کاراکال چگونه میتواند طعمه را در فاصله ۱۲۰متری ردیابی کند؟

کاراکال شکارچی ماهر و منحصر به‌فردی است که سرعت فوق ‌العاده، هوش و استعداد بالا در شکار دارد .حس ردیالی کارکال تحریک شده است در حالیکه گوش انسان فقط ۶ عضله دارد هر یک از گوش های کاراکال مستقلا با ۲۰ عضله به حرکت در می آید.


کاراکال
کاراکال در شکار کردن بسیار توانا و ماهرند

غلبه بر جاذبه زمین توسط کاراکال|فیلم

با بدن انعطاف پذیر به بالا و پریدن معروف است. کاراکال می تواند پرهای یک پرنده در حال پرواز را بکند.گربه ای با توانائی منحصر به فرد در پریدن از روی زمین است. سیاهگوش پرنده ها را در حین پرواز شکار میکند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

پرش عمودی کاراکال

 بدن کاراکال به گونه ای طراحی شده که بتواند پرنده در هوا را شکار کند.قسمت جلوی سیاهگوش کوچک تر و سبک تر است.اما پاهای پشتی او درست مانند یک موشک تقویت شده هستند.۳۰ درصد از پاهای جلوئی بلندتر و حجم ماهیچه ای شان دو برابر است.این طراحی سرعت سیاه گوش را در هنگام جهیدن به حداکثر می رساند و هر چه سرعت پریدنش از روی زمین بیشتر باشد می تواند به ارتفاع بیشتری برسد.بدن این گربه سان برای پرش عمودی طراحی شده است.

پرش عمودی کاراکال
پرش عمودی کاراکال

اما هرچه که بالا می رود باید پائین هم بیاید و به شکل صحیح این کار را انجام دهد.ما می دانیم گربه ها همیشه با پاهایشان روی زمین فرود می آیند.با اینکه او ۴۶ سانتی متر بلندی دارد ماهیچه پاهای عقبش می تواند او را تا ۳ متر به طول عمودی به هوا پرتاب کند تا او پرنده روی هوا را بزند. برای جلوگیری از شدت فرود مفصل های بالشتی پاهای گربه مثل ضربه گیر عمل میکند .ولی به چنگال آوردن طعمه آسان نیست.

پرش عمودی کاراکال
پرش عمودی کاراکال

کاراکال چطور روی پاهایشان فرود می آید؟|فیلم

این معمائی است که دانشمندان بیش از یک قرن سر آن بحث و جدا داشتند.گربه باید تغییر جهت بدهد و برای اینکار روی چیزی باید فشار بیارد.اما در هوا چیزی برای اینکار وجود ندارد.سیاه گوش کاری میکند که به نظر غیر ممکن می رسد.بدن همه گربه ها از طراحی قابل توجه ای بهره مند است.

ستون فقزات انعطاف پذیری که به آنها این امکان را میدهد که قسمت جلوئی و پشتی بدنشان را در آن واحد در جهات متفاوتی بچرخانند. کاراکال در زمان برگشتن به سمت زمین ،قسمت جلوئی بدن را در جهت عقربه های ساعت می چرخاند.اما قسمت پشتی بدنش در جهت مخالف می چرخد.سیاه گوش با چرخیدن در دو جهت مختلف در آن واحد به شکل موثر با استفاده از بدنش  خود را حول میدهد . اما این حیوان کار دیگری هم انجام میدهد.

پرش عمودی سیاهگوش

سیاهگوش درست مانند یک پاتیناژ باز در حال چرخش پای جلوئیش را به سمت خود میکشد واین باعث می شود قسمت جلوئی بدنش سریعتر بچرخد.این حرکت باعث ایجاد گردشی در ستون فقرات او شده و به این گربه سان این امکان را میدهد که پای عقبش را بچرخاند و برای فرود آماده شود.

کاراکال نه تنها بر جاذبه زمین غلبه میکند بلکه قادر است به صورت ایمن دوباره بر روی زمین فرود آید و همه اینها در کمتر از یک ثانیه اتفاق می افتد.این کار است که همه گربه قادر به انجام آن هستند. سیاه‌گوش می‌تواند با پریدن در هوا یک یا حتی چند پرنده را بقاپد.

حس بویائی و شنوائی قوی کاراکال|فیلم

شکار غذا یکی از دلایلی پرش حیوانات به هوا است.مرغ شاخدار یکی از سریع ترین مرغ های دونده افریقا است. این مرغ  با  چشمان  دو طرف سرش قبل از اینکه گربه برای حمله آماده شود  او را تشخیص میدهد. ولی هر بار پرنده که دور می شود سیاهگوش با کمک حواسش او را ردیابی میکند قوه بویائی سیاه گوش بسیار قوی  و چمهایش برای است.

حس بویائی و شنوائی قوی کاراکال
حس بویائی و شنوائی قوی کاراکال

سیاه گوش‌ها در شکار کردن بسیار توانا و ماهرند و در خفا شکار می‌کنند. شکار کردن بی نقص خود را مدیون حس شنوایی و بینایی فوق‌العاده خود هستند.اسلحه پنهان و اصلی این گربه سان گوشش است که بسیار حساس و کشیده  است.گوشش  به کمک حداقل ۲۰ ماهیچه مختلف تشکیل می شود. این گربه میتواند هر گوش را جداگانه حرکت بدهد تا فاصله شکارش را تا ۱۲۰ متری شناسائی کند .

در حال بارگذاری پخش کننده...

شکار مرغ شاخدار توسط کاراکال

این مرغ شاخ دار دو کیلوئی می تواند با سرعت ۶ متر در ثانیه بدود و با سرعت ۳۴ کیلومتر در ساعت به هوا بپرد. ولی پرندگان توانائی بیش از ۳۰ متر در یک بار پرواز ندارد. به این ترتیب وقتی مرغ پائین می آید گربه آماده است  و این کشمکش کمتر از ۱ دقیقه طول میکشد و سیاه گوش مجراس تنفسی پرنده را میگیرد و خفه می شود.


این مطلب را هم ببینید : چگونه گوش گربه پالاس در شکار کردن کمکش میکند؟


مشخصات ظاهری کاراکال

کاراکال از نظر ظاهری به وشق اورآسیایی شباهت دارد ولی کوچک‌تر است و جثه لاغرتر و ظریف‌تر و دست و پای کشیده‌تری دارد. رنگ پوست بین قرمز شرابی، خاکستری، خاکی و گاه سیاه متغیر است. بچه‌ها خال‌های قرمز رنگ در ناحیه زیرین بدن دارند و رنگ بدنشان تیره‌تر از بزرگسالان است. سیاه‌گوش‌ها می‌توانند به مدت طولانی بدون آب زندگی کنند و آب بدن خود را از تا حد زیادی از بدن شکار تأمین می‌کنند.

کاراکال
کاراکال

پوزه، گردن و قسمت‌های زیرین بدن کاراکال سفید است و خطِ اشکِ سیاه‌رنگی دارند که از گوشهٔ چشم تا دماغ امتداد می‌یابد. صورتی کوچک با گوش‌های بلند دارند که موهایی سیاه‌رنگ به ارتفاع ۵ سانتیمتر بر آن روئیده‌اند. گوش‌های کاراکال از گوش تمامی گربه‌سانان دیگر بزرگ‌تر است. گوش‌ها توسط ۲۰ عضله مختلف کنترل می‌شوند. این دستگاه حساس شنوایی امتیاز بزرگی در یافتن شکار برای سیاهگوش محسوب می‌شود.

ویژگی های رفتاری کاراکال(caracal)

سیاه‌گوش تک‌زی و به‌شدت قلمروطلب است. عمدتاً شب‌گرد و شب‌کارند ولی گاهی، به‌ویژه در نواحی خنک‌تر، در روز هم دیده می‌شوند. وسعت قلمرو ارتباط مستقیمی با وزن بدن جانور و ارتباط معکوسی با فراوانی طعمه‌ها دارد. قلمرو نرها تا ۵۰ درصد با یکدیگر همپوشانی پیدا می‌کند و می‌تواند شامل قلمرو چندین ماده بشود.

بچه کاراکال

کاراکال چند همسرند. جفت‌گیری سیاه‌گوش در تمام طول سال امکان‌پذیر است. دوره بارداری ۶۸ تا ۸۱ روز و تعداد توله‌ها بین ۱ تا ۶ است. البته سیاه‌گوش‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند حداکثر ۳ توله به دنیا می‌آورند

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید