پنگوئن نر امپراطور یکی از دلسوزترین پدران در حیات وحش است.

پنگوئن ‌های امپراتور نر یکی از بهترین پدر‌ها در دنیای حیوانات در زمان نگهداری از تخم ها و جوجه ها هستند آنها ذخیره غذائی خود را  به جوجه ها می دهند. طراحی بدن پنگوئن ها   جفت گیری را برای آنها سخت کرده است.همچنین برای فرار از یخ زدن بزرگترین اتحاد را تشکیل می دهند.چالش جوجه دزدی از طرف مادرهائی که جوجه هاشان را از دست داده اند و دخالت تیم مستند برای نجات جوجه ها.

پنگوئن امپراطور نر
پنگوئن امپراطور نر

جفت گیری پنگوئن امپراطور |فیلم

نسبت به دیگر پرندگان، پنگوئن‌ های امپراتور در سردترین جاهای زمین زندگی می‌کنند. دمای هوا در مناطق قطبی می‌تواند به ۳۰– تا ۴۰– درجه سانتیگراد برسد و سرعت باد به ۱۴۴ کیلومتر در ساعت.

پنگوئن امپراتور هر سال جفت گیری میکنند .با اینکه زمستان خیلی سریع می رسد،اما پروسه پیدا کردن یک شریک مناسب نباید با عجله انجام بگیرد.زوج های جدیدی برازندگی را انجام می دهند و به این ترتیب تعهد به یکدیگر ار اثبات میکنند.حرکات متقارن کلید ایجاد ارتباطی قوی است.این ارتباطات یکی از قویترین ارتباطات طبیعت است.زیرا بقای هر خانواده در اینجا و در نتیجه بقای این سلسله به این حرکات متقارن بستگی دارد.

طراحی بدن پنگوئن ها برای بسیار از کارها عالی است.اما قطعا برای جفت گیری مناسب نیست.متاسفانه همه پنگوئن ها قادر به پیدا کردن جفت مناسب نیستند.پنگوئن هائی که در جفت یابی ناموفق بودند به دریا برمیگردند تا بتوانند در زمستان غذا پیدا کنند.چون در میان یخ ها چیزی برای خوردن وجود ندارد.

چالش جفت گیری پنگوئن
چالش جفت گیری پنگوئن

انتقال تخم از پنگوئن ماده به نر

زوج ها اکنون باید هفته ها منتظر بمانند تا تخم هایشان رشد کنند.معمولا پنگوئن های نر و ماده ای که تخمی روی پاهایشان می گذارند تا گرم نگه دارند شکم هایشان متورم به نظر می آید.پنگوئن ماده با یک گلوله برفی در حال تمرین کردن است که آمادگی لازم را کسب کند.

روزها کوتاه تر و سردتر می شود.تا اینکه خورشید برای آخرین بار طلوع میکند و تا آمدن بهار در دوماه دیگر طلوع نمیکند.آنها در دنیای تاریک زیر نور درخشان ماه زندگی میکنند.

پس از مدتها انتظار ماده تخم گذاری میکند.ماده شروع انقباض ها را می تواند احساس کند.تخم گذاری انرژی زیادی را می طلبد به حدی که ماده یک چهارم وزنش ار از دست می دهد.پنگوئن ماده بیش از یک ماه چیزی نخورده است و برای تغذیه به اقیانوس برگردد.اما تخمش را نمیتواند به اقیانوس ببرد و باید تخم را به شریکش بدهد.پنگوئن نر کیسه مخصوصی نزدیک پوستش، برای گرم نگه داشتن تخم دارد. اگر سریع تخم را از روی یخ برندارد،تخم یخ می بندد.

مسئولیت پذیری پنگوئن پدر

پنگوئن‌های امپراتور نر یکی از بهترین پدر‌ها در دنیای حیوانات هستند. وقتی پرنده ماده تخم می‌گذارد، آن‌ها را به پنگوین پدر می‌سپارد و خودش به دنبال غذا می‌رود. پنگوین نر تخم‌ها را بین پاهایشان نگه می‌دارند و آن‌ها را با پرهایش پوشانده و از سرمای شدید قطب جنوب محافظت می‌کنند.

نگهداری پنگوئن پدر از جوجه
نگهداری پنگوئن پدر از جوجه

گاهی نر‌ها بدون اینکه خودشان چیزی بخورند از تخم‌ها مراقبت می‌کنند، که گاهی تا دو ماه هم طول می‌کشد. اگر جوجه‌ها قبل از برگشت مادرشان از تخم دربیایند، پنگوئن پدر به آن‌ها غذا داده و به مراقبت از آن‌ها ادامه می‌دهد تا پنگوین ماده بازگردد.

تماشائی ترین نماد همکاری در طبیعت|فیلم

پنگوئن‌های امپراتور برای محافظت از خود در برابر سرما راهبردی گروهی نیز دارند. آن‌ها به شکل یک دایره بزرگ در کنار هم جمع می‌شوند و هر یک به پنگوئن کناری خود می‌چسبد. این دایره‌ها می‌توانند از ۱۰ تا صدها پنگوئن را شامل شوند. آن‌هایی که در بیرون دایره هستند پس از مدتی به آرامی به لایه‌های درونی دایره می‌آیند .

این باعث ایجاد جنبشی با سرعت کم اما دائمی میان پرندگانی می‌شود که می‌خواهند برای در امان ماندن از سوز بادهای سرد به درون دایره بروند. در کل همه پنگوئن‌ها تجربه بیرون بودن و درون دایره بودن را خواهند داشت و این به سود همه اعضای دسته‌است. براى گرم ماندن در زمستان هاى سرد قطب جنوب به همديگر ميچسبند و هر ۳۰ الى ۶۰ ثانيه جاى خود را عوض مى كنند و جاى وسطى را عوض مى كنند تا عدالت رعايت شود.

بیشتر بخوانید
نبرد خونین پنگوئن نر با هم نوعش بخاطر خیانت همسرش
تماشائی ترین نماد همکاری در طبیعت
تماشائی ترین نماد همکاری در طبیعت

در نتیجه در تمام مدت در حال حرکت هستند.بادهائی که براثر فشار طوفان به وجود می آیند دما را تا منفی ۶۰ درجه کاهش می دهند.این وضعیت برای پنگوئن هائی که در بیرون این تجمع قرار دارند غیرقابل تحمل است.کوالاک برای چندین روز ادامه پیدا میکند.

دزدیدن جوجه پنگوئن ها|فیلم

بعد از دوماه تحمل هوای سرد و بی رحم بالاخره شب قطبی به پایان میرسد و کم کم هوا گرم می شود.با آمدن خورشید با بازگشت جدید کلونی  همزمان می شود.

در عرض چند روز هزاران دهان گرسنه درخواست غذا میکنند.پنگوئن پدر نزدیک ۴ماه چیزی نخوردند.آنها حتی از ذخیره اصلی غذائی خودشان که نوعی شیر غلیظ مخصوص است استفاده نکرده اند. این ذخیره را  به جوجه های خود می دهند.این شیر غلیظ برای زنده ماندن چند روز جوجه ها کافی است.پنگوئن های ماده کم کم برمیگردند .همه آنها با شکم های چاق برای جوجه هایشان غذا آورده اند.

اولین دیدار مادر با جوجه جوانش صورت میگیرد.با تائید مجدد و علاقه شان به هم تمام خانواده جشن می گیرند.حالا پنگوئن نر جوجه اش را تحویل مادر میدهد.در این میان پنگوئن های بدشانسی هم وجود دارند که جوجه های آنها مرده اند.دیدن لحظاتی که جوجه ها به مادرنشان تحویل داده می شود وسوسه انگیز است.ماده های بی جوجه به جمع این آشوب می پیوندند.در این بین جوجه ربائی رخ میدهد و بعضی از جوجه ها با پدر و نامادری خود بزرگ میشوند.جالب احتمال زنده ماندن جوجه دزدیده هیچ وقت زیاد نبوده است.

حالا پدر به سمت دریا می رود تا غذای مورد نیازش را تامین کند.همینطور نوبت پدر است برای جوجه غذا بیارد.مادر حالا با نوزاد خودش ارتباط برقرار می کند و به او غذا میدهد.جوجه اولین طعم غذای دریائی را می چشد.

چالش حمل جوجه ها و تلف شدن آنها

مجددا یک طوفان دیگر و یک پوشش سفید دیگر شکل میگیرد.برای برخی از مادرها این یک فاجعه است.آنها میان دره ای از یخ ها با شیبی تند و لیز سرازیر می شوند.حمل جوجه ها به مشکلی مهلک تبدیل میشود.

یخ زدن جوجه های پنگوئن
یخ زدن جوجه های پنگوئن

مادرهائی که جوجه های خود را حمل می کنند نمیتوانند به یخ ها بچسبند و اگر مادر نتواند بیرون بیاید هر دوی آنها می میرند.بعضی از آنها باید انتخاب وحشتناکی انجام دهند. برای نجات خودش باید جوجه اش را رها کند. اما مادر هائی هم هستند حاضر نیستند به هیج وجه جوجه خود را رها کنند.

 دخالت تیم مستند برای نجات جوجه ها|فیلم

در قستی که پنگوئن های ماده برای جلوگیری از سرما به داخل یک دره یخی میروند و هنگام بالا آمدن بعضی از آنها مجبور به رها کردن جوجه برای نجات خود می شوند .در این هنگام وقتی میبینند تلفات جوجه ها بالا میرود دست علارقم اینکه نباید چنین اقدامی میکردند دست به کار شدند و پلکانی برای راحتر بالا آمدن پنگوئن های مادر همراه با جوجه هایشان را ایجاد کردند. این کار باعث شد تعداد تلفات خیلی کمتر بشود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید