چرخش زمین: تجربه دیدنش و متوقف کردن زمان با هواپیمای نظامی پیشرفته

در حال بارگذاری پخش کننده...

دانلود ویدئو

  چرخش زمین

سیاره زمین از زمان خلقت در حال گردش بوده است . به مدت چهار و نیم میلیارد سال خورشید همه روزه از سمت شرق طلوع کرده ، در آسمان درخشیده و در غرب ، غروب کرده است . و با غروب خورشید ستاره ها چرخش زمین در طول شب را نگاه میکنند. این یکی از نشانه های بیرونی چرخش مداوم سیاره زمین است .

چرخش زمین به دور خورشید
چرخش زمین به دور خورشید

با چرخش ۲۴ ساعته دور حول محور سیاره خورشید ، ما با سرعت بالائی در فضا حال حرکت هستیم. با این حال اگر بی حرکت ایست کنیم ، چیزی احساس نمیکنیم .ولی یک زاه برای تجربه چرخش زمین وجود دارد .

استفاده از هواپیمای نظامی‌ برای متوقف کردن زمان

برای حس به دست آوردن تجربه دیدن چرخش زمین از هواپیمای نظامی پیشرفته یوروفایتر تایفون استفاده شده است. یکی از پیشرفته ترین هواپیمای دنیا در حال حاضر می باشد. سرعت این هواپیما حداقل دو برابر سرعت صوت می باشد . ماموریت این هواپیما این است در هوا پرواز کنند و زمانی که خورشید در حال غروب است ، ارتفاع خود را بالا ببرند .

چرخش زمین به دور خورشید

خلبانان هواپیما قصد دارند با سرعت چرخشیدن زمین ، خود زا هماهنگ کنند. در این ماموریت خیلی حیاتی است که زمان بندی دقیقی داشته باشند و در زمان درست باید حرکت کنند . سرعت شان در آن موقع چیزی حدود ۵۶۰ مایل در ساعت خواهد بود ولی آنها قصد دارند، سرعت خود را بالاتر از این ببرند . بعد از گرمایش باید شتاب فوق صوت بگیرند . و در کل هدف آنها این است که از سرعت چرخش زمین جلو بزنند.

بیشتر بخوانید
گردش زمین چگونه نقش حیاتی در تعریف هوای کل عالم ایفا میکند؟

 

شکستن دیوار صوتی

در عرض چند لحظه هواپیمای تایفون ، خلبان را به سرعت چرخش زمین در این قسمت از انگلستان می رساند. سرعتی در حدود ۱۰۰۰کیلومتر در ساعت . تغییر بیرون منظره از پنجره ، نشان از این سرعت و غروب آسمان متوقف شده است . آنها به سرعت چرخشیدن زمین رسیدند . اگر خلبان در این سرعت باقی بماند خورشید هرگز غروب نخواهد کرد . طوری به نظر می رسد که زمان متوقف شده باشد . خلبان سرعت خود را بیشتر میکند و می خواهد از سرعت زمین جلوتر برود و سرعتش را ۱۵۰۰کیلومتر در ساعت و با شتاب ۹۰۰کیلومتر رساند . از ارتفاع خارج می شوند و دیوار صوتی را می شکنند و سرعت خود را ۱۶۰۰کیلومتر بر ساعت می رسانند .

حالا که خلبان از سرعت زمین جلوتر رفت ، غروب خورشید متوقف شده و خورشید روی افق طلوع میکند . برای مدت کوتاهی به نظر می رسید ، خلبان زمان را به عقب برد.برخلاف زمین این سخت افزار نظامی پیشرفته،فقط برای مدت کوتاهی میتواند از سرعت صوت بیشتر شود . ولی زمانی که هواپیما مجبور به فرود آمدن بشود ، زمین هم چنان به چرخشش ادامه میدهد.

دیوار صوتی

1 دیدگاه

  1. خیلی باحال بود ای کاش میشد زمان روبرد سریع جلو و این دوران نکبت بار کرونا رد بشه برود و بعدش برگرداندش به عقب

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید