سگ ها چگونه تبدیل به بهترین دوستان ما شده اند؟


سگ ها چگونه تبدیل به نزدیک ترین همراهان،بی رقیب ترین شرکای کاری و مورد اعتماد ترین اعضای خانواده ما شدند؟ سگ از نژاد جک راسل با صاحبش از صخره های چند متری شیرجه می زنند بدون اینکه صاحبش سگ را اجبار کرده باشد. سگی از نژاد آکیتا ژاپنی قبل از اینکه صاحبش غش کنند به او هشدار میدهد.


رابطه سگ و انسان
رابطه سگ و انسان

سگ دگرگونی عظیمی از یک شکارچی به یک حیوان خانگی را تجربه کرده اند.اما آنها چگونه تبدیل به بهترین دوست انسان شده اند؟ بیش از ۴۰۰ نژاد خالص برای انتخاب کردن وجود دارد یعنی برای هرکسی سگی مناسب وجود دارد.یک مطالعه جدید حقایق جالبی را فاش کرده است.

مالکان ثروتمند،نژاد پاگ را دوست دارند. گلدن رتریور افراد تحصیل کرده را به سمت خودشان جذب میکنند.اگر خنده کلید طول عمر انسان است یورکشایر تریر هم کارشان را درست انجام می دهند.این حیوان وفادار از هر نژادی که باشد ، پیوند بین انسان و سگ واقعا منحصر به فرد است.پژوهش ها نشان می دهد آن ها از همان ابتدا با انسان رابطه خوبی برقرار میکنند.

برقراری چشمی سگ با صاحبش | فیلم

توله لابرادور در اینجا هشت هفته سن دارد. به طور غریزی از زمان تولدش ، برقراری چشمی را بلد است.این کاری است که همه توله سگها انجام می دهند.همین باعث سریع ارتباط برقرار کردند با صاحبش می شود. این توله در سن چند هفتگی به طور غریزی نگاه صاحبش را دنبال می کند تا ببیند او چه چیزی را می بیند.

سگها توانائی ویژه ای در درک اهمیت جائی که به او نگاه می کنیم یا اشاره میکنیم را دارند.حتی نزدیکترین خویشاوندی حیوانی ما ،یعنی شامپانزه ها هم نمی توانند این کار را انجام بدهند.مشخص شده سگ ها از سن خیلی کم می توانند با نگاه کردند به ما ،خیلی چیزها را یاد بگیرند.

پس نه فقط آنچه که میگوئیم ،بلکه آنچه که انجام می دهیم، هم اهمیت دارد.

اعتماد مبنای عمیق رابطه بین سگ و انسان |فیلم

سگی از نژاد جک راسل همراه با صاحبش در مانتا زندگی میکنند.آنها خیلی با هم دوست و صمیمی هستند.صاحبش عنوان میکند که هر جا می رود ، سگ ها به دنبال او می رود.این سگ را از ۴ ماهگی با خودش داشت.سگ ها به پیروی از صاحبش عاشق،اقیانوس شده است.

این دو رفیق،هر روز به ساحل می آیند.سگش هم می فهمد که قرار است شنا کنند و بسیار خوشحال می شود.صاحبش فکر نمیکرد که سگش ،بهترین سرگرمی او را که پرش از صحره است را هم علاقه داشته باشد.او پریدن را با سگش از سطوح پائین تر شروع کرد.این پریدن از این ارتفاع می تواند بسیار خطرناک باشد.پس سعی کنید این کار را با سگ های خود نکنید.

صاحب سگ می گوید بیشتر از ۶ سال است که می پرند و هیچ وقت برای انجام دادن هیچ کاری مجبورش نکرده است.سگ او را قدم به قدم تویٍ همه مسیر ها دنبالش میکند.به خاطر این است که از انجام دادن آن لذت می برد.سگ وقتی از روی صخره به سمت آب شیرجه می زند،دمش را تکان می دهد که این معنی را دارد پرش دوست دارد.

چه چیزی به سگ جرات پرش بزرگی را می دهد؟

این سگ با نگاه کردن به صاحبش یاد گرفته است که این کار خطری ندارد.وقتی صاحبش کنارش است،کاملا احساس امنیت میکند.دانشمندان معتقدند سگ ها هم مانند بچه ها،از صاحب خود به شکل یک محافظ استفاده میکنند.سگ ها به آنها اعتماد دارند که می توانند تصمیم درست را بگیرند.اعتماد مبنای همه روابط عمیق را شکل می دهد.حتی اگر معنی این اعتماد ،پریدن از یک صخره باشد.

Jack Russell Terrier
نژاد جک راسل

صاحبش می گوید یاد دادنی در کار نیست،مساله فقط اعتماد است.پیوندی که باهم داریم و فکر می کنم همدیگر را احساس می کنیم.

کشف شده سگ ها و صاحبانشان می توانند با هم بسیار هماهنگ باشند.هر زمان که از هم دور می شوند ،ضربان قلب هر دو تند می شود و فقط زمانی به حالت عادی برمیگردد که دوباره به هم برسند.در کمال ناباوری اغلب اوقات ضربان قلب سگ و صاحبش هماهنگ است.

بیشتر بخوانید
سگ هاسکی :الگو برداری از سیستم خنک کننده اش در برابر پوشش و هوای گرم

تشخیص غش توسط سگ | فیلم

سگ آکیتا ژاپنی آنقدر حواسش به صاحبش به نام رابرت است که تبدیل به یک زنگ خطر زود هنگام برای غش های غیرمنتظره او شده است.صاحبش چندین سال است که از غش کردن ها عذاب می کشد و به همین خاطر کلی از استخوان هایش شکسته است.این غش ها باعث شده گواهینامه رانندگی و شغلش را از دست بدهد و کاملا خانه نشین بشود.

این یار باوفا تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس صاحبش گذاشت.جون هر موقع بیرون می رفت امکان داشت اتفاق ناگواری برایش رخ دهد.آزمایشات پزشکی نتوانستند بیماری رابرت را تشخیص بدهند.اما به محض اینکه سگ آکیتا که فلورا نام داشت را گرفت،سگ توانست بدون هیچ آموزشی نشانه های قبل از غش کردن صاحبش را تشخیص بدهد.

صاحبش رابرت می گوید اولین بار وقتی بود که هنوز سنش خیلی خیلی کم بود ،تمام وقت پیشش بود و تمام مدت روی سینه اش دراز کشیده بود.

بعد یک اتفاق غیرمنتظره رخ داد.لحظات بیش از غش بعدی او ،رابرت متوجه شد که فلورا تلاش می کند که چیزی را به رابرت بفهماند.در لندن روی پل راه می رفت که یکدفعه سگ عصبانی شد و جلوی رابرت و دستش را گرفت.خیلی هم پافشاری میکرد و با یک حرکت رو به پائین رابرت به سمت پائین می کشید.بعد صاحبش چند ثانیه بعد غش کرد.

صاحبش میداند بعد این هشدارها ۵ یا ۱۰ ثانیه بعد غش میکند . بعد سرجاش می نشیند و دیگر مانند قبل دچار شکستگی نمی شود.

این مووجود از روی نشانه های هشدار دهنده فهمید که یک اشکالی وجود دارد.اما مهمتر این بود که می دانست به رابرت باید اطلاع بدهد.چنین رفتارهائی نشان می دهد که شاید سگ ها واقعا می توانند دیدگاه بقیه را درنظر بگیرند.دانشمندان نام این توانائی را تئوری ذهن گذاشتند.این توانائی فقط در باهوش ترین حیوانات مثل فیل ها و دلفین ها مشاهده می شود.


این مطلب را هم ببینید : الگو برداری از سیستم خنک کننده سگ هاسکی


رابطه بین رابرت و سگش به ما نشان می دهد که سگها چقدر دقیق ما را مشاهده کرده و آنها چگونه میتوانند از دیده های خود بهره ببرند.قدرت باورنکردنی مشاهده سگ ها و توانائی آنها برای آنکه خود را به جای ما بگذارند ،به آنها مهارت هائی داده است که می توانند در زمان به دست آوردن یکی از محبوب ترین خواسته هایشان غذا روی آن حساب باز کنند.

منحصر به فرد بودن اثر بینی هر سگ|فیلم

اثر بینی هر سگ مانند اثر انگشت ما انسان ها  منحصر به فرد است و با استفاده از این اثر می شود ، آن را شناسائی کرد.درست مانند اثر انگشت های ما،اثر بینی سگ را می تواند برداشت،و برای شناسائی آنها استفاده کرد.با استفاده از یک لنز ماکرو می توانیم ببینیم که روی بینی سگها،پوشیده از شیار ها و برجستگی های گوناگون با الگوهای عجیب و غریب است.

در کنار شکل عمومی تعداد منافذ،روی هر بینی است که نشان دهنده هویت جداگانه هر سگ است.

بعضی وقت ها ممکن است به نظر برسد بهترین دوست آدمها باید مانند یک انسان باشد.چون سگ ها ما را خوب درک کرده و با ما ارتباط برقرار میکند.اما هر چند ما موقع صحبت کردند با سگ ها،اغلب از صدایمان استفاده میکنیم،اما معلوم شده که آنها بیشتر از هر چیزی چهره ما را می فهمند.

علتش این است که چهره ما هیچ وقت دروغ نمی گوید و سگ ها توانستند توانائی خواندن چهره ما را به دست آورند.هیچ انسانی مخصوصا هنگام بروز احساسات،متقارن نیست.بنابراین ترکیب دو قسمت چپ  و دوقسمت راست بسیار متفاوت خواهد بود.

بدون اینکه بدانیم سمت راست چهره ما برونگراتر است و ما به طور غریزی برای ارزیابی بهتر احساسات واقعی این سمت چهره را مدنظر قرار می دهیم.دانشمندان اخیرا کشف کرده اند که سگ ها برای خواندن احساسات ما، از همین روش مخصوص استفاده میکنند.این کاری است که سگ ها فقط با ما انجام میدهند نه با یکدیگر.این مهارتی است که طی چندهزار سال معاشرت با ما یاد گرفته اند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید