سگ ها توانائی ذاتی مسیریابی مانند پرندگان مهاجر در مسیرهای طولانی را دارند

 

سگ ها مانند انسان ها نیاز به امنیت دارند.دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که شاید سگ ها یک توانائی ذاتی مسیریابی داشته باشند.آنها میتوانند مانند پرنده های مهاجر مسیریابی کنند.در این کلیپ سگ برای برگشتن پیش خانواده اش که انسانها هستند صدها کیلومتر را طی کرد.

سگ ها و رابطه عمیق با انسانها

سگها واقعا دوست دارند بخشی از خانواده ما باشند . واقعیت این است که آنها هم به همراهی ما هم نیاز دارند.آنها گاهی اوقات برای اثبات نیازکارهای خارق العاده ای انجام میدهند.

سگ Border Collie
Border Collie

سگ چوپان که پرو نام دارد.صاحبش کشاورز است.پرو خانواده انسانیش را به سگهای دیگر مزرعه خیلی بیشتر ترجیح میدهد.در واقع ترجیح می دهد در خانه کنار خانواده چوپان بماند.پرو همینطور دوست داشت با گوسفندان هم کار کند.البته تا زمانی که این کار را تنها انجام بدهد نه با هم نوعان خود.

سگ Border Collie
Border Collie

اما آلن چوپان مزرعه سگی دوست داشت که با تیم کار کند. خانواده آلن متوجه شدند که یک مزرعه ای در فاصله ۳۸۰ کیلومتری در کامبریا انگلستان به یک سگ گله نیاز دارند. و آنها فکر کردند شاید سگ شان آنجا خوشحال تر باشد.پس برای یک دوره آزمایشی سگ را به به کامبریا فرستاد.

مسیر یابی سگ

بعد از دو روز از ورود پرو به مزرعه جدید،صاحبش غافلگیر شد.که سگش در آن مزرعه نیست و به تصور اینکه حتما جائی پنهان شده است. با گذشت چند روز از سگ خبری نشد . تا اینکه در روز چهاردهم ، زمانی که آلن صاحب سگ به خانه برگشت.سگ را جلوی در خانه دید. پرو در حال نفس نفس زدن بود.حتی اگر پرو مستقیم ترین مسیر را طی کرده باشد. مسافت بارو نکردنی ۳۸۰کیلومتری را برای بازگشت به خانه دویده بود.

بیشتر بخوانید
سگ هاسکی :الگو برداری از سیستم خنک کننده اش در برابر پوشش و هوای گرم
سگ مسیریاب
مسیریابی سگها

اما بعد از اینکه ماجرای  پرو تبدیل به روزنامه ها شد،نامه هائی از شاهدان عینی به دست خانواده چوپان رسید.و مناطقی که پرو در آنجا دیده شده را روی نقشه مشخص کردند و به یک مسیر ۶۸۰ کیلومتری رسیدند.

سگ چطور موفق به پیمودن این مسیر شده بود؟

دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که شاید سگ ها یک توانائی ذاتی مکان یابی داشته باشند.آنها میتوانند مانند پرنده های مهاجر مسیریابی کنند.گرگ ها هم مسیر یابی خوبی دارند و به طور معمول می توانند روزانه تا ۳۰ کیلومتر را طی کنند.

اما سفر باور نکردنی ۶۵۰ کیلومتری پرو به خانه یک رکورد به حساب می آید.شاید سیستم درونی اش در پیدا کردن خانه به سگ کمک کرده باشد. اما چیزی که به او انگیزه دویدن داده اشتیاق سوزان برای برگشتن به نزد انسانهائ بوده که به خانواده اش تبدیل شده اند.

سگ و حفظ امنیت
سگها و حفظ امنیت

علم کشف کرده که سگها هم درست مثل انسان ها به امنیت نیاز دارند.امنیتی که آنها به عنوان عضوی از خانواده ما به دست می آورند به آنها اعتماد به نفس کافی برای اکتشاف دنیای پیرامونش با تمام غافلگیرهایش را می دهد.

نژاد بردر کولی

سگی پرورش‌یافته در اسکاتیش بوردرز است که برای نگهداری از گله، مخصوصاً گوسفندان، پرورش یافته‌است.این نژاد به‌طور خاص برای هوش و فرمان‌برداری پرورش داده شد. این سگ‌ها با توجه به برخورداری از هوش بالا، انرژی بسیار و ساختار بدنی ورزیده، معمولاً در مسابقات سگ‌ها موفق عمل می‌کنند. از آن‌ها اغلب به عنوان باهوش‌ترین سگ‌های خانگی یاد می‌شود.

نژاد بردر کولی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید