Home انتخاب سردبیر شاهین تیزپر چگونه می تواند به سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت برسد؟

شاهین تیزپر چگونه می تواند به سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت برسد؟

0
شاهین تیزپر چگونه می تواند به سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت برسد؟
شاهین تیزپر

شاهین تیزپر سریع‌ترین حیوان جهان است و به خاطر شیرجه شکاری سریعش که از آن برای گرفتن طعمه استفاده می‌کند، شهره است. با این حال، این که شاهین چگونه سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت و دقتش حین پرواز را به دست آورده‌، همواره یک معما بوده است. 


شاهین تیزپر
شاهین تیزپر

حل معما سرعت ۳۲۰کیلومتر شاهین تیزپر|فیلم

تمام حیوانات پرنده باید با نیروهای قدرتمند و متناقض جاذبه ،نیروی برا و پسا دست و پنجه نرم کنند.اما هر چه سریعتر حرکت کند ،هوائی که به سمت آنها می آید چگالتر شده و نیروی پسا به  مشکل بزرگتری تبدیل خواهد شد.پس یکی از سریعترین حیوانات کره زمین باشید و با سرعت بیش از ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنید چه می شود؟

سرعت فوق العاده خطرناک قرقی  falcon این قدرت را به او میدهد که شکار خود را غافلگیر کند و با نیروی نابودگر به او حمله کند.

یک جفت شاهین تیزپر صاحب خانواده جدید شده اند.همراه با آن به مشکل جدید مواجه شده است.هر جوجه شاهین تیز پر بیشتر از یک شاهین تیز پر بالغ غذا میخورد.بنابراین پدر و مادر باید هر روز شکار موفقی داشته باشند.تامین غذای جوجه های در حال رشدشان یک کار تمام وقت است.

قرقی در پرواز با سرعت بالا در کوچکترین جزئیات مهارت بالائی دارند.پلک هایشان که از پشت قابل دیدن هستند ،چشم هایشان را از خشک شدن محافظت میکند.سوراخ های بینی آنها که شکل خاص و ویژه ای دارد سرعت هوا به داخل بینی را کاهش می دهند.تا شاهین تیزپر بتواند در سرعت های بسیار بالا تنفس کند.

این پرنده شکاری زمانی که به شکار می رود از جریان رو به بالای صخره برای ارتفاع گرفتن استفاده میکند.در این ارتفاع میتواند هر شکار احتمالی را شناسائی و زمانی که شکارش را پیدا کرد ،یک حرکت شیرجه ویژه به نام استوب یا فرود سریع را انجام دهد.

شاهین تیزپر با چند بال زدن عمیق به سرعت ۱۹۰کیلومتر بر ساعت میرسد.در این سرعت هوائی که به سمت او می آید با تمام بخش های شاهین برخورد کرده و سرعت او را کم میکند.شاهین با جمع کردن بالهایش به سمت داخل میتواند راحتتر در هوا سیر کند و رسیدن به سرعت ۲۴۰ کیلومتر در ساعت برای آن ممکن می شود.

شاهین تیزپر
شاهین تیزپر

اما هر چه با سرعت بیشتری حرکت کنید ،نیروی پسا مشکل بیشتری را ایجاد میکند.در زمان حرکت با سرعت بالا ،تمام برجستگی ها ی بدن پرنده ،باعث اخلال در جریان هوا بر روی بدن می شود.این تلاتم از سرعت شاهین می کاهد.

اما همین تلاتم هم باعث می شود که پرهای ویژه ای بر پشت شاهین تیزپر بالا بیاید.این منجر آن می شود که جریان هوا دوباره به صورت خطی مستقیم در بیاید.تا براحتی از روی بدن او جریان پیدا کند.

حال که نیروی پسا به حداقل رسیده ،شاهین تیزپر میتواند با سرعت بیش از ۳۲۰کیلومتر در ساعت پرواز کند.با این سرعت شاهین میتواند طول یک زمین فوتبال را تنها ظرف ۱ثانیه طی کند.این سرعت زیاد مطلق بالا ،آنها را به استادان حمله هوائی تبدیل کرده است.

ساهبن تیزپر
ساهبن تیزپر

پرنده‌های شکاری در سرعت بالا قدرت مانور بیشتری دارند، زیرا می‌تواند نیروی چرخشی بیشتری تولید کنند و از این طریق امکان شکار سارهای کوچک با قابلیت چرخش جهت با سرعت بالا برای آنها فراهم می‌شود. بنابراین سرعت بالا نه تنها به قوش کمک می‌کند خود را سریع‌تر به هدف برساند، بلکه این امکان را فراهم می‌آورد تا به راحتی مسیر پرواز را تغییر دهد و به نقطه مورد نظر برسد.

محافظت از جوجه های توسط مهارت پرواز|فیلم

این مهارت بی رقیب آنها به این شاهین های پدر و مادر کمک می کند تا بتوانند غذای جوجه هایشان را تامین کند.اما همین مهارت ها همچنین به آنها این توانائی را می دهد که بتوانند از جوجه هایشان در برابر هر چیزی که فکر می کنند ،ممکن است به لانه حمله کنند ،محافظت کنند.

بیشتر بخوانید
پنگوئن نر امپراطور یکی از دلسوزترین پدران در حیات وحش است.

آنها اصلا از مزاحمان خوششان نمی آید . با کوچکترین نشانه ای از خطر،شاهین دست به کار می شود و ظرف چند ثانیه مداخله میکند.شاهین شاید از خیلی از اهداف خود کوچکتر باشد و قدرت کمتری داشته باشد  .اما سرعتش به او مزیتی میدهد که بتواند به هدف حمله کرده و قبل از اینکه هدف بتواند واکنشی نشان دهد فرار کند.

جثه پلیکان ها ۱۰ برابر جثه شاهین است ویک دسته بزرگ  از آنها به سمت قلمرو شاهین پدر و مادر آمده اند.اما جثه بزرگ پلیکان رقیبی برای پرواز با سرعت و دقت بالا نیست.هر حمله او با ایجاد اختلال در پرواز پلیکان ها انجام می شود.

تنها تکان دادن سر پلیکان به یک طرف کافی است که پلیکان کنترل خود را از دست بدهد.مهارت های برتر شاهین در پرواز او را از گزند آسیب دور نگه می دارد.سرعت به شاهین مادر کمک میکند تا آسمان اطراف لانه اش را در کنترل خود داشته باشد.

اما اگر یک شکارچی سریع باشید و فضای باز و وسیعی برای پرواز در اختیار نداشته باشید . چیکار باید بکند؟

استراتژي استتار برای حمله توسط شاهین گنجشکی

شاهین گنجشکی همانطور که از نامش بر می آید این شکارچی کوچک پرندگان کوچک را شکار میکند.از غافلگیر کردن طعمه به عنوان استراتژی خود استفاده میکند و این کار را به نحو احسن انجام می دهد.طعمه های این قرقی درست در وسط یک باغ و با فاصله ۵۰متری از او هستند.از تمام جهات برای طعمه راه فرار وجود دارد.


این مطلب را هم ببینید :  شکار کبک توسط شاهین تیزبین


این قرقی تا جای ممکن باید خود را استتار کند.تا نزدیک شدن به طعمه را پنهان کند و با آگاهی از تک تک درختان و درختچه ها در قلمرو خود می تواند بهترین راه مناسب را پیدا کند.از روی حصار ها بگذرد و با سرعت زیاد از میان و زیر گیاه ها و علف ها عبور کند.تا بتواند عنصر غافلگیری را در خود به حداکثر برساند.

شاهین گنجشکی یا قرقی

چرا شاهین گنچشکی فقط ۴ ثاینه برای حمله وقت دارد؟|فیلم

اما ممکن است بیست جفت دیگر او را زیر نظر داشته باشند. اگر هر کدام از این پرنده های کوچک متوجه حضور او شوند به دیگران هم هشدار میدهند.از هر ده تلاش قرقی برای شکار ، نه دلیل به همین دلیل به شکست منتهی می شود.بنابراین قرقی باید سریع و چابک عمل کند و در ظرف ۴ ثانیه حمله کند.

کمتر موجود پرنده ای وجود دارد که قادر به این کار باشد.شتاب گیری این پرنده شکاری انفجاری است.پاهای کشیده او با قدرت او را از حالت سکون به حرکت در می آورد.بالهای کوتاه و خمیده او با قدرت هوا را کنار زده و بدن سبک وزنش را به جلو هدایت میکند تا در مدت کمتر از ۲ثانیه به سرعت لازم برای حمله برسد.

چرا شاهین گنجشکی هنگام حمله ارتفاع را کم میکند؟|فیلم

زمانی که قرقی سرعت گرفت ، ارتفاع خود را پائین نگه می دارد و به زمین نزدیک می شود.این موقعیت نزدیک به زمین او یک مزیت هم دارد.دراین حالت هوا میان بالهای قرقی و زمین محبوس می شود.بنابراین بسته ای از هوا با فشار بالا برای او ایجاد می شود.تا بتواند  بر روی آن پرواز کند.این کار باعث می شود او در حالت پرواز باقی بماند و از تلف شدن انرژی ارزشمندش جلوگیری میشود.

اما قرقی وقتی با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است.تنها چند صدم ثانیه برای جلوگیری از تصادم با موانع در اختیار دارد.او بالهای کوتاه خود را به سمت داخل جمع میکند تا بتواند از تنگ ترین سوراخ ها نیز عبور کند.دٌم بلند او کار هدایت را انجام میدهد.

مداوما در حال انجام تنظیماتی دقیق و ریز است و زمانی که نیاز باشد یک پیچ شدید را دور بزند با باز کردن دٌم خود ترمز می گیرد.زمانی که به طعمه نزدیک تر می شود دقت در پرواز بسیار حیاتی است.او باید تا لحظه آخر ،خود را پنهان نگه دارد.

قرقی در سرعت و چابکی استاد آسمان ها است.

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here