لانگیربین شهری در نروژ که کسی حق مُردن را ندارد | فیلم

در لانگیربین نروژ گورستانی وجود ندارد، چرا که دفن کردن اموات در این شهر ممنوع است. پایین بودن دما که موجب جلوگیری از تجزیه اجساد می شود دلیل وضع این قانون است

در حال بارگذاری پخش کننده...

لانگیربین نروژ

شمالی ترین شهر کره ی زمین است. در این سرزمین دمای هوا هیچوقت از شش درجه ی سانتیگراد بالاتر نمی رود و در زمستان هم سه ماه تاریکی انتظار مردم این شهر را می کشد. لانگیربین سرزمین خرس های قطبی است و به همین خاطر هم همه ی ساکنین شهر همیشه با خودشان اسلحه حمل می کنند.

عجایب شهر لانگیربین

در این شهر چندین جاده متفاوت و مجزا برای حرکت ماشین های مخصوص حرکت روی برف وجود دارد. در این جا تنها یک خوار و بار فروشی وجود دارد. مردم به زندگی در کنار گوزن های شمالی خو گرفته اند. هنوز هم مردم هنگام ورود به هتل ها و رستوران ها کفش خود را در می آورند. (این سنت از روزهای گذشته که معادن ذغال سنگ فعال بود و غبارش فراگیر باقی مانده است).

خیابان های این شهر به جای اسم شماره دارند. دانشگاهی با ۳۰۰ دانشجو در شهر فعال است که به تمامشان استفاده از سلاح گرم آموزش داده می شود. تماشای شنای وال ها برای مردم هنگامی که در حال استراحت به پنجره لم داده اند امری عادی است. در مواقعی که خورشید طلوع نمی کند مردم از کلاه های چراغ دار استفاده می کنند. و هنگامی که از خانه خارج می شوند با رقص نور های شمالی در آسمان مواجه می شوند.

عجایب شهر لانگیربین
عجایب شهر لانگیربین

لانگیربین مردن ممنوع!

از همه عجیب تر این که هیچکس حق ندارد در این شهر بمیرد!اگر کسی در این شهر به سختی مریض شود، سریعا با کشتی یا هواپیما به سایر نقاط نروژ منتقل می شود تا آخرین روز های عمرش را در آنجا بگذراند. اگر هم کسی به طور اتفاقی در این شهر کشته شد،

هرگز در این شهر دفن نمی شود.لانگیربین قبرستان کوچکی دارد که حدود ۷۰ سال است که کسی در آن دفن نشده است. البته این کار دلیل دارد. ۷۰ سال پیش دانشمندان متوجه شدند به خاطر این که خاک لانگیربین پرمافراست است، اجساد در آن تجزیه نمی شوند. در علم زمین شناسی پرمافراست به خاکی گفته می شود که دمای آن همواره برابر با نقطه ی انجماد آب و یا پایین تر از آن است.

خزانه جهانی بذر سوالبارد

 این شهر خودش را برای بلایای طبیعی جهانی آماده کرده است. هوای سرد و خاک پرمافراست لانگیربین باعث شده است که این شهر مکان مناسبی برای «خزانه جهانی بذر سوالبارد» باشد. خزانه جهانی بذر سوالبارد، انباری است که در آن بذر بیش از ۷۵۰۰۰۰ محصول غذایی ذخیره شده است تا در هنگام بلایایی مثل خشکسالی، آفت زدگی، گرم شدن کره ی زمین و جنگ، نسل آن ها منقرض نشود.

بیشتر بخوانید
هتل مارینا بی سندز :بزرگترین استخر شناور در طبقه ۵۷ و پارک آبی در جهان
خزانه جهانی بذر سوالبارد

شهر لانگیربین :گربه ممنوع!

داشتن گربه در این شهر ممنوع است و در هیچکدام از مغازه های این شهر غذای گربه یافت نمی شود. دلیل آن هم این است که گربه ها جمعیت پرنده های این شهر را تهدید می کنند.

خرس قطبی در لانگیربین

حدود ۳۰۰۰ خرس قطبی در لانگیربین زندگی می کنند و ساکنین این شهر همواره در خطر حمله ی خرس های قطبی قرار دارند. به همین خاطر اولین چیزی که در مدرسه به دانش آموزان یاد می دهند این است که چگونه با اسلحه به خرس قطبی شلیک کنند. اما با این حال شکار خرس قطبی در این شهر ممنوع است.

با این که همه ی شهروندان در این شهر باید با خود اسلحه حمل کنند، بردن اسلحه به ساختمان های عمومی شهر مثل سوپرمارکت ها ممنوع است. جلوی در برخی از مغازه ها تابلویی وجود دارد که روی آن نوشته شده است: “تمامی خرس های قطبی داخل این مغازه قبلا کشته شده اند. لطفا اسلحه ی خود را به داخل نیاورید!”

همین شرایط و ویژگی های خاص لانگیربین باعث شده است که این شهر به یکی از مقصد های مورد علاقه ی توریست ها و دانشمندان تبدیل بشود.

خرس قطبی
خرس قطبی

فصل های لانگیربین نروژ

در طول زمستان، هوا در لانگیربین نروژ حدودا رای ۴ ماه تاریک است؛ بین ۲ ماه تا ۲ ماه و نیم، هوا به قدری تاریک است که اگر ساعت نداشته باشید نمی توانید تفاوت روز و شب را تشخیص دهید. شب های قطبی، با گرگ و میش شروع و تمام می شود و این گرگ و میش که به اصطلاح به «ساعت آبی» (blue hour) معروف است در تمام طول شبانه روز ادامه می یابد. با اینکه خورشید زیر افق قرار دارد، اما رگه های نوری آبی و قرمز زیبایی را به آسمان قطب می فرستد. تابستان قطبی در طرف دیگر با خورشیدی همراه است که در ۲۴ ساعته ۷ روز هفته، می تابد.

فصل های لانگیربین نروژ
فصل های لانگیربین نروژ

این تضاد بزرگی که در میان فصل های این شهر وجود دارد، باعث شده که فعالیت های روزانه و زندگی مردم توسط آب و هوا کنترل شود. زمانی که هوا روشن و آفتابی است، مردم بیشتر زمان خود را در بیرون از خانه ها می گذرانند و این بدان معنی نیست که در طول زمستان مردم گوشه گیر می شوند؛ نه! مردم شاید حتی در زمستان های تاریک از مواقع دیگر بیشتر اجتماعی شده و با هم رفت و آمد کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید