روستاهای پلکانی کردستان | فیلم و تصاویر

روستاهای پلکانی کردستان ، یکی از جاذبه های تورسیتی در نقاط کوهستانی هستند. روستاهایی که در مناطق بکر و عموما صعب العبور ساخته شده اندو شکل و شمایل کوچه ها و معابر ان از دور باعث زیبایی حیرت انگیزی شده و در هم رفتگی ساختمان ها و کوچه ها در آنها هم محیط زندگی جالبی را برای این روستانشینان به وجود می آورد.

معماری روستاهای پلکانی کردستان به سبک خشکه‌چین و به گونه‌ای است که پشت بام یک خانه، حیاط خانه‌ای دیگر به حساب می‌آید. روستاهای کردستان هم از این قاعده مستثنا نیستند.  در اینجا قصد داریم شما را با روستاهای پلکانی کردستان و تا حدودی  همراه با فیلم ، تصاویر ، ویژگی ها و معماری خاض شان آشنا کنیم.

روستای پلکانی دولاب

روستای اورامانات (هورامان تخت )

یکی از روستاهای پلکانی کردستان اورامان یا اورامانات است که در شهرستان سروآباد استان کردستان واقع شده است.معماری پلکانی اورامان تخت و خانه‌های دیدنی آن، روستا را به‌شکل هرم‌گونه درآورده است که در راس این هرم قلعه‌ای باستانی قرار دارد.

معماری پلکانی این خانه‌ها باعث شده است تا به روستای هزار ماسوله مشهور شود و به شکلی است که حیاط هر خانه پشت‌بام خانه‌ای دیگر است. معماری اورامانات و سرسبزی این منطقه کوهستانی رویایی، گویی پله‌هایی به‌سمت بهشت را تصویر می‌کند.

  روستای اورمان در ۶۵ کیلومتری مریوان و ۱۷۰ کیلومتری سنندج است. 

دو مراسم است که در آخرین چهارشنبه منتهی به ۱۵ بهمن و ۱۵ اردیبهشت با نام‌های کمسای با آیین‌های خاص و ویژه‌ای در این روستا انجام می‌شود.در کنار این مراسم خاص، نوع لباس پوشیدن مردمان و معماری ویژه آن، روستای اورامان تخت را به مکانی زیبا تبدیل کرده که نظیر آن را هیچ گردشگری نمی‌تواند در ایران ببیند.

روستای اورامان

در نزدیکی این روستا کتیبه‌ای وجود دارد که از زمان آشوریان به جا مانده و تصاویری از سارگون دوم، فرمانروای آشوری را به نمایش می‌گذارد. همچنین، سنگ نوشته‌ای به خط میخی وجود دارد که داستان حمله‌های آشوریان به مناطق اورامان و زاگرس را روایت می‌کند.

متن سنگ نبشته اورامان

روستای پلنگان یا پالنگان

یکی از روستاهای پلکانی کردستان روستای پلنگان می باشد و  لقب بهشت پنهان را به خود اختصاص داده است. ظاهرا کوه‌های منطقه پلنگان در گذشته مامن پلنگ بوده است. به باور برخی افراد، نام پلنگان از همین موضوع برگرفته شده؛ با این حال، برخی دیگر اعتقاد دارند کلمه «پال» در زبان کردی به معنای تکیه‌گاه بوده و نام روستا به سبک معماری و تکیه کردن آن بر کوه اشاره دارد.

 روستای پالنگان کردستان در مرز استان‌های کردستان و کرمانشاه و در ابتدای منطقه اورامان قرار دارد. فاصله کامیاران تا سنندج ۷۰ کیلومتر است و فاصله پالنگان تا کامیاران ۵۷ کیلومتر.

بیشتر بخوانید
فیلادلفیا اولین پایتخت و ششمین شهر پرجمعیت آمریکا

قدمت این روستا به دوران قبل از اسلام در ایران و دوران ساسانیان می‌رسد،‌ معماری خانه‌های آن نیز بسیار قدیمی و متناسب با آن زمان است.قدیمی بودن روستا به معنی متزلزل بودن آن نیست؛ بلکه تمام خانه‌ها محکم و استوار هستند. در این روستا خانه‌ها بالای یکیدیگر ساخته شده‌اند. نحوه معماری خانه‌ها باعث شده است که پشت بام یک خانه، حیاط خانه بالایی باشد.

روستای پالنگان

روستای پلکانی دولاب کامیاران در استان کردستان و در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر سنندج قرار دارد. همان‌طور که از نامش پیدا است، خانه‌های این روستا به‌صورت پلکانی در دامنه کوه آوالان ساخته شده‌اند

دولاب در گویش محلی این منطقه به معنای مکانی پر آب است. این نام‌گذاری به‌واسطه وجود بیش از ۱۶۰ رود و چشمه دائمی در این مکان انجام گرفته است. این ویژگی، زیبایی کم‌نظیر این روستا و طبیعت اطراف آن را در کلیه فصول سال تضمین می‌کند.

روستای دیوزناو + زمین فوتبال

روستای دیوزناو در جنوب غربی استان کردستان و در منطقه اورامانات سروآباد با فاصله ۴۵ کیلومتری از مرکز این شهرستان واقع شده است  و به علت وجود قلل مرتفع وگرمسیری بودن این منطقه،مردم این روستا پاییز کم‌رنگی را تجربه می کنند وهرگز بارش برف را به تماشا ننشسته اند.درباره معنی نام این روستا (دیوزنا) فعلا دو تعبیر گفته شده: یکی اینکه دیوزناو به معنی جایی که دیو (خرس) در آن وجود دارد و دیگری به معنی جایی که درخت گردو دارد.

روستای دیوزناو در کردستان

بافت روستا مثل پالنگان و چند روستای دیگر، پلکانی است؛ این یعنی مردمان اینجا با طبیعت هماهنگ هستند. خانه‌هایشان را به صورت خشکه‌چین و بدون ملات می‌سازند.

یک زمین فوتبال خاص در روستای دیوزناو  ، توجه مردم را به خود جلب کرده است. علاوه بر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که تصاویر بکرترین زمین فوتبال جهان را منتشر کردند، رسانه‌های خارجی مانند پیج AFC با چند میلیون فالوئر هم به شگفت‌انگیز بودن این زمین فوتبال اعتراف کردند.

 

روستای ژیوار

یکی از روستاهای پلکانی کردستان روستای ژیوار است. نام این روستا  در زبان کردی به معنی زندگی است. این روستا شبیه اسمش زیبا و زنده است مردم آن را هزار ماسوله هم می نامند.

روستای ژیوار در منطقه هورامان استان کردستان شهرستان سروآباد در جنوب کوههای کوسالان و در کنار رودخانه سیروان و در همسایگی شمالی روستاهای بلبر و سلین واقع شده است.

روستای ژیوار در رتبه بندی میزان پاک بودن آب و هوای شهرها و روستاهای کشور رتبه سوم را کسب کرده است. احتمالا یکی از دلایل اصلی آن صعب العبور بودن منطقه و تردد دشوار خودروها است که موجب بکر ماندن ژیوار شده است.

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید