چگونه با هزینه کم به فضا سفر کنیم+لحظه شگفت انگیز از فرود آمدن فالکون

دانشمندان در حال ساخت هتل فضا ئی هستند که با سرعت ۳۰هزار کیلوتر بر ساعت دور زمین می چرخد.۴۵۰کیلومتر بالاتر از زمین هتل هر ۸۰ دقیقه یک بار دور زمین می چرخد که باعث می شود هر روز بیش از ۱۵ بار غروب خورشید را ببینید.

بروز رسانی :۹۹/۳/۱۱


نقریبا جایی در زمین نیست که شما نتوانید بروید اما مقصد نهایی شاید جایی ۱۰۰ کیلومتر بالای سرتان باشد. رویا پردازان توریسم فضایی در حال ساخت نسل جدیدی از تعطیلات و سفر هستن که خارج از این دنیا هستند. دروازه ی آینده سفری به ستارگان خواهد بود فرصتی بسیار فراتر رفتن از زمین، شما میتوانید یکی از فضانوردان قرن ۲۱ باشید.

تعطیلات در فضا | فیلم

مقصد نهایی بهترین و بزرگترین نوع تعطیلات فضایی را ارائه میدهد. خوشی بی نهایت و اقامت در هتلهای لوکس میلیون ستاره ایی ، بازی فوتبال در جاذبه صفر و یا دعوت دوستانتان برای شام در میلیون تریلیون ها کیلومتر آنسو تر .

سفر به فضا
سفر به فضا

برنامه ایی که در سال ۲۰۲۰ شروع میشود، سفر رویاییتان  هر صندلی ۴ میلیون دلار برای پروازی چند صد کیلومتری در اطراف زمین است . این یک هتل اقامت کهکشانی است. اتاق شما یک قسمت سوپر لوکس با استاندارد جاذبه ی صفر است . این اتاق همراه با منظره ایی خارق العاده است.

در حال بارگذاری پخش کننده...

هتل هر ۸۰ دقیقه یک بار به دور زمین میچرخد . این باعث میشود هر روز بیش از ۱۵ بار غروب خورشید را ببینید. این تخیلات فضایی نیست بلکه در حال تبدیل شدن به حقایق علمی است .

ساخت هتل فضائی | فیلم

در بارسلونای اسپانیا تعدای از معماران فضایی در حال کار بر روی ساخت هتلی فضایی هستند .آنها توسط یک سرمایه دار ناشناس با بودجه ی ۳ میلیارد دلار پشتیبانی می شوند. آنها از همین حالا در حال رزرو کردن صندلی ها هستند. فضا تا به حال هیچوقت مال  توریست ها نبوده و این که آسودگی توریست ها در فضا اهمیت بیشتری دارد.

در حال بارگذاری پخش کننده...

چیزی که برای ما اهمیت داره اقامت در فضا است .مسافر از درون بوتیکش در هتل ، یک اتاق سه خوابه سفارش میدهد. هتل با سرعت ۳۰ هزار کیلومتر بر ساعت به دور دنیا میچرخد، ۴۵۰ کیلومتر بالاتر از زمین است. آنها  حتی فرش زمینه های خاصی رو هم برای مسافران طراحی کردند.که میتوانید خودتان رو به شکل مرد عنکبوتی به این فرش ها متصل کنید و استراحت کنید.

هتل فضائی
هتل فضائی

سی فرد ثروتمند از همین حالا اتاق هایشان در این هتل رو رزرو کردند. در حالی که هنوز نقشه ها ی این هتل فضا بر روی کاغذ هستند.

ساخت بنگاه های املاک در فضا | فیلم

اما در لاس وگاس مردی حاضر است شرط ببندد که رویای فضایی شما زودتر به حقیقت میپیوندد. آنسو تر از کازینو ها ،هتل دار میلیاردر رابرت بگلو نام  دارد که  بزرگترین قمار زندگی اش را میکند . رابرت سرمایه اش رو از راه هتلداری به دست اوورد، و حالا اهدافش رو بسیار بالا برده است.ایده رابرت فراتر از این دنیاست . اون می خواهد که بنگاه های املاک رو به فضا ببرد.

ساخت بنگاه های املاک در فضا
ساخت بنگاه های املاک در فضا

ساخت یک ایستگاه بزرگ فضایی که معنای جدید به بلند پروازی میدهد. او میخواهد که این ایستگاه برای اهداف گوناگونی ساخته بشود. به عنوان خانه، اداره, و یا تعطیلات باشد.ساختن ایستگاه بین المللی هزینه بسیار وحشتناکی دارد . ایستگاه بین المللی فضایی  تا به حال بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاز هزینه داشته است. رابرت طرحی میخواهد که بسیار فراتر از ساخته شدن است، چیزی که بانکها زیر بارش نمیروند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

ناسا با یک راه حل جلو اومد، آنها یک اقامتگاه بزرگ و کم وزن چادر مانند فضایی رو ساختند. که در فضا باد میشود، و همین باعت میشود که با هزینه خیلی کمتری به فضا برده شوند. اما وقتی که بودجه سازمان ناسا کم شد این برنامه کنار گذاشته شد.

همین موقع رابرت شانس خودش رو دید و برنامه رو روی هوا زد .این سیستم ها به شدت قوی هستند، آنها بالون نیستند. جهت درک بهتر این است  که آن را  با تایر ماشین مقایسه کنید، از لایه های مختلفی و سایر مواد قوی درست شده است. این همان  کاری که معماران ما در حال انجام دادنش هستند.

اما آیا این ایده جواب میدهد؟ فقط از یک طریق میشه فهمید . در ۲۰۰۶ آنها یکی از نمونه های اولیه رو توسط یک موشک روسی به فضا فرستادند.در اوج شگفتی  نه تنها که ایستگاه باد شد بلکه تصاویر خارق العاده ای  هم به زمین ارسال کرد. حالا رابرت دارد ایستگاه واقعی  مکانی با جای زیاد در فضا  را می سازد.

ساخت بنگاه های املاک در فضا
ساخت بنگاه های املاک در فضا

همینطور تعداد زیادی دوربین در فضاپیما برای دیدن زوایای مختلف خواهد داشت.تا  دید خارج از فضاپیما داشته باشد، مثلا نگاهی نزدیک به ماه حتی اگه نزدیک مدار باشند.سازه های انعطاف پذیر با اندازه و شکل نامحدود  میتوانند هرچیزی را در فضا ممکن کنند.تصور ورزش جدیدی رو بکنید که می تواند فقط در جاذبه صفر انجام بشود.

این طلوعی از عصر جدیدی از گردشگری فضایست، آسمان دیگر یک محدودیت نخواهد بود .اما بعضی ها نمی توانند به انتظار بشینند تا فضا به اینجا برسد.

سفر انوشه انصاری به فضا | فیلم

در ۲۰۰۶ کارآفرین بزرگ ایرانی انوشه انصاری یکی از اولین تورسیت های فضایی شد.او باورد دارد که چیزی در درون ما همیشه ما رو به سمت آسمون جذب میکند.شاید چون خود ما انسان ها از ذرات باقی مانده ستارگان درست شدیم.اون ۲۰ میلیون دلار پرداخت کرد تا ۹ روز در فضا باشد و همینطور ویدیویی از اونجا گرفت.

در حال بارگذاری پخش کننده...

او عقیده دارد همین که توی ایستگاه از این طرف به اون طرف پرواز میکنید خارق العادست و من تلاش میکردم که سریع پرواز کنم و نشان بدم که من واقعا ماله این  فضا هستم. در فضا به انداری کافی فضا نیست.او یک اتاقی داشت که از آنجا می توانست بهترین منظره از دنیا  ابرها، چرخش زمین و… را ببیند.

سفر انوشه انصاری به فضا
در ۲۰۰۶ کارآفرین بزرگ ایرانی انوشه انصاری یکی از اولین تورسیت های فضایی شد.

سفر انوشه براش هزینه ایی برابر شبی ۲ میلیون دلار آب خورد.اما برای بقیه ما هم خبرای خوبی هست ما هم میتوانید سفرهای بهتر و کم هزینه تری داشته باشیم.سد بزرگی بین ما و سفر به فضا به نام جاذبه است.برای فرار از دستش باید سرمایه ی زیاد پانصد میلیون دلار برای پرتاب هر شاتل داشت.موشک به شکل عظیمی سوختی که در تانکها ذخیره شده رو مصرف میکند.کاملا مشخص است برای پا گرقتن مسافرت فضایی باید فکر جدیدی کرد.

رقابت برای ساخت فضاپیمای کم هزینه |فیلم

از همین رو در ۲۰۰۴ انوشه انصاری میلیونر و محقق فضایی، مشتاقان رو به رقابتی دعوت کرد .یک جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای ساخت فضاپیمایی کم هزینه برای فرار از گرانش تعیین کرد.تنها جیزی که میتواند ابتکار رو به وجود بیارد، رقابت است.برای دسترسی به فضا، سریعتر، ارزانتر، آسانتر و ایمن تر تیم های مختلفی از اطراف دنیا بر سر جایزه اون رقابت کردند.

spacesheep
spacesheep

اما در کالیفورنیا آمریکا مهندس برت روتن جلوتر از دیگران است . او  از قبل در حال کار بر روی یه فضاپیمای مخفی بود.برت یک مهندسی بزرگ هوانوردیست، ممکن است بگویید او چند سال نوری از دیگران جلوتر است.آنها   از قبل یک موشک سبک وزن ساختن که فقط با یه تانکر سوخت دور تا دور دنیا میگردید. همینطور رکورد ارتفاع گرفتن بیش از ۱۹ کیلومتری زمین را هم شکاند.

حالا تصمیم گرفته که توریست ها رو به فضا بفرستد. با گوش کردن به حرفای کسایی که تو فضا بودن، به نظر میرسه که زندگی آدم عوض میشود.تنها یک هفته بعد از اعلام جایزه ی انوشه، برت فضاپیمای وان را رونمایی کرد.بیش از سه سال براس ساختش زمان برد.برای فرار از دست گرانش زمین برت از یک طرح مهندسی شده استفاده کرد. نه یک هواپیما بلکه دو تا بود.یک هواپیما فضاپیما را در زیر خود حمل میکند و دیگری در ارتفاع ۱۵ کیلومتر رها میکند.برای سرعت دادن  و سپس روشن شدن موشک فضاپیما به سمت فضا.

در حال بارگذاری پخش کننده...

در طی چند ثانیه  از مرز رد و صد کیلومتر بالای زمین وارد فضا میشود. از اولین فضاپیمای ساخته شده بخش خصوصی بیلی توانست چند عکس هم از زمین بگیرد.اما برای برت این تازه ابتدای شروع رویایش بود. او مطلقا به دنبال ساخت یک سیستم توریسم فضایی هست که حداقل ۱۰۰ برابر ایمن تر از هر چیز دیگری است.برت در بلندپروازی هاش با کارآفرین بزرگ میلیاردر ریچارد برنسن سهیم شد.این دو در کنار هم در حال کار بر روی فرستادن ما به فضا هستند.

هواپیما فضاپیما
هواپیما فضاپیما

آنها تصمیم گرفتند شرکت فضائی خودشان را تاسیس کنند و تا جایی که می توانند  توریسم ها رو به فضا ببرند و از تجربه بودن در اونجا لذت ببرند.او از ایده برت استفاده میکند تا  ما را به سفری به اندازه تمام عمر ببرد.در یک هواپیما، جت ما در ارتفاع بیست کیلومتری قرار میگیرد، ۲ برابر هواپیماهای مسافربری است.و به سپس با سرعت ۵ هزار  کیلومتر به سمت فضا اوج میگیرد  و  بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین تنها در ۶ دقیقه قرار گرفته ایم.

سپس منظره های شگفت انگیز رو با چشمانتان تماشا کنیم.ما بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته ایم.بعد فضاپیما به آرامی و بدون کمترین ارتعاشی به زمین برمی گردد.

ساخت فضاپیما برای هر شرایط بدنی | فیلم

افرادی که مشکل قلبی دارن نمیتوانند با روشهای گذشته به فضا بروند. فضانوردان باید تمرین های سختی رو برای روز پرتاب انجام بدهند.آنها باید از جهت کامل باشند تا بتوانند از پس نیروی قوی جاذبه بر بیایند.اما روش ریچارد برنسن باعث می شود تا هر کسی صرف نظر از سن و یا سلامت جسمی بالا بتواند به فضا برود.

برای فهمیدن این که آیا افراد عادی هم می توانند به سفر فضایی بروند ،دانشمندان در فیلادلفیا  یک شبیه ساز بزرگ  پرواز رو ساختند. سیستم سانتریفیوژی  را  ساختند تا دقیقا اتفاقاتی که برای بدن در سفر فضایی میفتد را شبیه سازی کنند. این که افراد چطور واکنشی نشان میدن تا به حال هیچوقت انجام نشده است.اطلاعاتی که  داخل سانتریفیوز است بیشترش از سیستم های نظامیه است.  فضا نوردان گذشته متناسب ترین افراد از جامعه هستند، آنها در واقع خلبانهای تاپ گان هستند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

اما اگر  افرادمسن، اضافه وزن دار و یا حتی کودکان باشند چی اتفاقی می افتد؟ریچارد و حدود ۷۰ مشتاق فضا برای رفتن در این دستگاه داوطلب شدن و میفهمند که بودن در سرعت پنج هزار کیلومتر چطور احساسی دارد.  در ارتفاع بیست کیلومتری در حال پرواز را تجربه میکنند.داوطلبان به گرانشی دو برابر گرانش زمین دست پیدا کردند،حسی شبیه به لحظه پرتاب است.

قلب شروع میکند سریع زدن، فشار را روی سینه ات احساس میکنی، آدرنالین جاری میشود.توریست فضایی نیروی گرانش قوی گریز از زمین را احساس میکنند.در طی پرتاب و همینطور فرود اومدن قلب به سختی تلاش میکند تا خون رو به مغز برساند.اما با تمرین این ممکن می شودکه از این آسیب ها جلوگیری کرد.

این سانترفیوز نشان داد که هر کسی می تواند با این میزان نیروی گریز از مرکز مقابله کند.ریچارد فکر میکند که تا ۵۰ سال آینده صد ها هزار نفر قادر خواهند بود که در این سفر شرکت کنند.او این هدف را در سر دارد که فضا رو به  مقصد فضایی تبدیل کند.حالا تمام  چیزی که نیاز دارد یک فضا پیما است.

ساخت فضاپیما ئي برای حمل چند نفری|فیلم

در کالیفورنیا، برت و تیمش با بردن جایزه ۱۰ میلیون دلاری  شروع به تحقق رویای فضایی شان کردند.کاری که میکنند از این جهت مهمه که تا به حال کسی انجامش نداده است.

اِسپِیس شیپ ۱ ، فضاپیمای برت که جایزه رو برد، فقط یک فضانورد رو به فضا میبرد.و مکان لازم برای توریست ها رو ندارد.به همین دلیل برت شروع به ساختن فضا پیمای جدیدش کرد.نوعی که بتواند ۶ مسافر رو حمل کند و هر مسافر پنجره ایی برای دیدن بیرون داشته باشد و دو برابر بزرگتر از نوع قبلی اش باشد. به همین دلیل به هواپیمایی دو برابر قبلی نیاز دارد تا حملش کند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

هر چیزی که از فضا با سرعت به سمت زمین بیاد توسط اتمسفر آتش میگیرد و از بین می رود.برت متعهد است که فضاپیماش ۱۰۰ برابر امن تر از نوع امروزی باشند.برای همین با یک روش انقلابی قصد دارد که فضا پیما رو خیلی آرام  وارد جو زمین کند.بال های فضا پیما ۶۵ درجه منحرف میشوند.کفه زیری فضا پیما مستقیما با جو برخورد میکند که باعث به وجود اومدن یک کشش پایدار میشود.

اِسپِیس شیپ ۲ خیلی کم وزن و به خوبی عمل دِرَگ را انجام میدهد. به سرعت بدون داغ شدن کند می شود و بعد در ارتفاع ۵ کیلومتری بالها به شکل گلایدر در میایند و افراد به آرامی در مسیر حرکت میکنند.اواخر سال ۲۰۱۰، نزدیک به چهار ساله که دارد بر روی کشتی فضایی ۲ کار می شود.

اِسپِیس شیپ ۲
اِسپِیس شیپ ۲

آنها می خواهند این اِسپِیس شیپ ۲  را تست کنند.بعد از پرواز در ارتفاع ۱۳ کیلومتری زمان موعود فرا میرسد.فضاپیما عالی پرواز میکند.اگرآنها به رویاهاشون برسن شما میتونید با فضاپیما به هتلی در مدار زمین بروید.یک مرخصی و تعطیلات عالی در فضا.با ماندن در هتل های فضایی شما می توانید انتظار هتلی با بیش از ۵ ستاره رو داشته باشید.از آنجا می توانید به سرتاسر کهکشان نگاه کنید.نکته مهم بودن در این هتل ها این است که می توانید از پنجره های بزرگش به جهان نگاه کنید.

آیا تا به حال به ماه در آسمان شب خیره شده اید؟و بخواهید بدانید از نزدیک چطوری است؟پروازی بر فراز حفره هایش و یا قدم زدنی بر سطحش .در فاصله ۴۰۰ هزار کیلومتری از زمین رسیدن به اینجا چند روزی طول میکشد .بنابراین باید مکانی باشد که در آنجا چند روزی اقامت کنید.

اِسپِیس شیپ ۲ خیلی کم وزن است

در لاس وگاس رابرت بیگلو فکر می کند که می تواند بهترین مکان را برای اقامت بتوانند درست کنند.ایستگاه فضایی بادشدنی که می تواند اولین هتل روی ماه باشد.ایستگاهی که می تواند به طور بالقوه ایی یک پایگاه برای ماه باشد.  از مدار زمین به عنوان ایستگاه اولیه برای این افراد استفاده می شود.  بعد با یک سری تغییرات، ایستگاه به شکل یک پایگاه در می آید.به محض این که اینجا فرود بیاید ماه هتل با آخرین امکانات از شما پذیرایی میکند.این یکی از هتل هائی که  امیدوارندبتوانند افراد رو راضی کنند.

چالش تامین غذا در فضا

آزمایشگاهی در آریزونا دانشمندان در حال کار بر روی تامین غذای فضا نوردان در فضا هستند.اگه ما بخواهیم به ماه برویم، به مریخ بریم و یا فراتر ،باید زنده هم بمانیم.  مثلا یک مقدار غذا با خودمان ببریم اما برای طولانی مدت این کار غیرممکن است.مجبوریم که غذا ها را  آنجا پرورش بدهیم.

چطوری باید محصولات غذایی رو خارج از این دنیا کشت داد.در داخل سیاره زمین ،جو زمین جلوی اشعه ماورا بنفش را میگیرد،  در غیر این صورت جلوی  رشد گیاهان، جنگلها و خیلی چیزهای دیگر گرفته می شد.اما بر روی سطح ماه محافظی برای این اشعه وجود ندارد.از همین رو برای رشد دادن محصولات  یک گلخانه محافظ دار لازم است.

قرار دادن گلخانه زیر زمین و محافظت آن از اشعه خورشید باعث می شود که محصولات رشد کنند.گلخانه در ماه کاملا یک ربات است، آن به طور خودکار دما رو تنظیم میکند.بنابراین گیاهان همونطوری که ما میخواهیم رشد میکنند.نگه داشتن دما، وضع نور، دی اکسید کربن، و همینطور سیستم هیدروژن برای مواد غذایی و آب .

دکتر چکی بلی و تیمش از قبل یک گلخانه در ماه ساختند، که در ماه گلخانه به طور خودکار برقرار میشود.بسته بندی شده با کیسه های پر از بذر که در اونجا رشد خواهند کرد.این گیاهان حتی به خاک هم نیازی ندارند، آنها میتوانند از مواد درون کیسه تغذیه کنند.ریشه آنها در آب غنی و مغذی قرار دارد.آنها سیب زمینی، گوجه، توت فرنگی و کاهو پرورش میدهند. البته که این کافی نیست، اما مواد کافی برای سالاد، کربوهیدرات با شکر و توت فرنگی به عنوان یک میوه شیرین وجود دارد.

گلخانه فضایی آب آشامیدنی تولید و همینطور دی اکسید کربن پایگاه رو به اکسیژن تبدیل میکند.شاید این میوه ها به خوش مزه گی نوع زمینی نباشند اما زندگی شما رو در فضا نجات میدهند.این سیستم می تواند به شکل گسترده ایی روی ماه و مریخ استفاده بشود .

حل چالش فصله زمانی از زمین تا فضا

برای رسیدن به مریخ با موشک های امروزی ما به هم ترازی سیاره ایی هم نیازمند هستیم.سفر به مریخ فقط هر دو سال یک بار امکان پذیر است. این سفر هم ۷ ماه به طول میانجامد.وقتی به ماه  رسیدید دیگر نمیتوانید به زمین برگردید.تا زمانی که مریخ و زمین دوباره هجده ماه بعد به نزدیکی هم برسند.بنابراین دانشمندان و مهندسین حال پیدا کردن راه های سریعتری برای حرکت هستند.هدف نهایی در واقع قدم زدن روی آن سیاره است

مدیر این پروژه فضانورد سابق ناسا دکتر فرانکلین چندیس هستند.مریخ یک جذابیت جدیدی به انسان ها میدهد.فرانکلین با حضور در ۷ ماموریت شاتل رکورد زده است.هنگامی که در ۲۰۰۲ برای آخرین بار با شاتل از فضا به زمین برگشت ،میلش به سرعت بیشتر شد. او  سرعتی بیشتر میخواست.چیزی که می خواست به سرعتی ۱۰ برابر آنچه که امروز هست برساند.

مساله بنیادی پیشران موشک این است که شما باید کاری کنید اگزوز شدیدا داغ بشود و هر چه داغتر بهتر است.بنابراین فرانکلین بر روی یک موتور موشکی انقلابی کار کرد.که نیرو محرکه ی آن یکی از داغترین عناصر شناخته شده است ، پلاسما می باشد.که قرار است داخل مخرن خلاء افروخته بشود.

موشک توسط گاز هیدوژن نیرو میگیرد که هنگامی که داغ میشود به پلاسمای خالص تبدیل میشود.نیروی مغناطیسی قوی پلاسما رو به سمت موتور هدایت میکند تا فضا پیما رو پیشران کند.پلاسما بسیار قدرتمند است و  می تواند با آن تا سرعت ۴ هزار کیلومتر در دقیقه برسد و با سرعت ۲۰۰ هزار کیلومتر در ساعت به سمت مریخ حرکت کند.

کوتاه کردن یک مسیر ۷ ماه به ۳۹ روز  با دو هفته استراحت وقتی که به آنجا میرسید. این سفری رفت و  بازگشت ۱۰۰ روزه است در مقایسه با سفر ۳ ساله موشک های امروزی است.فضا مثل دراگ می ماند. وقتی که داخلش  افتادی دیگر نمیتوانی ازش بیرون بیائید.

 

لحظه فرود بوستر فالکون۹ |فیلم

فرود فالکون ۹ بر روی زمین بعد از پرتاب شدن به فضا، به جرات یکی از زیباترین صحنه‌هایی است که علم نجوم تاکنون به خود دیده است. همانند بسیاری دیگر از دستاوردهای دنیای تکنولوژی، این مورد را نیز مدیون مغز متفکر قرن بیست و یکم یعنی ایلان ماسک هستیم.

فالکون ۹، یک موشک دارای قابلیت استفاده مجدد است و برخلاف سایر راکت‌ها، بعد از پرتاب شده به فضا به منظور رساندن محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی و یا قرار دادن ماهواره در مدار زمین، به سمت بی‌نهایت حرکت نمی‌کند و می‌تواند به زمین برگردد. این موشک متعلق به شرکت اسپیس ایکس است.

اسپیس ایکس فالکون ۹ را حدود یک هفته قبل برای چهاردهمین بار بعد از ارسال به فضا با موفقیت به زمین برگرداند. این شرکت برای بازگرداندن موشک خود به زمین دو نوع سکو در نظر گرفته است. یک سکو شناور بوده و اغلب در اقیانوس پهلو می‌گیرد تا فالکون ۹ بعد از سفر به فضا و بازگشت به کره خاکی، بر روی آن فرود بیاید. اغلب فرودهای راکت بر روی سکوهای شناور دریایی است، اما در برخی مواقع (همانند آخرین ماموریت) شاهد فرود آمدن آن بر روی زمین خشک هستیم.

ویدیویی که در ادامه مشاهده می‌کنید مربوط به یکی از فرودهای این موشک در سال گذشته میلادی است. با این حال، ایلان ماسک بعد از انتشار آن بر روی صفحه اینستاگرامی خود، این صحنه را یکی از جذاب‌ترین لحظه‌های زندگی خود خطاب کرد. این ویدیو حقیقتا یک شاهکار است! جالب است بدانید اسپیس ایکس تنها یکی از چهار شرکت متعلق به ایلان ماسک است.

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید