شهاب سنگ:۲۴ساعت بعداز برخوردش به زمین در۶۶میلیون سال پیش چه اتفاقی افتاد؟

شهاب سنگ در ۶۶ میلیون سال پیش وقتی به زمین برخورد کرد چه اتفافی برای سیاره زمین افتاد؟چگونه دایناسور ها بعد از برخورد شهاب سنگ منقرض شدند . چه حیواناتی دوام آوردند؟و اینکه آیا امکان دارد حادثه ۶۶ میلیون سال پیش که باعث نابودی ۷۵درصد زمین شده مجددا برای زمین اتفاق بیفتد؟ جواب این سوالات در بخش زیر مفصلا توضیح داده شده است.

در حال بارگذاری پخش کننده...

یک دقیقه بعد از برخورد شهاب سنگ

این برخورد حفره ای رو به گسترش بر سطح زمین ایجاد کرده است.آزمایشات نشان داده که میلیاردها گالون آب دریا به اطرف رانده شده است. نیروی مرگبار دیگری ایجاد کرده است به نام ابر سونامی.بیشتر سونامی ها از زلزله های زیر دریا نشات می گیرند.

 اگر شهاب سنگی به ابعاد ۱۰کیلومتر به زمین برخورد کند چه اتفاقی می افتد

تغییر یک خط گسل

بستر دریا ناگهان بلند می شود.میلیاردها گالن آب بالای دریا جابه جا شده است.امواجی به ارتفاع ۹ تا ۱۲متر ایجاد کرده است.اما ابرسونامی ها تقریبا ۱۰برابر بزرگتر هستند.علت آنها زلزله زیر دریائی نیست.این امواج که ارتفاع آنها تا۳۰۰متر می رسد به وسیله رانش زمین و برخورد شهاب سنگ ایجاد می شود.

برخورد شهاب سنگ
برخورد شهاب سنگ

بقایائی که باعث جابجائی آب میشود.برخورد شهاب سنگ در چیکسولوب پرو موجی به ارتفاع ۹۰در تمام جهات ایجاد میکند. این تازه اول کار است.برخورد چیکسولوب ۶۶ میلیون سال پیش رخ داد، زمانی که یک شهاب سنگ با قطر تقریبی ۱۲ کیلومتر (۷ مایل) با زمین برخورد کرد. این برخورد در نزدیکی شبه‌جزیره‌ی کنونی یوکاتان خلیج مکزیک رخ داد.

۲دقیقه بعد از برخورد

حفره عظیم میان اقیانوس به عمق بیش از ۳۰متر وقطر ۱۲۰متر ناپایدار میشود.دیواره های آن فرو ریخته ودهانه وسیع تر می شود.ظرف ۹۰ثانیه میلیاردها گالن آب دریا دوباره به داخل دهانه می ریزند.امواج پرخروش دوباره آن را پر میکنند.برخورد این دویواره های آبی در مرکز باعث ایجاد برجی به ارتفاع ۳۸کیلومتر می شود.

کمی بعد این آب ترواش شده دوباره بازگشته و یک سونامی قویتر با امواجی حدود ۳۰۰متر ایجاد میکند.موجی مانند آن می تواند ساحل خلیج را تا شعاع ۳۰۰کیلومتری به زیر برده و هر آنچه بر سر راهش است را غرق کند.

۵ دقیقه بعد از برخورد

موج انفجار شهاب سنگ در اطراف دریا در حال حرکت است.این امواج در کمتر از یک ساعت،دنیا را دور زده وباعث زمین لرزه های عظیمی می شود.موجودات مجاور زمین لرزه ای به مقیاس ۱۰یا بیشتر را احساس میکنند.

مقیاس ۱۲ریشتر ۳ هزار برابر از بدترین زلزله هائی ثبت شده است.این ارتعاش چنان نیرومند است که قسمت بزرگی از تاقچه های قاره ای ممکن است ریزش کرده وخود سونامی های دیگری ایجاد کند.فاجعه حاصل از برخورد شدت می یابد.

۴۰دقیق بعد از برخورد

محو شدن دایناسور ها:

مواد دهانه و بقایای شهاب سنگ هزاران مترمکعب آوار ، با شدت در جو زمین به بالا پرتاب میشوند.ده درصد از آن  مواد با چنان سرعتی حرکت میکند که از جاذبه فرار کرده و وارد فضا می شوند.آنها هیچ گاه باز نخواهند گشت.اما ۹۰درصد باقیمانده خبر از فاجعه ای دیگر میدهند.

دایناسور ها
دایناسور ها

سنگ های تبخیر شده تغییر شکل داده وبه گلوله های کوچکی به نام تک تایک تبدیل میشود.امروز این ذرات سیاه که شبیه کره یا مرواریت هستند میتوان در مرزهای گیتی در سراسر دنیا پیدا کرد.۶۵میلیون سال پیش این ذرات مانند میلیاردها ستاره دنباله دار آسمان را روشن کرده اند.برخی معتقدند این مقدار مواد بسیار داغ در جو زمین باعث ایجاد یک تکان گرمائی ناگهانی میشود.

حذف دایناسورها
حذف دایناسور ها

دماهای هزاران درجه همه چیز را در زمین به چوش در میآرد.حیوانات بزرگ خشکی مانند دایناسور ها قادر به فرار از این گرمای وحشتناک نبودند.دایناسورها با شش های داغ ،پوست های سوخته زنده نده می سوختند.ظرف چند ساعت پس از برخورد شهاب سنگ بیشتر گونه های دایناسور سرنوشتی جز انقراض نداشتند.با این حال برخی از جانداران تسلیم این جهنم فاجعه بار نمیشوند.حیات بر روی زمین به پایان میرسد.

۱۰ساعت بعد از برخورد:

ده ساعت از برخورد می گذرد . این برخورد باعث ویرانی ،ایجاد امواج خرد کنند،زمین لرزه و سونامی شده است.سیاره زمین ساعت ها به واسطه آواره بسیار داغ در حال جوشیدن است.اکنون با سرد شدن ابر آواره ها روند ویرانی ادامه می یابد.

دن دوردا دانشمند زمین شناسی حریق های عظیم دنیا براساس موقعیت های آنها نسبت به برخورد و همچنین مقدار موادی که به آسمان پرتاب شده و خط سیر احتمالی این آواره های داغ را شناسائی کرده است.اگر حق با او باشد پس این که جهنم به تمام معنی میباشد.

شهاب سنگ و برخودر به زمین
شهاب سنگ و برخودر به زمین و انقراض دایناسور ها

چطور بعضی از موجودات در این جهنم سوزان زنده ماندند؟

داده های به  دست آمده از حس گر های حرارتی در یک ماکت جنگل نشان میدهد که ۱۵ثانیه بعد از آزاد سازی حرارت انفجار این موج حریق دمای سطح زمین را تا ۸۰۰درجه سانتی گرا بالا میبرد.۱۳سانت زیر زمین در داخل یکی از گودال های آزمایشی دما تا ۴۰درجه بالا می رود.در عمق ۲۵سانتی متری دما تنها ۳۵درجه بالا میرود.بقاء در هر دو دما ممکن است.

دوام آوردن حیوانات در برخورد شهاب سنگ
دوام آوردن حیوانات در برخورد شهاب سنگ

در عمق ۲۵سانتی متری دما تنها ۳۵درجه بالا میرود.بقاء در هر دو دما ممکن است.نتیجه های آزمایش ها این نظریه را قوی تر کرد که حیوانات و گیاهانی که می توانستند پناه بگیرند یا از قبل زیر زمین زندگی میکردند،احتمالا توانستند این واقع را پشت سر بگذارند.

حیوانات کوچک با پناه بردن به زیر زمین و گودال ها می توانستند زنده بمانند.خاک بین موجود زنده و سطح زمین گاهی به چند سانتی متر و یا چند متر میرسد. بنابراین این لایه های خاک و محفظه های هوائی و ریشه و سنگ ها مثل یک سپر خیلی خوب از حویان در برابر فضای خارج محافظت میکند.

حیواناتی که در آب زندگی میکردند شانس بیشتری برای بقا داشتند.حرارت به سرعت هدر رفته و پخش میشود.حتی اگر سطح آن داغ باشد اعماق آن می توانند همچنان خُنک باقی بمانند.شاید جهنمی فرا گرفته باشد اما خاک و آب از برخی حیوانات محافظت میکنند.و همین موانع می توانسته بچه هایشان را نیز نگه دارد.

حیوانات دریاپی منقرض شده
حیوانات دریاپی منقرض شده

خزندگان دوزیست نه تنها در آب زاد و ولد میکنند ،بلکه حتی بچه ها و تخم هاشان را زیر آب یا خاک میگذارند. این خاک و آب از تخم های آنها در برابر آنها در مقابل هر جور تغییرات دمائی در سطح زمین از آنها محافظت میکند.

گفته میشود جوجه بسیاری از پرندگان اولیه هنگام تولد نیازی به پرستاری نداشتند.نمونه امروزی آنها مالئو است.پرنده ای که به جای خوابیدن روی تخم ،آنها را در خاک دفن میکند.هرجوجه هنگام بیرون آمدن از تخم زمین را کنده و بالا می آید.درحالی که پرهای آن کامل و آغاز یک زندگی مستقل است.پرندگانی مانند مالئو از شانس های اصلی بقا بعد از برخورد شهاب سنگ هستند.

خزندگان دوزیست
خزندگان دوزیست

۱۸ساعت بعد از برخورد شهاب سنگ

آتش همچنان زبانه میکشد.این حریق تا روزهای آینده ادامه خواهد داشت.میلیون ها مترمربع را به کام خود خواهد کشید.میلیون ها دود در اتمسفر پراکنده میشوند.برخی از متخصصین در مرز گیتی شواهد مملوسی از این آتش ها شامل دوده است را پیدا میکنند.نشست این مقدار مواد ممکن است چندین ماه طول بکشد.در این مدت جلوی نور خورشید را گرفته وبیشتر مناطق زمین تاریک می شود.تاریکی که باعث کاهش دمای جهانی میشود.

گدازه های آتش
گدازه های آتش

به مدت ۶ ماه بخش های وسعی از زمین تا نزدیک به انجماد سرد شده و محیطی مرگ بار ایجاد میکند.اما بسیاری از حیوانات با انجام همان کارهائی که حیوانات امروزی انجام میدهند می توانند جان سالم به در ببرند.

ويژگی اصلی خزندگان و دوزیستان

تمام خزندگان و دوزیستان یک ویژگی اصلی دارند.سوخت و ساز بدنشان فوق العاده پائین است.بنابراین با مقدار خیلی کمی  غذا صبر کنند یا حتی سوخت ساز را از همین هم پائین تر ببرند و به خواب زمستانی بروند.بنابراین جمعیت زیادی از گونه های مختلف ،زندگی مثل زیر برف داشته باشند.کم کم به تاریکی مطلق عادت میکنند  و به صورت پستانداران کوچک باقی می مانند.

سوخت و ساز کم دوزیستان
سوخت و ساز کم دوزیستان

تاریکی و سرما زندگی بازماندگان را دچار اختلال میکند.گیاهان نیاز به نور خورشید،گاز دی اکسید کربن و.. نیاز دارد.این اتفاق موتور قتوسنتزی که حیاط زمینی و آبی به آن وابسه است را خاموش میکند.با این حال غذای زیادی برای خوردن باقی میماند.حیواناتی که با گوشت سوخاری مشکلی نداشتند می توانستند از دایناسورهائی که کاملا جزغاله نشدند تا مدت ها تغذیه کنند.

۲۴ ساعت پس از برخورد:

آنچه که دنیای دایناسور ها بود تبدیل به زمین بایر شده است.دود ناشی از مهیب ترین حریق های زمین به همراه آوار و ترکش های بجا مانده از برخورد جو زمین را مسموم کرده است.هوا پر از مواد شیمیائی است. شبیه موادی که خودروها و کارخانه های امروزی تولید میکنند.

دود

 کلر،اسید سولفورید و اسید نیتریک می توانند لایه اوزن را نابود کرده است. باران های اسیدی شدیدی تولید کنند.برخورد علاوه بر مقادیر وسیعی از گازهای گل خانه ای مانند دی اکسید کربن و متان آزاد میکند.این مقدار برابر است با ۳هزار سال مصرف سوخت های فسیلی  است.

سرمای زمستان غیرمعمول بزودی خود را جای گرمای شدید زمین میدهد.هزاران سال طول میکشد تا آب و هوا پایدار شود و زمین از مواد شیمیائی سمی پاک گردد.اما برای بسیاری از بازماندگان، فرصت هائی برای زندگی است.از دست رفتن یک نوع زندگی جا را برای نوع دیگری از حیات که خود را بهتر با شرایط جدید وقف داده باز میکند.

محافظت سیاره مشتری از زمین در برابر شهاب سنگها

این شبیه‌سازی نشان میدهد که چگونه سیاره‌ی هرمز (مشتری) در برابر خرده سنگ‌ها ، شهاب‌ها و سیارک‌هایی که می‌توانند به زمین برخورد کرده و ما را نابود کنند؛ از زمین و ما محافظت می‌کند.
هرمز آنقدر بزرگ است که می‌توان بیش از هزار و سیصد سیاره زمین را در دل آن جای داد. نیروی گرانشی که هرمز غول‌آسا ایجاد می‌کند باعث می‌شود خرده سنگ‌ها و کوه‌ها و سیارکهای سرگردان و گاها هسته‌های دنباله دارها به سمت آن کشیده شوند و به زمین نرسند!

‌.حدود شصت و پنج میلیون سال پیش، یک خرده سیارک ده کیلومتری ناقابل از این بند رها شد و با زمین برخورد کرد و نسل دایناسورها را از روی زمین محو کرد.
اگر سیاره‌ی هرمز نبود چنین برخوردهای ویرانگری به طور فراوان و هر روزه رخ میداد و دیگر چیزی از زندگی و حیات باقی نمی‌گذاشت.
‌مطمئن هستم که خیلی از شماها اطلاعات چندانی از این موضوع نداشته‌اید، چه برسه از این تپل منظومه شمسی تشکر هم بکنید!

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید