چرا به ماه نیاز داریم؟اگر از موقعیت فعلیش دور یا نزدیکتر بود چه می شد؟

آیا سیاره زمین به ماه نیاز دارد؟چطور کره ماه به سیاره زمین تاثیر گذاشته است و به تحولات زمین شکل داده است؟اگر ماه در موقعیت الانش نبود چه اتفاقی می افتد؟اگر ماه دور یا نزدیکتر از موقعیت فعلیش بود چی می شد و برای زمین چه تفاوتی داشت؟چقدر طول میکشد ماه از سیاره زمین دور شود ؟

آیا سیاره زمین به ماه نیاز دارد
آیا سیاره زمین به ماه نیاز دارد

تاثیرات کره ماه بر روی سیاره زمین|فیلم

کره ماه یک گوی سنگی در فضا است که قدرت فراوانی برای تشکیل موج های بزرگ در زمین دارند.

آبشار لورا لوک ادیو درساحل غربی اسکاتلند دوبار در روزه تاثیر ماه باعث جابجا شدن ۶۶میلیون تن آب دریا در اینجا میشود که جریان تند آب های سفید پیامد آن است.جلوی این آب راه مانند گلوی بطری ست که آب از یک کانال بسیار باریک از آن می گذرد و در نتیجه به یکی از شدیدترین راه های قایقرانی تبدیل شده است.

تاثیر ماه بر روی جزرومد
تاثیر کره ماه بر روی جزرومد

ماه با گذشتن از منطقه ساحل غربی اسکاتلند موج های بلند و تندی را به وجود می آورد.ماه این کار را به کمک گرانش انجام میدهد.گرانش نیروی بزرگ همگرا در جهان است که ما انسانها را روی زمین نگه می دارد و ماه را در مداری به دور زمین می گرداند.

در حالی که سیاره زمین کره ماه را به سمت خود می کشاند ، ماه نیز میخواهد زمین را به خود نزدیک کند ،دریاها را به سمت خود می کشد.نیروی گرانش ماه تاثیر زیادی بر روی اقیانوس ها می گذارد.همچنان ماه که دور زمین می گردد این برآمدگی بر سطح زمین به وجود می آورد و جذر و مد را تشکیل میدهد.

میزان جزر ومد بستگی به فاصله زمین با ماه دارد.قوانین فیزیک هر قدر دو جسم به هم نزدیک باشند،بیشتر هم دیگر را جذب میکنند و نیروی گرانش هم بیشتر می شود.به خاطر فاصله ۳۸۴٬۴۰۰ کیلومتر ماه به زمین ، شاهد این جز رو مد ها هستیم.

اگر ماه نزدیک از فاصله اکنون باشد چه اتفاقی می افتد؟|فیلم

اگر ماه نزدیک تر از موقعیت کنونی بود برآمدگی اقیانوس بزرگ تر می شد و آب بیشتر پائین می رود و آب بیشتر بالا می آمد و سواحل پست تر زیر آب میرفت.

فرض کنید ماه بزرگی در بریتانیا از افق بالا می آید که ۲۰برابر بزرگ تر از معمول می باشد .اکنون این ماه بزرگ تر نیروی گرانشی بزرگتری را هم وارد میکند.نیروئی ۴۰۰برابر بزرگتر از چیزی که به آن عادت کرده ایم.برآمدگی بزرگ تری به وجود می آید.سراسر منطقه را آب فرا میگیرد و سیلاب در لندن به راه می افتد.

چند ساعت دیگر همین برآمدگی اقیانوسی به ساحل شرقی ایالت متحده می رسد و همین سیلاب در آنجا به راه می افتد و نیویورک زیر آب می رود.همه اینها ناشی از ماه است و ماه به حرکت خود ادامه می دهد ،آب پائین میرود و سیلاب فرو می نشیند.

اگر به زمان تشکیل زمین حدود ۴ میلیارد سال پیش برگردیم می بینیم که زمین ماه ندارد و به تنهائی به دور خورشید می گردد.سنگ ها و سیارک ها به زمین برخورد میکنند.

کره ماه فرشته محافظ برای زمین| فیلم

گودالهای یکسانی بر روی سطح ماه با تلسکوپ دیده می شود.به خاطر اینکه ماه خیلی آرام میگردد .یعنی هر ۲۹ روز یک بار می گردد.درست همان سرعتی که ما به دور زمین می گردد.پس همانطور که ماه به دور  زمین می گردد همیشه یک طرفش را به ما نشان میدهد.پس هیچ وقت آن طرف یا همان ط

رف تاریک ماه را نمی بینیم.

ولی اگر دیده بشود یک سطح کاملا گودالی است.در حقیقت اکنون میدانیم که گودالهای قسمت تاریک ماه بیشتر از قسمت روشن می باشند.بدون ماه سیارک و شهاب سنگ های زیادی به زمین می خورند و زندگی ما را از بین میبرند.

گویا خداوند بلند مرتبه ماه را چون فرشته محافظ برای زمین قرار داده است تا بخوبی از زمین مراقبت کند.

استفاده از سنگ ها به عنوان رصدخانه

ذهنیت مربوط به حفاظت زمین به وسیله ماه یک فکر کاملا باستانی است.۵ هزار سال پیش ساکنین کالانیش ستون های سنگی را بنا کردند.همه آنها در یک دایره بزرگ قرار گرفتند.آنها که ابزار فلزی نداشتند کاری شگفت انگیزی انجام دادند.به نظر یک رصد خانه برای ثبت رویدادهای قمری ساخته اند.

استفاده از سنگ ها برای رصد خانه
استفاده از سنگ ها برای رصد خانه

هر ۱۸سال و نیم به مدت چند هفته ماه پائین می آید و تقریبا به افق می رسد که به آن ساکن شدن ماه می گویند.آخرین بار سال ۲۰۰۴رخ داد و تا سال ۲۰۲۴ رخ نمیدهد.احتمالا کسانی که این کالانیش را ساختند از این پدیده خبر داشتند و برای دیدن آن کنار سنگ ها می آمدند.

این سایت به عنوان یک رصدخانه خورشیدی و قمری ساخته شده است.
این سایت به عنوان یک رصدخانه خورشیدی و قمری ساخته شده است.

تنظیم سنگ ها هر هجده ونیم سال یک بار صورت میگرفت.در دوران باستان مردم از ماه پیروی میکردند و تحت نیروی اسرار آمیز آن بودند.برخی عقیده دارند که این یک نوع معبد بوده و جمعیت را به ویژه در تابستان جلب می‌کرده است. آنها می‌گویند که هدف از سنگها یک رمز و راز است. به اعتقاد مارگارت کورتیس، متخصص کالانیش، این سایت به عنوان یک رصدخانه خورشیدی و قمری ساخته شده است.

  در دوران دونین هر سال ۴۰۰روز بود|فیلم

در گذشته که برق نبود مردم در شب ها مهتابی بیرون میرفتند پس امکان رویداد هم افزایش می یافت.جانوران زیادی وجود دارند که به صورت ذاتی به نور کامل ماه واکنش نشان می دهند.بیشتر فعال و بی رحمتر می شوند و باروری بیشتری دارند.

شگفت انگیزتر از همه این مرجانهای هاره ای هستند.این مرجان های چرخه تولید مثل شان را با یکدیگر هماهنگ و در یک شب ویژه از سال تخم ریزی میکنند.این شب ،یک شب ماه کامل است.

نیروی شگفت انگیز ماه|فیلم

روی مرجانی به نام مرجان مغزی هر ۲۹روز یک شب ماه کامل، یک لایه اسکلت روی مرجان تشکیل میگردد .این چرخش سازندگی به وسیله چرخش ماه کنترل می شود.درست مانند یک ساعت است.از لایه های اسکلت می توان به صورت تقویم قمری استفاده کرد.یعنی نشان دهنده گذشت زمان است.

موسسه اقیانوس شناسی برمودا مرجانی را که از زیر آب گرفتند با تلسکوپ بررسی کردند . لایه های در آن وجود داشته که در چرخه قمری تشکیل شده اند.مانند تنه درخت که عمر آن را تعیین میکنند.

تاثیر کره ماه بر سنگ سنگ مرجانی ۴۰۰میلیون سال پیش
تاثیر کره ماه بر سنگ سنگ مرجانی ۴۰۰میلیون سال پیش

سنگ مرجانی که ۴۰۰میلیون سال پیش قبل تعلق دارد و هنوز بخوبی حفظ شده است.علاوه بر لایه های  ماهانه،لایه های سالانه هم به چشم می خورد.حتی لایه های روزانه ای وجود دارد که یک چهارم میلیمتر از هم فاصله دارند. یعنی هر روز یک چهارم میلیمتر در ۴۰۰میلیون پیش رشد کرده است.

به جای ۳۶۵لایه ۴۰۰لایه دیده می شود که ۴۰۰روز در سال می شود.در واقع هر سال ۳۵روز بیشتر بوده است.در این  در دوران دونین Devonian که این سنگواره مرجانی به آن تعلق دارد یک روز ۲۱ساعت ۵۵دقیقه بوده است.

چرا باید سرعت گردش زمین در طول زمان عوض شده باشد؟

وقتی که کره ماه تشکیل شد خیلی به زمین نزدیک بود و آنقدر گرانش داشت که از سرعت چرخش زمین کم میکرد .در حقیقت زمین یک طرف و ماه هم طرف دیگه کشیده می شد.در نتیجه از سرعت چرخش زمین کاسته می شد.

اکنون شبانه روز ۵ ساعته ۲۴ ساعت طول می کشد.عمر انسان آنقدر در زمین کم بوده که از قدیم تا الان تنها شبانه روز ۲۴ ساعته را می شناسد.ساعت بدنی ما هم برای این شبانه روز عادت کرده است و تنها به خاطر ماه است که شبانه روز ۲۴ ساعت شده است.

اینکه آهنگ زمین به وسیله این گوی سنگین تنظیم شده بسیار شگفت آور است.

گردش  زمین چه تاثیری بر ماه داشته است؟بر اساس یکی از قوانین فیزیک برای هر عملی یک عکس العمل متقابل و برابر وجود دارد.همینطور که در این سالها زمین آهسته تر می گشته یک پدیده دیگری به نام ماه تندتر پیش می رفته است.سرعت ماه در طی میلیاردها سال بیشتر شده است.

حالا اگر بیشتر بشود چه اتفاقی رخ میدهد؟ همچنان که بر سرعت آن افزوده میگردد به سوی مدارهای بزرگتر بزرگتر حرکت میکند.

آیا ماه هنوز هم دورتر می شود؟یا اینکه متوقف شده است؟|فیلم

رصد خانه آپاچی در مکزیک یکی از بزرگ ترین تلسکوب ها در آمریکای شمالی است.یکی از آخرین نقطه های دیده بانی در برنامه فضائی آپولو است.در سه ماموریت آئینه بازتابنده ای را در ماه قرار دادند.

رصد خانه آپاچی برای اندازه گیری فاصله کره ماه تا زمین
رصد خانه آپاچی برای اندازه گیری فاصله کره ماه تا زمین

اکنون ستاره شناسان پرتوهای لیزری را به سوی آنها پرتاب میکنند و فاصله ماه تا زمین را تحت نظر میگیرند.آنها پرتوهای زیادی را به سمت ماه پرتاب میکنند ،بازتاب می شوند و برمیگردند بعد به وسیله دستگاه رهگیری ردیابی میشوند.

با هر پالس حدودا صد کوادریلیون فوتون ارسال می شود.اگر شانس یاری کند با هر پالس یک فوتون دریافت می شود.با دریافت چند فوتون میتواند فاصله ماه تا زمین را با دقت یک میلیمتر اندازه گرفت.

اکنون چهل سال است ستاره شناسان با استفاده از پرتوهای لیزری فاصله ماه را اندازه میگیرند.ستاره شناسان با استفاده از فوتون ها یک الگوی کاملا شفافی را پیدا کردند.ماه که در چند میلیار سال گذشته از سیاره زمین دور می شده هر ساله ماه مقداری از انرژی چرخشی زمین را می‌گیرد و از آن برای بزرگتر کردن مدار خود استفاده می‌کند و هر سال حدود ۳٫۸ سانتی متر از زمین دور می‌شود.

این در مقیاس انسانی برابر با رشد ناخن است.محققان می‌گویند فاصله ماه از زمین در زمان شکل‌گیری‌اش تقریبا ۲۲ هزار ۵۳۰ کیلومتر بوده است در حالی که اکنون حدودا در ۳۸۵ هزار کیلومتری سیاره ما قرار دارد.

با دور شدن ماه از زمین چه تغییراتی رخ خواهد داد؟|فیلم

نخست اینکه اگر فاصله بگیرد یک از شگفتی های طبیعت را از دست خواهیم داد.در این صورت با بالا آمدن خورشید ماه پائین می رود .ماه ۴۰۰برابر کوچکتر از خورشید است  و در ضمن ۴۰۰ برابر به زمین نزدیک تر است.در نتیجه به یک اندازه دیده می شوند.

ماه رفتگی کامل کره ماه
ماه رفتگی کامل کره ماه

ماه گرفتگی کامل شگفت اور است.زیرا دایره ما به همان اندازه خورشید در می آید.درست در یک خط قرار میگیرند و گازهای منتشر شده خورشید را می بینیم.تنها به خاطر اینکه ماه در فاصله مناسبی از زمین قرار دارد این اتفاق می افتد.ولی در آینده که ماه دور می شود دایره کوچک آن نمی تواند جلوی خورشید را بگیرد در نتیجه سحر ماه گرفتگی را از دست خواهیم داد.

اگر تنها ده درصد برابر با ۳۸۶۲۴ کیلومتر دورتر بشود  و تفاوت زیادی به وجود می آورد.از سرعت چرخش زمین کاسته شده است.پس شبانه روز طولانی تر می شود.۲۰ساعت دیگر خورشید بالا می آید.همه نیمکره غربی شبی طولانی خواهند داشت.در حالی که در آن سوی زمین روز طولانی تری حاکم می شود

پایداری زمین به خطر می افتد.علاوه بر ایجاد جزر و مد و حفظ سرعت زمین که ماه در آن نقش دارد.سیاره زمین را پایدار می سازد.

یک آزمایش ساده : توپی را با سرعت بالا روی انگشت می چرخانیم و وقتی سرعت آن کم بشود از پایداری خارج می شود.توپ هم مانند کره زمین است سرعت چرخش بیشتر باشد پایدارتر است.

اگر زمین چند درجه بیشتر چرخش داد چی اتفاقی می افتاد؟|فیلم

پس برخورد بزرگی که ماه را تشکیل داد زمین ۲۳ درجه کج شده است.این کجی نقش بسیار مهمی در آب و هوا دارد.اگر زمین کج نبود و مستقیم قرار داشت ، سراسر سال آفتاب یکسانی به همه جایش می تابید و همیشه استوا زیاد گرم می شد و به ندرت به شمال و جنوبگان می رسید.

دمای هوا در سراسر سال یکسان بود و از زمستان و تابستان خبری نبود و هیچ تغییر وجود نداشت.ولی به خاطر این ۲۳درجه زندگی روی زمین در سرتاسر سال عوض می شود.

دگرگونی زندگی اهمیت زیادی دارد.به این ترتیب آب و هوای زمین در سراسر سال دستخوش دگرگونی می شود.در تابستان خورشید به نیمکره شمالی می تابد،روزها طولانی تر و هوا گرمتر می شود.ولی شش ماه دیگر زمین به طرف دیگر خورشید می رسد ،آفتاب به نیمکره جنوبی میخورد و نمیکره شمالی تاریک و سرد می شود.روزها کوتاه تر وشب ها بلند تر می شوند.

به عبارت دیگر فصل خواهیم داشت.چرخه زندگی که بر گیاهان و جانواران تاثیر می گذارد،با ضربان فصل پیش می رود.تولد زندگی در بهار ،روزهای طولانی تر در تابسان،مهاجرت در پائیز و مبارزه برای زندگی در زمستان .

زمین به خاطر پایدار سازی ماه در زاویه ۲۳درجه باقی می ماند.بادورتر شدن ماه زاویه انحراف عوض می شود و با گذشت زمان زمین لنگر میزند.

زمین لنگر بندازد چه اتفاقی رخ میدهد؟

مریخ که کره همسایه زمین است در زاویه ۲۵درجه می چرخد و شباهت زیادی به زمین دارد.ولی با زوایه متفاوتی در گذشته می چرخید.زاویه انحراف آن تا ۶۰درجه می رسید.برخلاف زمین ،مریخ ماه بزرگی ندارد تا آن را پایدار بسازد .بنابراین به شدت تحرک دارد و همیشه احتمال دارد به پهلو برگردد.ممکن است سیاره زمین هم همین سرنوشت را داشته باشد.

اگر ماه همان ۱۰درصد را دورتر می شد،زندگی در سیاره زمین به چه صورتی بود؟

احتمالا آب و هوا فرق می کرد و مرطوب می شد.اگر زمین به پهلو برگردد قطب ها به مدت ۳ ماه بر اثر تابش شدید آفتاب ،گرم و خیلی زود برف ها آب می شدند.مقدار زیادی از آب تازه به اقیانوس ها می ریزد .سطح دریا تا ۶۰متر بالا می آید.همه شهرهای ساحلی از بین خواهند رفت.خشکی ها باقی مانده دگرگون خواهند شد.

به خاطر تابش مستقیم آفتاب ،جنوبگان زندگی بسیار سرد و تاریکی را تجربه خواهند کرد.ولی در بهار خورشید بالاتر و بالاتر می رود.تابستان تحمل پذیر ولی پائیز گرمتر می شود.دوباره خورشید به زیر افق می رود و سه ماه زمستان یخ بندان از راه میرسد.

گونه های دیگر زندگی با دور شدن ماه چطور دوام می آورند؟

اگر ماه از سیاره زمین دور شود و زمین به پهلو برگردد ،زمین خیلی گرم می شود.خیلی گرم تر از دره مرگ امروزی می شود.خیلی از جاها بسیار سردتر از فریزر می شود.جانوارانی مانند پنگوئن و نهنگ هستند که در دمای پائین می توانند دوام بیارند.ولی دمای بالا خیلی عجیب است.

وقتی دما به ۷۰ درجه سانتی گراد می رسد که گرم است و هوز با نقطه جوش آب فاصله دارد ، کلروفین متلاشی می شود یعنی هیچ فتوسنتزی رخ نمیدهد.با افزایش بیشتر دما اسید نوکلئیک که حاوی مواد  ژنتیکی است متلاشی می شود.بنابراین انسان دوام نمی آورد.

ولی بعضی از موجودات حاوی ساختار ژنتیکی ویژه میتوانند در محیط های آتشفشانی و آب فشان ها با دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه هم دوام بیارند ولی آنها در محیط خنک تر دوام نمی آورند و همین مشکل آفرین می شود.

اگر زمین بیشتر برگردد تغییرات فصلی خیلی زود و شدید می شود و زندگی ما دچاره اختلال شدید می شود.با وجود اینکه بعضی از ارگانیسم ها می توانند در دمای خیلی بالا زندگی کنند و حتی موجوداتی وجود دارد که دردمای پائین تر از فریزر زندگی میکنند، سازگار نمودن این جور ارگانیسم ها که در تغییرات فصلی زنده بمانند  ممکن نیست.در این صورت هیچ ارگانیسمی در امان نخواهد بود.

فعلا در معرض خطر نیستیم برای اینکه ماه آنقدر از زمین دور بشود یک میلیارد سال طول میکشد. با این نتیجه می رسیم با موقعیت فعلی ماه، سیاره زمین در واقع ما انسانها ،خیلی شانس آوردیم .چون با کمی تغییر بر روی زمین،زندگی خیلی متفاوت می شود.

 

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید