چطور آئین ها،آداب و رسوم رابطه ما را با طبیعت شکل می دهند؟

در سراسر جهان ما آئین ،آداب و  رسوم هایی را به جا می آوریم.این آئین ها به ما کمک می کند مهمترین لحظات زندگی مان را به یاد بسپاریم.به ما یاد می دهند چطور عشق بورزیم ،چطور فراموش کنیم و چطور مکانی را که به آن تعلق داریم را پیدا کنیم.

در ژاپن هزاران مرد باید الوارها چند تنی مقدس را حمل کنند تا یک معبد باستانی را بازسازی کنند.در اندونزی برای یک فصل برداشت خوب نیاکان یک مبارزه طلب میکنند که خون انسانها ریخته شود.

آئین ها به ما کمک میکنند با قدرت طبیعت روبه رو بشویم
آئین ها به ما کمک میکنند با قدرت طبیعت روبه رو بشویم

آئین شینتو : درختان روح دارند|فیلم

در فرهنگ های دیگر طبیعت منبع الهام احترام گذاشتن به یکدیگر است .خیلی از مردم ژاپن پیرو دین باستانی به نام شینتو هستند و باور دارند روح در همه چیز از جمله آب ،سنگها و درختان وجود دارد.در جنگلهای ژاپن بیشه های مقدسی وجود دارد و درخت های غول پیکر و خاصی در آنها رشد میکند.اینها نقش مهمی مراسم آنباشیرا دارند که بیش از هزار سال در حال انجام است.

هر شش  سال یک بار ۱۶ درخت در بیشه مقدس انتخاب وقطع می شوند.معتقدان به آیین شینتو اعتقاد دارند درختان انتخاب شده روح دارند.درختانی که به عنوان آنباشیرا شناخته می شوند و قرار است ستون های بزرگ معبد سئوا بشوند.

برای رسیدن درختان به معبد هزاران نفر باید آنباشیرای جدید را در سخت ترین و شجاعانه ترین آئین های ژاپن به مسافت ۱۰کیلومتر حمل کنند.روی هر کدام از الوارها یک نفر حامل یک اعصای خاص است که نباید بیفتد.ما بقی با هم تلاش میکنند تا ستون را به معبد پیشکش کنند.

آئین و مراسم آنباشیرا در ژاپن
آئین و مراسم آنباشیرا در ژاپن

هر کدام از ستون ها بیش از ۱۰ وزن دارد.این رویداد روزها به طول می انجامد.البته مسیر آنها همیشه صاف نیست.ستون های باید از پستی و بلندی های زیائ  حتی آب عبور کنند.این کار چالش خطرناکی است.اما با مسیریابی درست،هماهنگی و کار گروهی منظم سختی کار کمتر می شود.

تا فستیوال آنباشیرای بعدی از راه برسد.به مدت ۶ سال آنها از روح های کامی محافظت میکنند و افراد با ایمان به آنجا می آیند تا دعا کنند و به این محافظان طبیعی احترام بگذارند.اما همه ژاپنی ها به چیزهای غول پیکر علاقه مند نیستند.برای عده ای جوهره طبیعت در مقیاس کالا متفاوتی خودش را نمایان میکند.

آئین و مراسم آنباشیرا در ژاپن
آئین و مراسم آنباشیرا در ژاپن

آئین سومبا در فصل کشت و کار|فیلم

اما در کره زمین رسوم و آداب دیگری وجود دارد که توسط تقویم خود طبیعت و فصل کاشت و برداشت کنترل می شوند و فقط چندتای آنها از مراسمی که در جزیره دور افتاده سومبا در اندونزی برگذار می شود خطرناک تر است.اینجا هزاران نفر دور هم جمع می شوند تا شاهد تاخ و تاز مردها به سمت نبرد پسولا باشند. بر اساس یک عهد باستانی که با خدایان اجدادیشان بستند در صورتی که خون انسانی ریخته بشود فصل برداشت خوبی خواهند داشت.

در بیشتر جاهای سومبا کشاورزی به عنوان شغل مردمان رواج دارد.فصل برداشت برنج یک لحظه حیاتی برای همه است.برای اینکه زمین هایشان بیشترین محصول را بدهند کدخدا وظیفه دارد مردم را در نبردی رهبری کند.

موفقیت در پسولا به رابطه سوارکار و اسبش بستگی دارد. اسب ها در سومبا بسیار مورد احترام هستند و گاهی اوقات اسبهائی که خیلی موفق عمل میکنند در کنار سوارکارشان دفن می شوند.

بیشتر بخوانید
جزایر لنکاوی معروف به عقاب قهوه منطقه ای سرسبز با طبیعت بکر در مالزی

کشاورزان در حالی که به سمت میدان مبارزه می روند تبدیل به جنگجویان سرسخت می شوند.پسولا قوانین متفاوت و پیچیده خودش را دارد.سوارکارها با پرتاب نیزه به سمت رقباشان شأن و مقام کسب میکنند.اما برای بهتر شدن فصل برداشت ،اجدادشان طلب میکنند که خودشان هم زجر بکشند.برای همین شجاعترین بازیکنان میدان بیشترین ریسک را میکنند.

آئین سومبا در فصل کشت و کار
آئین سومبا در فصل کشت و کار

پلیس در محل حضور دارد که مراسم تبدیل به شورش نشود.به کار بردن خشونت در میدان نبرد مجاز است. مرگ در پسولا قتل حساب نمی شود بلکه در این رسم نوعی مجازات است.

سوارکاران وارد میدان می شوند و با اولین حمله مراسم شروع می شود.هر روستا حمله شان را از سمت مقابل انجام می دهد. به عمق منطقه دشمن نفوذ میکند تا ضربه شان را بزنند.در حالی که تنش شدید می شود تماشاچیان به عقب رانده می شوند .در یکی از مراسم های سال گذشته یک تماشاچی براثر اثابت نیزه کشته شد.

آئین سومبا در فصل کشت و کار
آئین سومبا در فصل کشت و کار

ارتباط با طبیعت با موج سواری|فیلم

آئین و مراسم ها مرتب در حال پیشرفت هستند.موج سواری بر روی یک موج بزرگ و پر انرژی در دریا یکی از روشهائی که انسانها با وسیله آن با قدرت طبیعت ارتباط برقرار میکنند.اما بعضی از موج سوارها این حرفه را به حد نهایت خودش رسانده اند.موج سواری بر روی موج های بزرگ مراسم جاه طلبانه ای هست که در آن افراد سوار موج هائی می شوند که بیش از ۷ متر طول دارند.اما بعضی از آنها خیلی بزرگ تر هستند.

Nazaré در پرتغال جائی که بزرگترین موج های دنیا وجود دارد.موج هائی که آنقدر بزرگ ،قدرتمند و خطرناک هستند که هیچ کس حتی فکر نمیکرد که می شود روی آنها سوار شد.

در سال ۲۰۱۱ رکود موج سواری توسط گَرِد شکسته شد و سوار یک موج ۲۳ متری شد.یعنی بزرگ ترین موجی که تا بحال کسی سوار آن شده است.بعد شکسته شدن موج توسط گَرِد و چند موج سوار دیگر به هم پیوستن تا موج های بزرگ تری را رام کنند و Nazaré به یک جذبه گردشگری برای سوار شدن روی موج های بزرگ تبدیل کردند.

اما این کار بدون کمک گرفتن از قدرت به دست آمده از آدابی خاص ممکن نبود.چه در خشکی و چه در دریا انجام بگیرد .این مراسم بازسازی مراسم بزرگ است.به این صورت که اگر از طریق شکم به سمت سینه نفس بکشین و وقتی سرتان را به عقب به سمت شانه برمیگردانید ۱۵ الی ۲۰ درصد اکسیژن بیشتری دریافت میکنید و پراز هوا و انرژی تازه می شوند.

ارتباط طبیعت با موج سواری
ارتباط طبیعت با موج سواری

اگر این کار انجام نشود یک چیزی کم است.رابطه ای در کار نیست.درپونولوزی از ۳هزار سال پیش موج سواری و مراسم مربوط به آن نسل به نسل منتقل می شدند.بهترین موج سوارها پادشاهان بودند .ساخت تخته موج سواری یک مراسم معنوی بود.

کشیش ها دعا میکردند تا موج ها به حرکت در بیایند.برای همین عجیب نیست این موج سوارها برای مهار کردن موج های بزرگ با آداب خاص خودشان آماده بشوند.یعنی کمک گرفتن از مراسم باستانی که به مترکز شدن ذهن و بدن کمک میکند.موج سوارها به لطف قدرت به دست آمده از آدابی خاص توانستند کاری را که زمانی غیرممکن بود را انجام بدهند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید