چگونه یوزپلنگ در ۳ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰کیلومتر میرسد؟

سرعت یوزپلنگ های مختلف بین ۱۰۰تا۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است که فقط حدود پانصد متر می تواند .با این سرعت بالا بدود. چیتا می تواند سرعت خود را فقط طی مدت ۳ ثانیه از ۰به۹۶کیلومتر در ساعت برساند. شتاب این جانور در هر ثانیه ۳۲کیلومتر بر ساعت است.


مشخصات ظاهری یوزپلنگ (Cheetah)

این جانور به آسانی از دیگر گربه‌سانان تشخیص‌پذیر است . آن را نه تنها از روی خال‌های روی بدن می‌توان متمایز کرد. بدن باریک و کشیده، سر کوچک، چشم‌های بالا قرار گرفته و گوش‌های کوچک و تا حدودی پهن شمایلی یکتا به او می‌دهند.

یوزپلنگ
یوزپلنگ

طعمهٔ معمول یوزپلنگ آهوها (به ویژه آهوی تامسون)، ایمپالا و دیگر پستانداران سم‌دار حداکثر تا ۴۰ کیلوگرم وزن هستند. یک نر بالغ تنها هر چند روز یک بار شکار می‌کند. اما ماده‌های دارای توله تقریباً هر روز به شکار می‌پردازند. در حالی که سایر گربه‌سانان شکارچیان شب هستند، یوزپلنگ ها عمدتاً روزها فعال بوده و اغلب در اوایل بامداد و غروب آفتاب به سراغ طعمه‌های خود می‌روند.

یوزپلنگ
یوزپلنگ

سرعت یوزپلنگ | فیلم

بی شک سریعترین موجود روی کره زمین یوزپلنگ است.چیتاها شاید بزرگترین یا تنومند ترین گربه بزرگ نباشند. اما سرعت یوزپلنگ بدون شک سریعترین هستند. نه تنها میتواند به حداکثر سرعت بیش ۹۶ کیلومتر بر ساعت برسد. بلکه می تواند خیلی سریع نیز به این سرعت برسد. سرعت یوزپلنگ با شتابی که قابل مقایسه با یک خودرو اسپورت قوی است که میتواند تنها در ۳ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. این شتاب باورنکردنی است که واقعا آنها را برتر میکند ،شتاب این جانور در هر ثانیه ۳۲کیلومتر بر ساعت است.

یکی از دلایل اینکه یوزپلنگ ها سریع ترین حیوان خشکی هستند.اینکه  چنگال‌ها، دم، ستون فقرات و نحوه دویدن، قلب، ریه‌ها همه باهم هماهنگ هستند تا این شکارچی شتابی پیدا کند که قابل مقایسه با خودروهای اسپورت است.

سرعت یوزپلنگ های مختلف بین ۱۰۰تا۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است که فقط حدود پانصد متر می تواند با این سرعت بالا بدود. خیلی زود خسته می شوند و حرارت بدنشان در هنگام دویدن فوق العاده بالا میرود ولی خودشون می دانند چه زمان باید سرعت را کم کنند و چه زمان از شکار دست بکشند ،چون اگر این آگاهی را نداشتن در اثر بالا رفتن دمای بدن تلف میشدند .

استفاده از دٌم برای حفظ تعادل|فیلم

در این ویدئو می بینیم که یوزپلنگ چگونه با استفاده از دم خود به تغییر جهت سریع و دارای تعادل خود کمک می کنند. دم به‌عنوان یک فرمان (وسیله هدایت) برای چرخش‌های سریع و حفظ تعادل عمل می‌کند. دم چیتا ها۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر است.ستون فقرات چیتاها بسیار انعطاف‌پذیر است و به ‌عنوان یک فنر برای پاهای عقبی عمل می‌کنند و کشش بیشتری را باعث می‌شوند.آنها را قادر می‌سازد که در هر گام ۷ تا ۸ متر حرکت کند.

آموزش یوزپلنگ مادر به توله هایش |فیلم

یوزپلنگ روش شکار کردن را از مادرانشان فرا می‌گیرند. آن‌ها از آغاز ۴ ماهگی گاه در کنار مادر خود به شکار می‌روند و هرچه سنشان بالاتر می‌رود این همراهی بیشتر می‌شود. اگرچه وجود بچه‌ها و بازیگوشیشان گاه باعث ایجاد مزاحمت برای مادر می‌شود.اما بودن فرزندان در هنگام شکار فرصت مناسبی به آن‌ها برای یادگیری فن گرفتن طعمه می‌دهد.

گاه مادر با به دام انداختن بچه آهوان، آن‌ها را در اختیار فرزندانش می‌گذارد تا با بازی کردن با بچه آهوان و تلاش برای گرفتنش توانایی‌های شکاری خود را بالا برند.

آموزش یوزپلنگ مادر به توله هایش 

در حال بارگذاری پخش کننده...

استراتژی های یوزپلنگ برای شکار|فیلم

یوزها در هنگام شکار به آهستگی به طعمه خود نزدیک می‌شوند و آن را تعقیب می‌کنند. این مرحله زمان‌بر است و می‌تواند تا نیم ساعت نیز طول بکشد. در یوزهای بالغ، بیش از ۵۰ درصد زمان شکار صرف آهسته راه رفتن و خزیدن به همراه تعقیب می‌شود.پس از آنکه یوز به اندازه کافی به طعمه خود نزدیک شد، جانور با سرعت زیادی به سوی طعمه می‌دود و تلاش می‌کند که آن را نقش بر زمین کند.

آموزش یوزپلنگ به توله ها
آموزش یوزپلنگ به توله ها

چیتا ها به شکار در منظقه آزاد بسیار سازگار است .از طریق فیلم برداری هوائی چالاکی و سرعت باورنکردنیش را ببینید اما فقط سرعت کافی نیست برای موفقیت در محیط باز چیزی بیشتر از توانائی فیزیکی نیاز است .لحظه خیزش یک چیتا بحرانی است .سرعت زیادش فقط برای چند ثانیه در نظر گرفته می شود و برای موفقیتش باید در فاصله ۳۰ متری طعمه اش باشد آنهم بدون اینکه دیده شوند.

تصاویر نادر از همکار ۵ یوزپلنگ نر برای شکار|فیلم

این گربه سانان  به صورت انفرادی به شکار میروند ولی تصاویری نادر از همکاری آنها دیده شده است. کل های یالدار بزرگ ترین گرده همائی را برپا میکنند.آنها بیش از یک میلیون می باشند.کل های یالدار باران را دنبال میکنند تا از علفهای جوانه زده تازه تغذیه کنند.این گله های بزرگ نظر شکارچیان را جلب میکند.

بیشتر بخوانید
رابطه عمیق با حیوانات وحشی در آفریقای جنوبی
همکاری یوزپلنگ ها در شکار
همکاری یوزپلنگ ها در شکار

۵  یوز نر یکی از نادرترین تصاویر از اجتماعی که تا بحال از چیتا ها ثبت شده است.آنها بر یک قلمرو ۴۵۰کیلومتر مربعی فرمانروائی میکنند. چیتا ها با هم گشت میزنند این امر جلب توجه میکند.اگر قصد شکار موفقیت آمیز را دارند باید تغییر استراتژی بدهند.باید استتار کنند.چهار چیتا تعقیب یک کل یالدار کرده و مستقیم به سمت کل راه می افتند و چیتا آخر اطراف موقعیت می گردد.

آنها قبل از سرعت نهائی شان باید به شکار بسیار نزدیک شوند.وقتی نزدیک شدند .هر ۵ یوزپلنگ حمله کرده و هریک هدف متفاوتی را دنبال میکنند.هرج و مرج می شود .یک چیتا آنقدر قوی نیست که بتواند از شکارش دفاع کند.یوزپلنگ ها به این نتیجه می رسند باید دسته جمعی حمله کنند.


این مطلب را هم ببینید : چالش مادر بَره های تازه متولد شده در برابر شکارچیان


تفاوت شکار یوزپلنگ ها با گربه سانان دیگر|فیلم

بسته به وزن طعمه، یوز راهکارهای گوناگونی برای به خاک نشاندنش به کار می‌گیرد. برای طعمه‌های کوچک‌جثه وارد کردن ضربه با پنجهٔ جلو و مختل کردن تعادل طعمه در هنگام فرار کافی است، اما طعمه‌های بزرگ‌تری همچون آهوان بالغ نیاز به حمله از پشت، وارد کردن ضربه به ران و پریدن بر پشت آن دارد.در هر دو صورت، چیتا پس از به زمین افتادن طعمه گردن آن را به دندان می‌گیرد تا شکار از خفگی جان سپارد. برخلاف شیر، که دارای پنجه‌هایی قوی برای ضربه کشنده زدن به شکار است.

در حال بارگذاری پخش کننده...

یوزها آنچنان از پنجه‌هایشان برای گرفتن شکار بهره نمی‌برند و تنها آن را خفه می‌کنند. تفاوت دیگر شکار یوز با دیگر گربه‌سانان نیز در قدرت وارده به گردن است.در شیرها، ضربهٔ وارده توسط فک به گردن باعث شکستن ستون فقرات گردن می‌شود، حال آنکه دندان‌های یوز توانایی شکست استخوان را ندارند و تنها راه نای را می‌بندند.

این گربه‌سانان علاقه‌ای به خوردن مردار ندارند و غذای خود را شکار کرده و تازه می‌خورند. سر و صورت آن‌ها پس از خوردن غذا آلوده به خون طعمه می‌شود، از این رو یوزهای در کنار هم دست به لیسیدن همدیگر می‌زنند تا بدن به کلی پاک شود.

تفاوت شکار یوزپلنگ ها با گربه سانان دیگر
تفاوت شکار یوزپلنگ ها با گربه سانان دیگر

اگرچه چیتا درگرفتن طعمه‌هایش بهتر از دیگر گربه‌سانان عمل می‌کند و در هر دو تلاش، یکی نتیجه می‌دهد،از آنجا که برای به دنبال رفتن شکارش انرژی بسیار زیادی تلف می‌کند، در صورتی که تشخیص دهد تعقیب بی‌فایده‌است آن را متوقف می‌کند. پس از شکار، یوز آن را به منطقه‌ای علفزارمانند می‌کشاند تا از دید مهاجمان پنهان کند.


این مطلب را هم ببینید :صحنه های مهیج و دیدنی از شکار گربه سانان|فیلم


در این هنگام جانور همچون سگ لَه لَه می‌زند تا نفس خود را بازیابد. پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، اقدام به خوردن شکار می‌کند و بخش‌های بزرگی از گوشت را یکجا می‌بلعد. عجله یوز در این کار و هشیاری مداومش در هنگام خوردن غذا به دلیل ترسش از آمدن درندگانی چون شیر و کفتار است.

چگونه یوزپلنگ ها به شتاب ۱۰۰کیلومتر می رسند|فیلم

بسیاری از آن به خاطر قدرت خالص عضلات آنها است. حرکت های کوتاه سریع معمولا با قدرتی که به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن تولید می شود. اندازه گیری می شوند دونده رکورد شکن یوسین بولت حدود ۲۵ وات بر کیلوگرم نیرو تولید میکند در حالی که یک سگ گری هوند حدود ۶۰ وات بر کیلوگرم تولید میکند. اما این به گرد پای قدرتمند یوزپلنگ  نمیرسد. نیرویش دو برابر نیروی گری هوند و به ۱۲۰ کیلو وات بر کیلوگرم میرسد و از آن قدرت استفاده خوبی می شود .

در حال بارگذاری پخش کننده...

یک چیتا متوسط حدود ۴۵ کیلوگرم وزن دارد و بدن بلند با قفسه سینه صاف شده و سر کوچک و پاهای باریک شکل ایرودینامیک دارد تا با سرعت از میان علف های بلند حرکت کند . داخل بدن آن ها قلب و ریه های آن ها بیش از اندازه بزرگ است . راه هوائی آنها بزرگ شده است تا بتوانند حداکثر اکسیژن ممکن با حدکثر سرعت ممکن به داخل بدن وارد و به اطراف آن برسانند.

استراتژی یوزپلنگ ها برای فرار از گرما

یوزها پاهای بلندی دارند و به آنها اجازه میدهد پرش هاپی به طول ۷ متر داشته باشند.  بدن عضلانی آنها باعث میشه سطح پوستی زیادی داشته باشند و بتوانند گرمای بیشتری را آزاد کنند. به همان شکلی که یک غذا را تکه تکه میکنیم خیلی زود سرد میشه بدن یوزها که از خز پوشیده شده مثل ضد آفتاب عمل میکند. تنها جائی که از طریقش عرق میکند پنجه های آنها است. بنابراین وقتی پاهای آنها را به هوا است به بغل دراز میکشند و با تند تند نفس کشیدن سعی میکنند خنک شوند.

 

همکار یوزپلنگ ها در شکار
همکاری یوزپلنگ ها در شکار

5 دیدگاه

 1. سلام
  عالی این سایت و هم کانال
  لطفا در مورد ببر هم به این صورت کلیپ و توضیحات تکمیلی درج کنید
  و اینکه در مورد یوزپلنگ های ایرانی و حیات وحش ایران هم کلیپ بزارید

 2. جای همچین سایتی واقعا در این فضا خالی بود لطفا منبع توضیحات را هم عنوان کنید یا اینکه این کلیپ ها را از کجا تهیه کردید و اینکه مستند کامل هم برای دانلود بگذارید

 3. از یوزپلنگ ایران چه خبر؟؟
  هستن یا تلف شدند
  منظورم اونائی که قرار بود با هم باشند و تولید مثل کنند؟؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید