میمون کاپوچینو برای ایجاد رابطه عمیق،انگشتانش را داخل بینی همنوعش فرو میکند.

میمون کاپوچینو برای جلب اعتماد بیشتر و پیوند عمیق به یکدیگر،انگشتان دستشان را به بینی و گوش هم فرو می کنند تا تحمل یکدیگر را بسنجند. پلنگ ابری بسیار منزوی و خجالتی است . بنابراین جفت گیری برای تولید مثل بسیار کم صورت میگیرد و بارها شده پلنگ ابری نر پلنگ ابری ماده را زخمی کرده است .

 

در ادامه به نحوه ارتباط میمون کاپوچینو در گروه و پلنگ ابری می پردازیم . حیوانات برای برقرای ارتباط با هم از چه ترفندهائی استفاده میکنند.  همان طور که برای آن ها درک ارتباطات انسانی سخت و غیر قابل فهم است، برای انسان ها هم، نوع و شیوه ی برقراری حیوانات سخت و مشکل است.

نحوه ارتباط میمون کاپوچینو با هم نوعش

آنها یکی از موفق ترین و اجتماعی ترین میمون ها در این بخش مرکزی هستند.این نوع از میمون هائی( میمون کاپوچینو ) هستتند که هوای افراد گروه را خیلی دارند.میمون کاپوچینو ها خیلی از دشمنانشان را به وحشت می اندازند.پرتاب شاخه ها به غریبه ها رفتاری تا حدودی پیچیده است.اما آنها یاد گرفتند رفتار پیچیده تری نشان بدهند.

دو تا میمون کاپوچینو رو به روی هم هستتند.مثلا یکی از آنها داخل با ناخن درازش دستش را فرو میکند به چشم هم نوعش  یا به داخل بینی و دهانش که روبه روش است.جالب اینکه هر دو کاملا هوشیار هستند .این رفتار خیلی خطرناک است.کاملا مشخص است اینکه چشمانشان آسیب برسد اصلا نمی ترسند.دانشمندان یک تئوری دارد که این رفتار را توجیح میکند.

ارتباط گروهی میمون کاپوچینو
ارتباط گروهی میمون کاپوچینو

این کارها رفتارهای اجتماعی است که میمون کاپوچینو به کار میبرد تا ارتباطاتشان را تقویت میکند و دوستی آنها با هم تضمین بشود. این کار باعث می شود در گروه اعتماد به وجود بیاید.این رفتارها شیوه  آزمودن ارتباط است.

میمون کاپوچینو نشان می دهد که رابطه شان تا چه حدی است.و به هم پیام می رسانند که آنقدر صمیمی هستند که می توانیم انگشت در چشمان همدیگر بزاریم و ارتباط شان محکم تر بشود.این رفتار که برای آزمودن ارتباط  و پیوند عاطفی به کار می رود در هیچ حیوان دیگری دیده نشده است.میمون کاپوچینو

برای میمون کاپوچینو این ضرروی است که بدانند باید با کی اعتماد کنند چون باید با هم کار کنند تا غذا گیر بیارند.باید بچه های هم دیگر را بزرگ کنند و از گروه در برابر میمون های غریبه و شکارچی دفاع کنند.

ادرار میمون کاپوچینو برای حفظ قلمرو

میمون کاپوچینو در جنگل در دستجات ۱۰به ۳۰تایی زندگی می کنند.یک نر تکی فرمانده گروه است و مجوز نخستین جفتگیری با ماده گروه را بدست خواهد آورد.گروه میمون کاپوچینو ها ی سر سفید توسط نرآلفا وماده آلفا رهبری می شوند.هرگروه قلمرو وسیعی را تحت تصرف خود در آورده ودرنتیجه اعضاء باید بهترین منطقه برای بدست آوردن غذا را سعی کنند.

میمون کاپوچینو ها حیواناتی هستند که حوزه استحفاظی داشته و قسمت مرکزی را با ادرار علامتگذاری کرده و از آن درمقابل غریبه ها محافظت کرده وبه آنها حمله می کنند.ارتباط برقرار کردن در بین کاپوها از طریق گفتگوهای متنوع در بین آنها وتمیز کردن یکدیگر می باشد.

بیشتر بخوانید
ماهی کمانگیر از جریان فواره ای آب،بعنوان سلاحش برای شکار حشرات استفاده میکند.
میمون کاپوچینو
میمون کاپوچینو

چطور ترفند هوشمندانه جفت کردن حیوانات می تواند به حفظ گونه ای یکی از اعحاب انگیزترین حیوانات کمک میکند.

ویژگی پلنگ ابری

پلنگ ابری قبلا در جنگلهای گرمسیری جنوب غربی آسیا زندگی میکردند اما امروزه به خاطر از بین رفتن زیستگاه شان تنها کمی از این تعداد گونه حیات وحش باقی مانده است.ممکن است این گربه اعجاب انگیز بزودی منقرض شود.تولید مثل پلنگ ابری در اردوگاه های نگهداری از حیوانات کاری خیلی سختی است.

پلنگ ابری
پلنگ ابری

اسم پلنگ ابری بخاطر رنگ خاص و لکه های سیاه روی بدنشان است.دانشمندان کشف کردند پلنگ ابری حاصل ارتباط گربه های کوچک با گربه سانان بزرگ است.با توجه به اندازه جمجه شان ،چشمهای بزرگ و تیزبین نسبت به همنوعان بزرگ شان دارند.صدای پلنگ ابری مانند پلنگ قوی و درنده است.به همین غرش میکند و قدرتش را به نمایش میگذارد.

پلنگ ابری
پلنگ ابری

پنجه قوی پلنگ ابری

برای زندگی بالای درخت با پنچه های قوی و تیزشان تکامل پیدا کردند.آنها بزرگ ترین پنچه را در گربه سانان دارند که به آنها تعادل استثنائی داده است.پاهای قوی و کوتاه شان به این معنی که مرکز ثقل پائین تری دارند.پنجه های بزرگ و قدرتمندشان برای بالاتر رفتن از سطوح عالی هستند.

پلنگ ابری
پلنگ ابری

پلنگ های ابری تنها گربه سانانی هستند که میتوانند با دست هایشان دور شاخه را حلقه کنند.دم آنها برای جنگلهای بارانی زا ساخته شده است.اما آن جنگل ها کاملا از بین رفته است.اگر نتوانند این پلنگ ها را در این مرکز تکثیر کنند این خطر وجود دارد این گونه برای همیشه منقرض بشود.

چالش جفت گیری پلنگ ابری نر با ماده

تکثیر این پلنگ های ابری در مرکز نگهداری کار سختی است.یکی از بزرگ ترین مشکلات خشونت نرها به ماده است.بعضی گربه سانان مثل ببرها،شیرها فقط می توانند با هم زندگی کنند در نهایت به تولید مثل بیانجامد.انستیتوهای بودند که این پلنگ های ابری را در یک جا انداختند و وقتی برگشتند پلنگ ماده مرده بود.

از آنجائی که این پلنگ های ابری خیلی منزوی هستند ، جفت گیری آنها را در حیات وحش کسی ندیده است.در گذشته فعالیتهائی که گروه های مختلف انجام داده اند جراحت های شدیدی در ماده ها به وجود آورده است.

شیوه جدید برای جفت گیری پلنگ ابری منزوی

وقتی پلنگ های ابری از نظر جنسی بالغ می شوند به جای اینکه نر و ماده را در معرض هم قرار بدهند ،آنها را از همان توله گی در کنار هم قرار می دهند.وقتی آنها را در سن پائین کنار هم قرار می دهید با هم ارتباط خوبی برقرار میکنند.آنها بعد از بزرگتر شدن با هم دیگه دعوا نمیکنند و حتی همبازی می شوند.با هم خوب کنار می آیند و براجتی با هم جفت گیری میکنند.

به این شیوه که پلنگ ابری نر و ماده را کنار هم می گذارند جفت پیوندی گفته می شود.این رابطه هم تا بزرگ سالی هم می تواند ادامه داشته باشد و از میزان خشونت یکدیگر به هم کم می شود.

این ترفند در زاد و ولد آنها خیلی تاثیر دارد.همه آنهائی که در این موسسه جفت کردند ،جفت گیری موفقیت آمیزی داشتند.این توله ها را از آنجائی که نه سال پیش معرفی کردند فقط توانستند ۳توله به دنیا بیاورند.این موفقترین برنامه برای جفت کردن پلنگ های ابری در سرتاسر دنیا است.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید