شهر های صخره ای شگفت انگیز در جهان | فیلم و عکس

شهر صخره ای شگفت انگیز و باور نکردنی را در این مقاله همراه با فیلم معرفی میکنیم که نه تنها ساختمانها بلکه کل شهر در لبه پرتگاه صخره ها قرار دارد و در نگاه اول خیلی وحشتناک به نظر می رسد.زمانی که از این شهرهای صخره ای به پایین آن که ممکن است دره و یا اقیانوس باشد نگاه می کنید هیجان متفاوتی شما را فرا خواهد گرفت.

شهر صخره ای پیتیلیانو

پیتیلیانو شهری کوچک در ناحیه توسکانی (Tuscany) می باشد که بخاطر جامعه قوی یهودیان که در طول قرن‌ ها در این محل زندگی می کردند، بهعنوان اورشلیم کوچک نیز شناخته می‌شود. البته امروزه یهودیان اندکی در این شهر زندگی می‌کنند.

شهر پیتیلیانو ایتالیا

به نظر می رسد که خانه های بی نظم قرون وسطایی باستانی آن که بر روی رخنمون “توف” (خاکستر آتشفشانی فشرده)   به یکدیگر آویزان شده اند تا مطمئن شوند که از لبه نمی لغزند.

شهر پیتیلیانو ایتالیا
شهر پیتیلیانو ایتالیا

این شهر از بالا به پایین از روی یک تپه به سمت ساحل امتداد دارد. گرچه این شهر در قرون وسطی رشد و شکوفایی بسیاری داشته است اما تا اواسط قرن نوزدهم بیش از نیمی از جمعیت آن کاسته شده است.

شهر صخره ای CASTELLFOLLIT DE LA ROCA اسپانیا

شهر صخره ای Castellfollit de la Roca دهکده ای زیبا در کاتالونیا است که با تلاقی رودخانه های Fluvià و Toronell هم مرز است. در این تخته سنگ، که به لطف گدازه باستان ایجاد شده ، کل شهر قرار گرفته است. زمانی که به این شهر می‌رسید، متوقف شوید و از مناظر زیبای آن عکس بگیرید زیرا بهترین نماها را خواهید داشت.

کلیسا و خانه‌های آن به بالای صخره‌ای تماشایی بازالتی چسبیده‌اند که حدود ۱ کیلومتر طول و ۵۰ متر ارتفاع دارد. بخش قدیمی روستا مربوط به قرون وسطی است و از خیابان‌ها، گوشه‌ها و میدان‌های باریک تشکیل شده است.

شهر صخره ای Jezzine در لبنان

این شهر در لبنان است که در بیروت واقع شدهاست. این شهر به طور چشمگیری بر روی دماغه سنگی که مشرف به دره ای عمیق به ارتفاع ۴۰ متر است واقع شده است.با ارتفاع متوسط ​​۹۵۰ متر (۳۱۱۷ فوت) توسط قله های کوه و جنگل های کاج احاطه شده است.

Jezzine در لبنان
Jezzine در لبنان

این شهر همچنین به دلیل تولید کارد و چنگال و خنجرهای دست ساز و منبت کاری تزئینی و شراب صنایع دستی  در لبنان شناخته شده است.

شهر صخره ای al hajjarah در یمن

الحجره نمونه کاملی از یک شهر بالای صخره است. این ارگ که در قرن دوازدهم تأسیس شد، بر روی یک پرتگاه ساخته شده است و به خاطر خانه های سر به فلک کشیده اش که بر روی صخره ها ساخته شده اند، مشهور است.
در مرکز دره بیابانی یمن که بیشتر برای حرارت بیش از حد و همچنین آب و هوای خشک خود شناخته می‌شود، روستای کوچک و باورنکردنی حید الجزیل قرار گرفته است. این سازه دارای قدمتی بیش از پانصد سال است و بر روی تخته سنگی واقع شده که حدود صد و هفت متر از سطح زمین بلندتر است و همین سبب می‌شود تا این مکان، یکی از منزوی‌ترین و زیباترین مکان‌های روی زمین به شمار برود.
نکته جالب توجه در مورد این بنای تاریخی این است که بر طبق آخرین آمارهایی که در حدود پانزده سال پیش گرفته شده، هفده نفر همچنان در این محل زندگی می‌کردند.

شهر صخره ای Bonifacio در فرانسه

شهر قرون وسطایی بونیفاسیو بر بالای صخره سنگ آهکی سفید رنگی در سواحل جنوبی کرکسا بنا شده است.
این شهر شناخته شده بنام ” دیده بان مدیترانه ” و یا ” ارگ صخره ای” بهترین راز نهفته در فرانسه است و علی رغم داشتن کوچه های زیبای سنگفرش شده و ساحلی با آب های درخشان از هجوم جمعیت مسافران تابستانی در امان مانده است.
بونیفاسیو در ساحل جنوبی کورسیکا قرار دارد و تنگه ۱۱ کیلومتری بونیفاسیو ( نامگذاری شده بنام خود جزیره) آن را از جزیره ایتالیایی ساردینا جدا کرده است. این دو جزیره زمانی بهم متصل بودند ولی فعالیت های آتشفشانی آن ها را از هم جدا ساخته و قطعه سنگ های آهکی را در آب های فیروزه ای بر جای گذاشته است.

کف دریا در این قسمت مملو از عرشه کشتی های دزدان دریایی و نیز کشتی های باستانی است که با پرتگاه های موجود در منطقه برخورد کرده و غرق شدند و به همین دلیل این مکان تبدیل به قطب گردشگری غواصان شده است.

بیشتر بخوانید
ایتا رستوران زیر آبی تمام شیشه ای در مالدیو | فیلم

شهر صخره ای Sant’Agata de’ Goti ایتالیا

این مکان در اولین نگاه اثری جادویی دارد و از تمام جذابیت هایی برخوردار است که از یک شهر قرون وسطایی انتظار می رود. با این حال، بر روی یک صخره دیواره مانند پرشیب و عمودی، بالای یک تنگ دره بنای تاریخی ای با ظرافت بنا شده که گویی از بقیه دنیا جدا مانده است.

شهر صخره ای Veliko Tarnovo در بلغارستان

وِلیکو تارنُوو واقع در تپه‌های دامنه‌ی کوه‌های شمالی بلغارستان به شهر افسانه‌ای تزارها شهرت دارد. رودخانه‌ی اِس‌شکل یانترا این شهر را به دو بخش تقسیم کرده است و از تراس‌های سقف‌سفالی ساختمان‌های حاشیه‌ی رود جلوه‌ی دل‌انگیزی دارد.

شهر صخره ای Veliko Tarnovo
شهر صخره ای Veliko Tarnovo

این شهر قدیمی با کوچه‌های سنگ‌فرش و خانه‌های نیمه‌چوبی یکی از نمونه‌های عالی سبک معماری مکتب تارنُوو به‌شمار می‌رود که هم‌زمان با دومین امپراتوری بلغارستان در قرون وسطی شکل گرفت. در اینجا علاوه‌بر جاذبه‌های طبیعی شامل جنگل‌های مخروطی اطراف شهر می‌توانید از بسیاری اماکن تاریخی همچون قلعه‌ی تِزارِوِتس و کلیساهای بیزانسی دیدن کنید.

شهر صخره ای Fira در یونان

فیرا، پایتخت سانتورینی، شهری است که به‌خاطر خانه‌های سفیدش که در لبه دهانه‌ای به ارتفاع ۴۰۰ متر (۱۳۱۲ فوت) در لبه غربی جزیره نیم‌دایره‌ای ترا ساخته شده است، مشهور است.

فیرا ترکیبی از معماری ونیزی و سایکلادیک بوده که خیابان های سفید رنگ، مغازه ها، هتل ها و کافه های شلوغی داشته اما از طرف دیگر در لبه صخره هایی به ارتفاع ۴۰۰ متر قرار گرفته است. درست در بالای شهر فیرا، منطقه مشهور سانتورینی با دیوارهای سفیدش در میان صخره های آتشفشانی قرار گرفته است.

شهر صخره ای Arcos de La Frontera اسپانیا

آرکوز د لا فرانترا (به اسپانیایی: Arcos de la Frontera) یک دهستان در اسپانیا است که در استان کادیس واقع شده‌است.  آرکوز د لا فرانترا ۵۲۷٫۵۴ کیلومتر مربع مساحت و ۳۱٬۰۱۷ نفر جمعیت دارد و ۱۸۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده‌است.

شهر صخره ای Azenhas do Mar پرتغال

آزنس دمار با خانه های سفید و استخرهایی که در داخل صخره ها در سال های ۱۹۵۰ ساخته شده اند، بین اقیانوس و کوه ها محصور شده است. این روستا که در امتداد صخره ها در نزدیکی سینترا قرار دارد، برای مناظر دیدنی و غذاهای ممتاز خود معروف است.

Azenhas do Mar
Azenhas do Mar

شما در این روستا در حالی که در نهایت آرامش از تماشای گستره ی درخشان اقیانوس اطلس لذت می برید، فرصت امتحان برخی از بهترین غذاهای پرتغالی، از غذای دریایی تازه مثل صدف، حلزون وخرچنگ گرفته تا سوپ نان و موس میوه ی شور (نوعی دسر) را خواهید یافت.

Azenhas do Mar
Azenhas do Mar

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید