چرا تی رکس خشن ترین دایناسور بود؟ | فیلم

تی رکس

تی رکس ( Tyrannosaurus ) یا تیرانوسوروس رکس

خشن ترین و شرورترین دایناسوری که زمین به خود دیده بود.تیرانوسوروس از بزرگ‌ترین گوشت‌خوارهای تمام ادوار تا کنون بوده‌است. تخمین زده می‌شود که بزرگ‌ترین تیرانوسورها می‌توانستند تا ۱۳٫۲ متر طول و ۴ متر ارتفاع تا کپل داشته باشند.

تی رکس

وقتی تی رکس را می بینید احساس می کنید با یک وجشی بالفطره طرف هستید.چون شکل و شمایل این موجود نماینده رفتارشان است.یعنی همانطور که قیافه اش خشن است رفتارش هم خشن است.

از لحاظ عمر کره زمین تی رکس مدت زیادی روی زمین زندگی نکرده بود.تی ریکس از سال ۹۰ میلیون سال پیش روی زمین حضور پیدا میکند و ۶۶ میلیون سال پیش در کنار دایناسورهای دیگر منقرض می شود.

جثه مغز تی رکس

عقل این دایناسور بزرگ به اندازه یک مرغ است.در همین عقل ناقصش به صورت نهادینه از تخم و خودش مراقبت میکند و هر چیزی که گوشتی باشد را برای خوردن بهش حمله میکند. در یک خانواده تی رکس وظایف بین هم تقسیم شده است.نگهبانی از محل زندگی و محافظت از تخم ها بر عهده تی رکس نر است.اما تهیه غذا و شکار  مانند شیر ماده بر عهده تی رکس ماده می باشد.

مغز تی رکس

هر چند که مغز تریکس نسبت به جثه اش خیلی  کوچک است  و کودن به حساب می آید ولی برای شکار کردن بسیار قوی عمل میکند.دانشمندان معتقدند که چشماهای این دایناسور بسیار قوی و تیزبین است به ظوری که تمام اطرافش را زیرنظر دارد.تخم چشم این موجود به اندازه یک توپ بیسبال است.گفته شده که   چشمای این دایناسور  در محیط باز قادر بوده تا ۶ کیلومتری را ببیند.

دلیل اینکه هیچ موجودی قادر به غافبگیری تی رکس نبوده موقعیت قرار گیری چشمها   روی صورتش  بوده که می توانسته دیده ۳۶۰ درجه داشته باشد و فقط وسط پشتش را نمی توانسته ببیند. این دایناسور فقط با کمی چرخش گردن می توانست ۳۶۰ درجه را ببیند.

این موجود وقتی گرسته بوده به هر موجودی حمله میکرد و اصلا توجه ای به جثه طرف مقابلش نداشت.مغزش طوری است که فقط حمله میکند و درک آن را نداشت حریف را تجزیه و تحلیل کند که آیا حمله کند یا خیر.مرگ یا حیاط چیز وسطی وجود نداشت.

آنکیلوسور Ankylosaurus 

این دایناسور گیاهخوار بود چهارپایی، با بدن گسترده و قوی. جمجمه ای پهن و کوچک داشت، دو شاخ از پشت سر به سمت عقب نشان می‌داد و دو شاخ زیر این شاخ‌ها که به عقب و پایین اشاره می‌شدند. سوراخ‌های بینی آنها به جای اینکه به جلو باشد به صورت پهلو قرار دارند.

مارمولک‌خمیده یک داسناسور قلدر و علف خوار است .به علت داشتن یک پوست ضخیم روی بدنش مانند یک تانک غیر نفوذ بوده و سرتاسر هم شاخهای غیر استخوانی داشته . دم این دایناسور مانند یک چکش بوده و یک وزنه ای ته دم این موجود است که به موچودی که قصد حمله به او را داشت ضربه می زد.

قطعا اگر تی رکس موفق شده بود این موجود را بکشه صدمات زیادی  را دیده بود.چون وقتی تی رکس با دندانهایش به سمت آنکیلوسور حمله میکرد او هم با دم شلاقی اش به صورت تی رکس ضربه وارد میکند . هر ضربه ای که به تی رکس وارد کند یک قسمتی از بدن نی رکس ناکار می شود.

بیشتر بخوانید
طوطی ماکائو:طی کردن روزانه ۸۰۰کیلومتر برای تهیه نمک

Ankylosaurus

اگر پاهای تی رکس در دسترس آنکیلوسور قرار می گرفته با یک ضربه می توانست پای تی رکس را بشکند و بیشتر مواقعه هم تی رکس صدمه می دید.بعدا آنکیلوسور فرگشت پیدا کرده با یک پوست زرهی صخیم تر و هن چنین دمی چکشی که هیچ کدام برای شکار نبوده چون علفخوار است و فقط برای دفاع از خودش این شکلی شده است.

فرگشت تی رکس

تی رکس در فرگشت چشماش تیزبین تر و حس بویائیش قوی تر شده بود ولی حس های دیگر تغییر نکرد. با وجود اینکه مغز کوچکی دارد همان مغز کوچکش بیشتر برای حس بویائی و حس بینائیش کار میکند و برای حواس دیگه چیزی باقی نمی ماند. تی رکس وقتی بوی گوشتی را می فهمد مغزش فورا آن را تجزیه و تحلیل میکند و او را به سمت غذا هدایت میکند.

حس بویائی تی رکس

حالا این گوشت چه نوع گوشتی است قایل تشخیص برای مغزش نیست ، شاید این نوع گوشت برای یک موچود خطرناک تر از خودش باشد.سگ ها حس بویائی خیلی قوی دارند مخصوصا نژاد شبرد ژرمن . حس بویائی صد سگ از این نژاد برابر با یک حس بویائی این دایناسور است.

حس بویائی ۱۰۰ برابر سگ

خیلی از دانشمندان معنقد هستند که این حس بویائی قوی بعد از تی رکس را هیچ موجودی ندارد.این حس بویائی بسیار قوی یک ابزار بسیار مهم برای تی رکس است و براجتی می تواند به سمت شکار هدایت شود. ولی تی رکس خیلی کودن تر از این حرف ها بوده یعنی اگر سر راهش برای رسیدن به گوشت آتش هم بود از وسط آن رد می شد و اگر به دایناسور دیگری مواجه می شد ، گوشت رو فراموش میکرد.

یک تجزیه تحلیل جدید در مغزش شکل می گیرد و تصمیم میگیرد دایناسور را از بین ببرد.

تریسراتوپس یا سه‌شاخ‌چهره

دشمن واقعی تی رکس یک موجود کوچکتر از خودش بوده که نامش تریسراتوپس یا سه‌شاخ‌چهره  Triceratops است که دانیاسور کرگدنی هم نام دارد.

وجود یک یقه بزرگ استخوانی و سه شاخ روی جمجمه، چهارپا بودن، اندازه بزرگ بدن و شباهت با کرگدنهای امروزی، باعث شده تریسراتوپس یکی از شناخته‌ترین دایناسورها باشد. تریسراتوپس احتمالاً از دو شاخ بلندش بعنوان سلاحی در برابر حمله درندگانی مانند تیرانوسور و نیز برای عشق‌بازی (مانند گوزن) و چیره شدن بر رقبا از آن‌ها استفاده می‌کرده‌است.

این موجود از تی ریکس خیلی کوچکتر است .  ۸ متر طولش و ۳ متر قدش بوده و حدود ۶ تن وزن داشت. که حدود ۱ تن از تی رکس سبک تر است. تریسراها گوشتخوار هستند و برای شکار گوشت تی رکس به آن حمله میکنند.

اگر در زمان دایناسور ها دوربین وجود داشت ، زیباترین تصاویر از جنگ بین این دو دایتاسور قابل ثبت بود.در دوران زندگی اینها و دعوای که این دو با هم می کردند به احتمال زیاد تریسراتوپس  بیشتر مواقع برنده میدان بوده چون جمعیت آنها در پایان دوره دایناسورها چندین برابر تی رکس بوده و فسیل های زیادی از آنها به دست آمده است.

دلیل پیروزی این دایناسور بر تی رکس شاخ های آن بوده .داشتن دو شاخ یک متری به شدت خطرناک که در هر جای تی رکس می توانسته فرو کند .دلیل دیگیری که تی رکس قادر به شکستش نبوده ، جمجمه پهن و قدرتمندش بوده که تی رکس قادر به شکستش نبود و فقط می توانست شاخ تریسراتوپس را به دندان بگیرد اما با یک تکان دهان تی رکس را پاره می کرد.

 

 

 

 

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید