا خودنمائی شان دیده شود.پرنده بهشتی باشکوه هنگام نزدیک شدن ماده پرهای سینه اش را به شکل قلب در میارد همچنین پرنده بهشتی آبی مانند فرهاد کوهکن برای جلب ماده میخواند.

پرندگان بهشتی
پرندگان بهشتی

جزیزه گینه نو یک جزیره خیلی بزرگی است.با ۱۶ هزار کیلومتر طول بین استرالیا و خط استوا می باشد.جزیره ای که مدتها پیش ،در مقیاس زمانی زمین شناسی ،از بستر دریا به بالا رانده شده است.تعداد کمی از پستانداران خشک زی توانستن خودشان را از استرالیا به گینه نو برسانند.در اینجا هیچ پستاندار بومی گوشت خواری وجود ندارد.با درخت هائی که در تمام طول سال میوه دارند ،اینجا واقعا بهشت پرندگان بهشتی است.

هنرنمائی گروهی پرندگان بهشتی شاه مرغ | فیلم

آنها پرنده های خود نمائی هستند که دوست دارند شاه پرهاشان را به نمایش بگذارند و بیشتر جاهائی را دوست دارند که نور باشد تا بتوانند خود را نشان بدهند.

بهترین زمان برای مشاهده یک شاه مرغ بهشتی نر آن است که ابتدا صحنه نمایش او را پیدا کرده و سپس منتظر بشیند تا او وارد شود.یک نر قرمز بزرگ فلفلی با سینه سفید مثل برف ،دو پر ساقه بلند از انتهای دمش بیرون زده که در انتهای هر کدام قرص سبز رنگی دیده می شود.

هنرنمائی گروهی پرنده های شاه مرغ بهشتی برای انتخاب شدن توسط ماده

در حال بارگذاری پخش کننده...

شاه مرغ بهشتی نر ماده های منطقه را صدا میزنند.اگر کسی نیاید بدون حضور آنها نمایشش را اجرا خواهد کرد.پس آنکه پر های خود را پُف دار میکند،پرساقه های خود را خم کرده و بالای سر می آورد.با چرخاندن آنها ،رقص چرخ قرصی کوچک را در هوا به نمایش می گذارد.پرنده نر آنقدر اینکار را میکند تا تماشاچی از راه برسد.وقتی کسی نیست جلویش را بگیرد با یک حرکت تزئینی کار خود را به پایان می دهد.

شاه مرغ بهشتی یک تک خوان است.نرهای خیلی از گروهای دیگر به صورت گروهی شروع میکنند.پرنده های بهشتی نر بزرگ تر از شاه مرغ هستند.آنها هر روز روی یک درخت خاص جمع می شوند و منتظر می مانند تا یک ماده از راه برسد.وقتی یک ماده از را می رسد همه نرها دست به کار میشوند.

Paradisaeidae
پرندگان بهشتی شاه مرغ

پرنده ماده هر کدوم از نرها را بخواهد انتخاب میکند.پرنده بهشتی نر انتخاب شده برای رسیدن با ماده باید یک مرحله دیگری را بگذراند.مرحله ای که با نوک زدن به سر ماده شروع می شود.سرانجام پرنده ماده ،شاه مرغ نر را می پذیرد.

با اینکه نمایش های این پرنده ای نر به چشم ما قشنگی یکسانی دارند ،اما ماده ها تفاوت را کاملا تشخیص میدهند.جالب تر اینکه که تقریبا ماده ها همه شان با یک نر خاصی جفت گیری میکنند.به این ترتیب ماده ها با انتخاب نری که بهترین نوع پر را دارد ، باعث شدن نسل به نسل زیبائی ها نرها افزایش پیدا کند و این رقص های باشکوه به وجود بیاید.

تغییر حالت پرندگان بهشتی باشکوه برای ماده |فیلم

پرهای نر این پرنده به شدت درخشان است.مانند شعله های آتش می ماند.

پرنده بهشتی نر باشکوه در اینجا در حال پاک کردن برگ هائی  که روی محوطه عشق ورزی شان افتاده هستند.این پرنده خزه ها و برگ ها را هم میکند تا اینطوری اجازه دهد نور خورشید به داخل محوطه نمایش بیفتند.در واقع می خواهد کارش بیشتر جلوه داشته باشد.

پرنده بهشتی باشکوه
پرنده بهشتی باشکوه

صحنه به نظر آماده است .جالب وقتی پرنده نر دیگری می آید ماده ها او را به بیرون می اندازند تا صحنه برای پرنده نر مهیا بشود.وقتی صحنه آماده و تنها شد ،حالا می تواند تمام توجه خود را معطوف ماده بکند.پرنده نر به خاطر ماده  شروع به تغییر دادن خودش میکند.با حالتی تپش وار و نرم، پرهای سینه اش را پف میکند و یک شکل قلب مانند با رنگ سبز زمردی به وجود می آورد تا ماده را مهبوت خودش بکند.

تغییر حالت مرغ بهشتی باشکوه نر
تغییر حالت مرغ بهشتی باشکوه نر

نزدیک چشماش دو نقطه کوچک رنگی کمانی به ماده چشمک می زند.این کاری را که پرنده ها انجام میدهند احتمالا یک مدتی طول بکشد ،تا پرنده ها خودشان تشخیص بدهند که آیا حالا زمان مناسب برای جفت گیری است یا خیر.

رقص شگفت انگیز پرنده بهشتی نر | فیلم

پرنده نر با پوشش سینه ای سبز-آبی شگفت انگیزش با صداش سعی میکند ماده ای را اغوا کند و از طاق جنگل به پائین بکشد.یک ماده سر میرسد . او ظاهر خودش را تغییر شکل میدهد و یک شنل سیاه رنگ پشت سرش ظاهر می شود.آنگاه از حالتی به حالت دیگر بیخود شده و شروع به حرکت میکند و می رقصد. در آخر جفت گیری به موفقیت انجام میشود.

رقص و به صدا در آوردن بالها برای جلب توجه ماده

در حال بارگذاری پخش کننده...

از دوباره این رقص را بازنگری میکنیم.همه چیز آنطور که به نظر میرسد نیست.نقاطی که شبیه چشم هستند در حقیقت پرهائی هستند که نور صبح گاهی را منعکس میکنند.صدای تق تق که می شنوید هم صدای برخورد پرهاش با چوب نیست بلکه صدای پرهائی است که در خلاف جهت از روی یکدیگر می گذرند .

رقص پرنده بهشتی نر
رقص پرنده بهشتی نر

 پف دادن سینه پرنده بهشتی آبی نر | فیلم

پرنده نر به شیوه خاص خودش روی شاخه مدنظرش قرار میگیرد.نمایش این پرنده نر آنچنان زیبا و چشم نواز است که منصفانه نیست اگر ماده ای اینجا نباشد تا او را ببیند.او همچون فرهادی کوه کن می خواند اما دامن کوه از شیرین تهی است.

در حال بارگذاری پخش کننده...

پرنده های بهشتی نر صدها هزار سال که بدون داشتن تماشاگر هم به اجرای نمایش پرداختند.این امر ناشی از سرنوشت تکامل خاص آنها است که باعث می شود تمام عمرشان مشغول به نمایش گذاشتن زیبائی هاشان باشند.همین آنها را آنقدر فوق العاده و زیبا کرده است.

پرنده بهشتی آبی
پرنده بهشتی آبی

صبح بعد پرنده نر مجددا بر میگردد.ناگهان دست از کار میکشد.ماده ای روی درخت بالا نشسته است.حالا با بودن ماده نمایشش را تغییر میدهد.این پرنده نر آن حالت ضربانی اش ،جایش را به یک ویز ویز خفیف و ظریفی میدهد که آن هم حالت تپشی دارد.

گوش انسان به زحمت آن را می شنود.اما میکروفن این صدا را بلند و واضح ظبط میکند.این یک صدای غیر زمینی و شگفت انگیز که نر فقط در حضور ماده ،این صدا را ایجاد میکند.هیچ جای دیگر در دنیای پرندگان نمیشود مشابه این صدا را شنید.حرکات لرزشی و پف دادن سینه بخاطر نشان دادن لکه های سیاه رنگ یک جورائی نشان دهنده ابراز صمیمیت و محرمیت به ماده است.پرنده بهشتی نر آبی زمانی که فقط ماده نزدیکش بود این کار را میکرد.

پرنده بهشتی آبی
پرنده بهشتی آبی

تماشای این منظره یک حسی را القا میکند که انگار که شما نامحرم هستید .انگار که یک چیز خصوصی و محرمانه دارد بین این دو پرنده بهشتی ردوبدل میشود.ماده با نزدیک تر شدن به پرنده نر،ظاهرا از فاصله مناسب تک تک پرهای بدن در حال لرزش نر را مورد بررسی قرار میدهد.مسلما نر به اندازه کافی کارش را انجام داده است.ولی در آخر پرنده ماده قبول نمیکند.

این رفتار برای نر که این همه زحمت کشیده بود خیلی سخت و ملال آور است.

نکنه اصلی تلاش پرنده نر بود.نرها به شرطی موفق می شوند که نهایت تلاششان را به خرج میدهند .مابقی کار و تصمیم گیری با ماده ها است.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید