چطوری زنبور عسل در زمستان،کندو و عسل را گرم نگه می دارد؟

در اواسط زمستان، غذا به قدری کمیاب است, که حیوانات باید راه‌هایی را پیدا کنند  تا از ماه‌ها گرسنگی شدید نجات پیدا کنند. بعضی‌ها به خواب زمستانی می‌روند و بدنشان انرژی حداقلی را می‌سوزاند.

 گرم نگه داشتن کندو توسط زنبورعسل

اما موش جنگلی این انتخاب را ندارد  مخصوصا اگر باردار باشد. ذخایر غذایی که او در پاییز جمع کرده بود مصرف شده‌اند. موش باید در شب سرد به دنبال غذا بگردد. تاریکی تنها دفاعش دربرابر شکارچیان است. برف پیدا کردن غذا ،بر روی  زمین جنگل دشوار‌تر می‌کند. موش باید جای دیگری را بگردد  یک حفره‌ی درختی ارزش جستجو را دارد  و اینجا گرم‌تر نیز هست. بقیه از قبل این پناهگاه را صاحب شده‌اند.

کلیپ کامل از جانفشانی زنبور عسل و فرصت طلبی موش

 کلونی ای از زنبوران عسل  مثل موش جنگلی،آن‌ها به خواب زمستانی نمی‌روند. آن‌ها می‌توانند سرتاسر زمستان  از عسل ذخیره شده تغذیه کنند . با وجود سرما، منابع غذایی آن‌ها یخ نزده است . هزاران زنبور عضلات بال‌هایشان را می‌لرزانند . و حرارت کافی را برای گرم  نگه داشتن کندو فراهم می‌سازند . اما انرژی‌شان به شدت تخلیه می‌شود.

جانفشانی فردی بقای کلونی را تضمین می‌کند  این فرصت برای بهره بردن بسیار مناسب است. یک نیش می‌تواند او را بکُشد،  اما این زنبورها  برای حمله بسیار سردشان است.

موش هر آنچه که لازم دارد مانند گرما، غذا، و امنیت  مکانی عالی برای تشکیل خانواده‌ای  جدید در طول شب دراز زمستان  اینجا فراهم است

خنک نگه داشتن کندو در هوای گرم

زنبورهای عسل استراتژیهای محدودی برای خنک نگه داشتن کندو دارند. برخی با بال زدن و برخی با خروج از کندو و راه یافتن جریان هوا به این روند کمک می کنند. اما برخی زنبورها نیز با خروج از کندو و رساندن خود به آب موجود در محیط اطراف، معده خود را با آن پر کرده و به سوی کندو پرواز می کنند.

بیشتر بخوانید
مار زنگی سمی خودش توسط مار غیر سمی king بلعیده میشود!!

در ادامه زنبورها آب موجود در معده شان را به دهان منتقل کرده و در محیط پخش می کنند. بدین ترتیب با تبخیر آب پخش شده در محیط، دمای کندو کاهش می یابد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید