مکان های عجیب و دیدنی ایران | فیلم و عکس

جاهای عجیب ، دیدنی و جاذبه های شگفت انگیزی که در سراسر ایران وجود دارد بسیار ترسناک و حیرت انگیز اند این مکان های دیدنی که در شهرهای مختلفی از ایران وجود دارد با داشتن طبیعت یا ویژگی های خارق العاده توانسته اند در جهان شناخته شده باشند.

برخی از دیدنی‌های عجیب ایران بناهایی تاریخی و باستانی هستند که به مرور زمان افسانه‌های مختلفی میان مردم محلی از آن‌ها نقل شده و دست‌به‌دست چرخیده است. برخی عجایب ایران نیز جاذبه‌هایی طبیعی با موقعیت خاص جغرافیایی هستند که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کنند.

دریاچه ارواح نوشهر

یکی از جاهای دیدنی و عجیب ایران دریاچه ارواح است . این دریاچه که «ممرز» نیز نامیده می‌شود، در حد فاصل شهر نور تا نوشهر و در ارتفاعات جنگلی قرار دارد. اطراف دریاچه ارواح را درختان توسکا و ممرز پوشانده‌اند که شاید علت نام‌گذاری این دریاچه به نام ممرز نیز همین باشد.

درختان کمر شکسته، وجود مه و آب باتلاقی این دریاچه، فضایی وهم‌آلود در این منطقه ایجاد کرده‌اند و به همین دلیل این جاذبه طبیعی را با نام یکی از اسرارآمیزترین نقاط دیدنی در شمال ایران می‌شناسند.

دریاچه ارواح

طول این دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن در حدود ۳۰۰ متر است. درختان ممرز این منطقه به‌دلیل قرار داشتن در جوار آب در طول سالیان متوالی پوسیده‌اند و دلیل شکستگی درختان از تنه نیز همین است.

دریاچه ارواح نوشهر در مسیر نور به نوشهر، ۴۷ کیلومتری نوشهر و در نزدیکی روستای «صلاح الدین کلا» قرار دارد. اگر از نور به‌سمت نوشهر می‌روید، می‌توانید از چند مسیر مختلف خود را به جاده اصلی دریاچه ارواح برسانید. جاده رویان به‌سمت روستای «بلده» با وصل شدن به جاده دریا بیشه و مسیر جاده ونوش شما را به ابتدای جنگل‌های حفاظت شده ممرز و جاده دریاچه ارواح می‌رسانند.

تالاب صورتی لیپار چابهار

یکی از جاهای عجیب ایران تالاب صورتی لیپار است. دریاچه لیپار یا تالاب لیپار تنها تالاب صورتی ایران است که دلیل نام‌گذاری آن هم به دلیل قرار گرفتن این تالاب در دشتی به نام لیپار می‌باشد. در زبان بلوچی محل تلاقی آب رودخانه و آب دریا را لیپار می‌گویند. این تالاب آب شور، در واقع نوعی دشت آبرفتی وسیع با مساحت حدودی ۱۴ کیلومتر است.

تالاب لیپار که در حوالی دریای عمان واقع شده است، تولدش را مدیون این دریا است. در واقع لیپار صورتی‌رنگ، حاصل بی‌حرکت‌ماندن بخشی از آب دریای عمان می باشد.

تالاب لیپار به خاطر وجود تعداد بالای پلانکتون و جلبک‌های صورتی و واکنش‌های طبیعی این ساختار با طبیعت، به رنگ قرمز و صورتی دیده می‌شود.

تالاب لیپار چابهار

پلانکتون‌ها در دریا، تالاب و اقیانوس پیدا می‌شوند. به دلیل انتشار رنگ سرخ ملایم، می‌توانند دریاچه‌ها را با رنگ صورتی، زیبا‌تر نشان دهند. وجود این موجودات میکروسکوپی و سایر کنش و واکنش‌های طبیعت و اقلیمی در این منطقه، سبب می‌شود که ما شاهد یکی از زیباترین بوم‌های نقاشی طبیعت در جنوب ایران باشیم تا تالابی برخلاف رنگ‌های کلیشه‌ای، به حیات خود ادامه دهد.

این دریاچه در استان سیستان و بلوچستان، چابهار، ۱۵ کیلومتری شرق چابهار، مسیر جاده ساحلی چابهار بهگواتر، نزدیک روستای رمین می باشد و بهترین زمان برای دیدن این جای چذاب و دیدنی یه دلیل اینکه در ماه های محدودی آب دارد  از اواسط زمستان تا فصل بهار است.

جنگل جیغ مشهد

جنگل جیغ به‌خاطر صدای عجیبی که شب‌ها در آن می‌پیچد، به جیغ شهرت دارد. افرادی که از این جنگل بازدید کرده‌اند، همگی این صدای جیغ عجیب‌وغریب را تأیید می‌کنند. جالب است بدانید که فقط شب‌ها صدای این جیغ به گوش می‌رسد و روزها جنگل جیغ شبیه به جنگلی معمولی است.

جنگل جیغ مشهد

یک نکته ترسناک دیگر درباره این جنگل این است که صدای جیغ به‌محض تاریک شدن هوا به گوش می‌رسد و روزهای این جنگل با دیگر جنگل‌های معمولی هیچ تفاوتی ندارد.

جنگل جیغ  در دره و در کنار رودخانه سربرج، یکی از سرچشمه‌های سد طرق قرار دارد. رودخانه سربرج در دوران گذشته رودی بسیار پرآب و خروشان بود؛ اما متاسفانه خشک شد و تنها در برخی فصول سال جریان داشت. این رودخانه پس از سال‌ها دوباره در سال ۱۳۹۰ پرآب شد. در سال ۱۳۹۰، هم‌زمان با پرآب‌شدن عجیب و رمزآلود این رودخانه، صداهای جیغ در این روستا و جنگل شنیده شدند.

تیم تحقیقاتی کارشناسان محیط زیست ادعا کردند که این صداها ‏مربوط به نوع خاصی جیرجیرک به اسم «کز» یا «چز» است. این جیرجیرک تا چندین هزار عدد به فاصله ۲ ‏کیلومتری رودخانه بر روی درختان هستند. در واقع در مواقعی که رودخانه پر آب است این جیرجیرک ها به این ‏جنگل می آیند. صدای دسته جمعی این جیرجیرک ها در لا به لای درخت ها شبیه به صدای جیغ است. عمر ‏این جیرجیرک ۴۰ روز است و پس از آن می میرند.‏

به طوری که برخی از محلی‌های روستا بر این باورند که در هر درخت بیش از ۳۰۰۰ جیرجیرک پنهان شده است.

برای دسترسی به جنگل جیغ مشهد باید خودتان را به روستای سربرج در بخش طرقبه برسانید. روستای سربرج در ‏بخش جنوبی مشهد است. فاصله جنگل جیغ تا مشهد ۲۸ کیلومتر است که معمولا حدود ۵۰ دقیقه رانندگی ‏خواهید داشت.‏

روستای ماخونیک روستای آدم کوتوله ها

یکی از جاهای عجیب ایران روستای ماخونیک است . در فاصله ۱۴۲ کیلومتری شهرستان بیرجند، استان خراسان جنوبی، روستایی قرار دارد که هفتمین روستای شگفت انگیز جهان بشمار می رود.

این روستا یکی از جاذبه های دست ساز و تاریخی بشر بوده، که از حدود ۳۰۰ سال پیش به یادگار بر جای مانده است.مردمان این روستا در حدود ۳۰۰ سال پیش، از افغانستان به این منطقه کوچ کرده و همچنان در آن زندگی می کنند.

روستای «ماخونیک» یکی از روستاهای شگفت‌انگیز جهان است و به لحاظ شهرت آن به شهر آدم کوتوله‌ها، جذابیت‌های حیرت‌انگیزی دارد.

در فاصله ۱۴۲ کیلومتری شهرستان بیرجند، استان خراسان جنوبی، روستایی قرار دارد که هفتمین روستای شگفت انگیز جهان بشمار می رود. این روستا یکی از جاذبه های دست ساز و تاریخی بشر بوده، که از حدود ۳۰۰ سال پیش به یادگار بر جای مانده است.

بیشتر بخوانید
رودخانه طلا در جزیره هرمزگان | فیلم
روستای ماخونیک
روستای ماخونیک

خصوصیت منحصر به فرد این روستا، وجود خانه هایی با سقف های کوتاه بوده و دلیل این موضوع هم که شاید اصلا آن را باور نکنید، وجود ساکنین کوتوله در روستای ماخونیک است. تمامی اهالی این روستا به طور کل کوتوله بوده و بلندترین فرد روستا، ۱ متر و ۴۰ سانت قد دارد و به اصطلاح عامیانه، به این روستا لی لی پوت نیز گفته می شود.

یکی دیگر از دلایل معروفیت روستای ماخونیک ، آداب و رسوم و فرهنگ مردمان این روستا بوده است؛ ساکنان این روستا تا ۵۰ سال پیش بطور کل، چای نمی نوشیدند، شکار نکرده و گوشت نمی خوردند و همچنین اهالی روستای ماخونیک تا کنون سیگار نکشیده و نمیکشند.

روستای ماخونیک

یکی از دلایلی که مردم این روستا هنوز به همان اندازه قبل هستند، ازدواج فامیلی و نوع تغذیه آنها بوده که اخیرا با تغییر نوع تغذیه و استفاده از قطره های دارویی، قد آنها کمی بلند تر شده است. البته ازدواج فامیلی دلیل بسیار مهمی محسوب می شود چون با ازدواج فامیلی ژن های مشترک و مشابه مدام به نسل بعدی انتقال پیدا می کنند.

بدون شک ژن های مشترک و متشابه ظاهر مشابه و هم شکل ایجاد می کند. از طرفی دیگر چون نوع زندگی و نوع تغذیه هم یکسان بوده، شباهت به اوج خودش رسیده است. چون ژن ها و محیط دو اصل اساسی هستند که در کنار هم ویژگی ها را شکل می دهند.

گورستان خالد نبی گلستان

قبرستان خالد نبی بدون شک یکی از منحصر به فردترین آثار باستانی و تاریخ کشور است که در استان گلستان قرار دارد. طرح عجیب سنگ‌های یادبود این آرامگاه هیچ شباهتی به دیگر آثار موجود در کشور ندارد و بنا بر باور بسیاری یادآور اندام‌های بدن مردان و زنان است.

گورستان خالد نبی

بیشتر از ۶۰۰ سنگ قبر در گورستان وجود دارد و ارتفاع بعضی از مجسمه‌ها به چهار متر می‌رسد. این قبرها به همراهی مجسمه‌هایی که بر فرازشان افراشته شده‌اند به شکلی پراکنده روی کوه دیده می‌شوند و بعضی هم روی تپه‌هایی به طور جداگانه قرار گرفته‌اند.

البته نظرات دیگری هم درباره شکل و شمائل مجسمه‌های معروف خالد نبی وجود دارد. مثلا اینکه مجسمه‌های بلند به شکل مردانی هستند که کلاه به سر دارند و کمربندی به دور کمرشان بسته شده است.

برخی هم معتقدند که مجسمه‌های کوچک‌تر نمادی از زنان و بخشی از بدن آنها نیستند بلکه شکلی از شاخ و سر قوچ هستند که نماد قدرت به شمار می‌روند و در کنار مزار افراد قدرتمند و مهم قرار داده می‌شد‌ه‌اند.

 

قبرستان خالد نبی

آرامگاه خالد نبی و این گورستان هم مانند بسیاری از زیارت‌گاه‌ها یا آرامگاه‌های دیگر درارتفاعات قرار دارند.زیارتگاه خالد نبی بنایی  به شکل چهار ضلعی بود که تعدادی پنجره و یک درب ورودی دارد. درب ورودی بقعه دارای طاق هلالی شکل است. پنجره‌های آرامگاه خالد نبی و درب ورودی آن به شکلی کاملا ساده و آهنی شکل هستند. جالب است بدانید که بر هیچکدام از درب‌ها کتیبه‌ای دیده نمی‌شود و سقف قبرستان خالد نبی از بیرون گنبدی شکل و سبز رنگ است.

خالد نبی از پیامبران الهی بوده است و زمانی از یمن راهی ایران می‌شود که خسرو انوشیروان پادشاه ایرانیان بوده و بیشتر مردم هم دین زرتشت را انتخاب کرده بوده‌اند.

گورستان خالد نبی

منطقه ای که گورستان خالد نبی در آن واقع شده، تابستان های داغ و زمستان های سرد و پربارش دارد و چون گورستان خالد نبی به روی ارتفاع و دقیقا در قله کوه گوگجه داغ واقع شده، بنابراین، اگر می خواهید از بازدیدتان لذت ببرید، پیشنهاد می کنیم فصل بهار از اوایل فروردین ماه تا اواخر ماه اردیبهشت را برای سفر انتخاب کنید.

گورستان خالد نبی در روستای گچی سو از توابع شهرستان کلاله استان گلستان واقع شده است. برای رفتن به گورستان خالد نبی بایستی در مسیر گرگان- بجنورد قرار بگیرید

کوه همیشه سوزان خوزستان

یکی از عجایب و شگفتی های ایران کوه همیشه سوزان تشکوه است .این کوه سوزان و آتشین رامهرمز موسوم به «تشکوه» از گذشته‌های دور تا به امروز در حال سوختن است و گردشگران بسیاری را به خصوص هنگام شب به سوی خود جلب می‌کند.

این تپه‌ها که صدها شعله رنگی آتش را در خود جای داده، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. تشکوه یا کوه آتشین از جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان و دیدنی‌های رامهرمز بوده و در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است.

به گفته‌ی کارشناسان زمین‌شناسی دلیل شعله‌ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدروکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون نشت کرده و شعله‌ور می‌شوند.به طوری که هنگام شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود. نکته جالب توجه این است که در مجاورت تشکوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی‌توان آتش دیگری روشن کرد.

تشکوه رامهرمز

تشکوه در امتداد روستای ماماتین، در جاده رامهرمز به‌سمت رود زرد قرار دارد و در مسیر خدیجه و ماماتین، بعد از روستای گنبد لران واقع شده است.

 مرداب دیوک کلاردشت

مرداب دیوک یکی از ناشناخته ترین مکان ها برای گشت و گذار می باشد.مرداب دیوک بخشی از طبیعت کلاردشت است که آب روی آن به صورت ایستا مانده و گیاهان کوتاه قامت از جنس علف بر آن روییده اند. این مرداب در منطقه ای بسیار نرم که سطح آن را برگ و خزه پوشانده واقع شده است و به دلیل اسرارآمیز بودن، چند سالی است که بر سَر زبان ها افتاده است.

رنگ سبز این دریاچه به دلیل خزه‌های روی آب دریاچه است. نکته جالب توجه دیگر تنه درخت تنومندی است که سالها روی این دریاچه قرار دارد و این امکان را به شما می‌دهد که تا میان مرداب بروید و عکس‌های بکر و شگفت‌انگیزی بگیرید.

در واقع مرداب دیوک گاهی با وجود مه زیبایی که روی آن قرار می‌گیرد، چهره‌ای وهم‌آلود و اسرارآمیز پیدا می‌کند. تنه‌ درختی پیر در کنار مرداب به چشم می‌خورد که مسافران روی آن می‌روند و عکس می‌گیرند. پوشش جنگلی و درختان سر به فلک کشیده، جلوه‌ خاصی به این مرداب داده است .

طبیعت‌گردیمرداب دیوک کلاردشت

این مرداب یکی از شگفتی های استان مازندران در  شهرستان کلاردشت و در نزدیکی روستای پیمبور می باشد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید