چطوری کرکس انرژي کمی برای پرواز صرف میکند؟| فیلم


کرکس ها هنگامی که به دنبال غذا می‌گردد در ارتفاع بالا پرواز می‌کند و بالهایش را به صورت افقی نگه می‌دارد و با بال زدن‌های کوتاه در آسمان شناور می‌ماند آنها از انرژی خورشیدی برای کمتر استفاده کردن انرژي استفاده میکنند.در ادامه مطالب به این می پردازیم چگونه این کار را انجام میدهند؟


پرواز کرکس ها در آسمان
کرکس ها با استفاده از گرمای خورشید انرژي کمتری را در هوا صرف میکنند

کرکس ها چگونه با وزن زیادشان مدت ها در هوا می مانند؟

کرکس ها از این قابلیت برخوردارند که در شکل و اندازه مکانزیم اصلی پرواز یعنی بالها، تغییرات ایجاد کنند.شاید این تصور بشه که همه پرندگان مانند هم پرواز میکنند.اما در اصل گونه های متفاوت روش مخصوص به خودشان را برای پرواز دارند.

کرکس یک لاشخور هوابُرد است.آنها از لاشه حیوانات مرده تغذیه میکنند.بنابراین یک لاشه تازه را باید سریع ببیند و قبل از بقیه خودش را به لاشه برساند.کرکس مانند بیشتر پرندگان حس بینائی فوق العاده ای دارد.بنابراین دائما بالا میرود و در حال بررسی زمین است.ممکن است این کار ساعت ها طول بکشد.برای پرواز به این روش فوق العاده منحصر به فرد بالهای متمایزی دارد.

استفاه از گرمای خورشید برای پرواز

در حال بارگذاری پخش کننده...

کرکس های سیاه هرکدام آنها حدود ۱۱ کیلو وزن دارند.بلند کردن یک بدن ۱۱کیلوئی به آسمان انرژی زیادی میخواهد.اما کرکس ها انرژی را خودشان مستقیما تولید نمیکنند.این لاشخورها در لبه های سنگی آشیانه درست میکنند.آنها صبح زود از خواب بیدار نمیشوند .چون برای رفتن به هوا به نور خورشید نیاز دارند.وقتی گرمای روز شروع میشود قسمتهائی از زمین نور را انعکاس میدهد وستون هائی از هوای گرم به نام ستون گرمائی ایجاد میکند.کرکس ها می دانند چطور این ستون های گرمائی با صرف کمترین انرژی استفاده کنند.

به هوا برخاستن با استفاده از ستون گرمائی
به هوا برخاستن با استفاده از ستون گرمائی

لاشخور ها بالهائی دارند که در طول میلیون ها سال شکل گرفته  تا بتواند بیشترین مقدار ممکن از گرمای این ستون ها را بگیرد.بالها بسیار برزگ و پهن هستند.وسعت پهنای بالهایشان بیش از ۲ متر می رسد.استفاده از ستونهای گرمائی به اندازه ای که به نظر میرسد آسان نیست.

آنها ستون های باریکی از گرمای در حال بلند شدن هستند و برای اینکه کرکس ها داخل این محدوده باقی باشند باید پیچ های تندی ایجاد کنند که میتواند به فاجعه منجر بشود.در یک چرخش شدید بالی که درون حلقه است مسافت کمتری را نسبت به بال بیرونی طی میکند و اگر بخواهیم سرعت این بال درونی را اندازه بگیریم متوجه خواهیم شد که سرعتش در هوا به شدت پائین است.یعنی قدرت بالابری کمتری را تولید میکند و ممکن است کرکس براحتی از آسمان سقوط کند.

وسعت پهنای بالهای کرکس ها بیش از ۲ متر می رسد

چگونه کرکس می تواند بیشتر از یک کیلومتر از زمین بلند شود؟

او با داشتن کنترل خاصی بر روی پرهای انتهائی بالهای این موضع را کنترل میکند.آنها از هم جدا میشوند و در نتیجه هر پر به عنوان یک بال کوچک اضافه عمل میکند و همگی در کنار هم قدرت کلی یالابری را افزایش میدهند.این کرکس را قادر میکند که در دایره های تنگ بچرخد و در نتیجه مکانش در ستون گرمائی را حفظ کرده و خودش را به بالا بکشد.

بیشتر بخوانید
چرا تی رکس خشن ترین دایناسور بود؟ | فیلم

با استفاده از این تکنیک لاشخور ها می توانند بیشتر از یک کیلومتر از زمین بلند شوند.درحالی که فشار هوا خیلی کمی به بالهاشان وارد میکند.بعد اگر بخواهد فرود بیاید میتواند از تکنیک پرواز مخصوص به خودش استفاده کند و با سرعت فرود بیاید.کرکس وقتی روز زمین قرار گرفت باید با کرکس های دیگر برای تقسیم غذا رقابت کند.حالا این بالهای پهن و بزرگ برای تاختن بر رقبا بکار می رود و  این موقعیت بالهای مهم را به خطر بندازد.

کرکس
کرکس استفاده از گرمای خورشید برای پرواز

استخوانهای پرندگان توخالی ،سبک و خیلی شکننده هستند.اگر بال پرنده ای بشکند منجر به مرگ آن می شود.چون بیشتر پرندگان باید هر روز غذا بخورند .آنها آنقدر داخل شکمشان غذا میریزند که دو یا سه هفته میتوانند بدون غذا بمانند.در نتیجه وقتی لاشخور ها با هم درگیر میشوند و حتی همدیگر را زخمی میکنند یک بال شکسته درمان بشود.

این تکنیک به هوا برخاستن نه تنها از ستون گرمائی بلکه از بادهائی که توسط تپه ها به سمت بالا حرکت میکنند کمک میگیرد.ساختار مشابه همین بالها توسط پرندگان دیگر برای کمک به پرواز استفاده میشود

استفاده لک لک ها از ستون گرماپی برای پروازهای طولانی

نحوه پرواز و ساختمان بال پرندگان ، به چگونگی زندگی و سیستم تغذیه و شرایط محیط زیست آنها ارتباط دارد . به عنوان مثال ، پرندگان خوب پرواز مانند شاهین ، عقاب و لاشخور می توانند مسافت زیادی را بدون بال زدن طی کنند . بنابراین ، بالهای آنها عریض و پهن است .

لک لک ها هر ساله از آفریقا برای جفت گیری و تولید مثل از آفریقا  به شهر کوچکی در اسپانیا می آیند.آنها این مسافت طولانی را با پیدا کردن یک ستون گرمائی از هوای بالارونده و چرخیدن در آن و بالا رفتن به آسمان و بعد رفتن به مرحله بعدی سفر که پیدا کردن یک ستون گرمائی دیگر است انجام میدهند.

این روش سفر به شدت در کاهش انرژی به آنها کمک میکند.پس بالهای گسترده و پرهائی که از هم باز و جدا هستند به پرندگان بزرگ کمک میکند که در هوا باقی بمانند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید