تکاب در آذربایجان غربی به عنوان سرزمین ناشناخته و اسرارآمیز لقب دارد. این سرزمین گودال‌های شگفت‌انگیزی را در دل خود جای داده که زندان برنجه یکی از آنها است. دهانه این چشمه بزرگ به شکل بیضی است و ژرفایش به حدود ۷۰ متر می‌رسد. 


راه دسترسی به زندان برنجه تکاب

پديده زيباي طبيعي موسوم به زندان برنجه در ۲۸ كيلومتري شمال شهرستان تكاب در روستاي برنجه (برنجك) از دهستان چمن بخش تخت سليمان و در دامنه كوه معروف به كوه طويله سليمان واقع شده است. كه تشكيلات زمين شناسي متعددي در آن قرار دارد. در جنوب روستاي برنجه و در كنار رودخانه، در راستاي شمالي جنوبي، دهانه هاي چند چشمه آهك ساز خشك شده را مي توان ديد كه مشهورترين آنها زندان برنجه يا «درياي برنجه» نام دارد.

زندان برنجه در تکاب آذربایجان غربی
زندان برنجه در تکاب آذربایجان غربی

زندان برنجه یا گودال برنجه در سال ۱۳۹۴ به شماره ۲۹۵ در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت ملی رسید. برای رسیدن به این مکان در مسیر حرکت به سوی تخت‌سلیمان و پس از طی کردن حدود ۲۰ کیلومتر و گذر از روستاهای «اغول‌بیگ» و «قره‌بلاغ» به ۲ راهی می‌رسیم که در جوار روستای زیبای «همپا» قرار دارد.

زندان برنجه تکاب در آذربایجان غربی
زندان برنجه تکاب در آذربایجان غربی

این دو راهی را به سمت روستای برنجه که یک مسیر خاکی است طی کرده و پس از حدود پنج کیلومتر به این روستای زیبا می‌رسیم؛ در مسیر رفتن به این روستا معادن زیادی را می‌توان دید که همچون زخمی بر دل کوهستان‌های زیبای این منطقه خودنمایی می‌کند. برای رفتن به کنار گودال باید خودروهای خود را در روستا پارک کنید و با پای پیاده و پس از یک کوهنوردی نیم‌ساعته و طی کردن حدود ۲ کیلومتر از دامنه زیبای کوه طویله خود را به گودال برنجه برسانید.

زندان برنجه در تکاب
زندان برنجه در تکاب

این مطلب را هم ببینید: پل معلق مشگین شهر،بزرگترین پل معلق خاورمیانه


مشخصات زندان برنجه در تکاب

دهانه زندان برنجه به شكل بيضي است. قطر بزرگ اين بيضي ۱۰۰ متر و قطر كوچك آن ۵۰ متر است و ژرفايش نيز به حدود ۷۰ متر مي رسد. در كف اين سازه بزرگ طبيعي درياچه اي آكنده از آب سرد و گاز كربنيك است. اين چشمه ديوارهاي بلند و پرشيب دارد كه از لايه هاي نازك تراورن تن نواري پديد آمده است.

دهانه زندان برنجه در تکاب
دهانه زندان برنجه در تکاب

پايين رفتن از اين ديواره هاي بلند بدون ريسمان و ديگر تجهيزات لازم غير ممكن است بويژه آنكه كارشناسان احتمال مي دهند وجود آب هاي گازكربنيك دار در ته دهانه چشمه موجب خردگي بيشتر ديواره شده و بر قطر آن افزوده است.

دلیل نام گذاری چشمه به زندان برنجه

براساس داستان‌هایی که روستاییان این منطقه بازگو می‌کنند در گذشته خان هاي محلي براي تنبيه روستاييان و مخالفان خود، به پايشان سنگ مي بستند و آنها را به درون اين چشمه ژرف مي انداختند و علت نامگذاري زندان برنجه همين بوده است.از نظر زمين شناسي تاريخچه پيدايش مشابهي مثل درياچه تخت و زندان سليمان را دارد .

زندان برنجه
زندان برنجه

آن محل نيز از انباشته شدن رسوبات آهكي، تل هاي بلند و در مواردي دهانه هاي وسيع آتشفشاني مانند بوجود آورده اند . در عمق نسبتا” زياد دهانه يكي از اين تپه ها درياچه اي در ميان صخره سنگي وجود دارد كه به علت عمق زياد سطح آب از دهانه امكان دسترسي به آن غير ممكن بوده . آب درياچه بعد از گذشتن از ميان سنگ هاي رسوبي و آهكي و تراورتن در جنوب شرقي به رودخانه مجاور در روستاي برنجه واريز مي گردد.

نکات مهم برای سفر به زندان برنجه

سنگ هاي تراورتن اطراف چشمه بسيار سست بوده و كار گاه طبيعي به سختي يافت مي شود . براي برپايي كارگاه از حداكثر ايمني استفاده شود .جهت فرود و صعود به داخل چشمه حتما از ابزار غار نوردي استفاده شود . ديواره به علت سستي و ريزشي بودن قابل سنگ نوردي نيست .بهترين سمت براي فرود و صعود دهانه شمالي مي باشد كه مستقيما به آب چشمه ختم مي شود .

زندان برنجه در تکاب
زندان برنجه در تکاب

از رها كردن زباله و وسايل سبك وزن بدون حفاظ در كنارچشمه جدا خودداري شود . وزش باد مي تواند هر چه كنار چشمه قرار دارن درون زندان آن بياندازد .دماي آب در فروردين ماه حدود ۳۰ درجه سانتيگراد و عمق آب بيش از ۲۵ متر تخمين زده مي شود .اهالي ابراز داشتند كه در سال هاي گذشته زني كه بيماري لاعلاج و واگير دار داشته به درون اين زندان انداخته شده است ! به احتمال زياد آب هنوز ميكروبيست.

زندان برنجه در تکاب
زندان برنجه در تکاب

پديده هايي از اين دست بسيار حساس و آسيب پذير هستند . مليون ها سال طول كشيده تا بوجود آيند و قابل ترميم و بازسازي نيستند . از نوشتن يادگاري ، كنده كاري ، رول و تابلو كوبي و رها كردن زباله در محيط جدا خود داري فرماييد ! ف به كوه طويله سليمان واقع شده است كه تشكيلات زمين شناسي متعددي در آن قرار دارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید