رودخانه طلا در جزیره هرمزگان

در جزیره هرمز، دیدنی های بسیاری وجود دارد که در یک نیم روز به راحتی می توانید سری به این جاذبه ها بزنید. دره سکوت، الهه نمک، غار مراقبه، غار رنگارنگ،کوه یخی، دره تندیس ها، دره رنگین کمان، ساحل فرش، ساحل سرخ، ساحل محیط زیست، ساحل منفق، ساحل تک درخت، قلعه پرتغالی ها و موزه نادعلیان، از جمله این جاذبه ها هستند که بسیار جالب و دیدنی است.

الهه نمک یا رودخانه طلا در هرمزگان

نمک زعفرانی در دره های جزیره هرمز به رودخانه طلا معروف است. وقتی باران می آید آب را از خاک های طلایی رنگ بالای کوه پایین میاورد.   وقتی آب از روی نمک ها عبور میکند این رودخونه طلایی رو درست میکند.

وقتی آب باران خشک می شود این رودخونه طلا ی که در نور آفتاب برق میزند  درست می شود  و یه منظره خیلی جالب و شگفت انگیز درست میکند.

شگفتی های جزیره هرمز شامل، پوشش فوق العاده زیبا مرجانی در پایین دریا، تنوع زیادی از سنگ ها و مواد معدنی و خرچنگ های کوچکی است که در سنگ ها زندگی می کنند.


این مطلب را هم ببینید : زندان برنجه یک سیاه چاله مخوف در تکاب آذربایجان غربی


شنا در خلیج فارس در امتداد ساحل شنی رنگارنگ جزیره در آب و هوای پاییز یا بهار و غواصی در آبهای سطحی و مشاهده حیوانات و مرجان های آبزی، یک تجربه خوب است.نمک زعفرانی در دره های جزیره هرمز به رودخانه طلا معروف است.

رودخانه ی طلا جزیره ی هرمز
رودخانه ی طلا جزیره ی هرمز
جزیره هرمز یا جزیره هزار رنگ
جزیره هرمز یا جزیره هزار رنگ

کف دره، رودخانه فصلی نمکی با رنگ‌های طلایی و نارنجی جریان دارد که اگر دست خود را در آن قرار دهید، به سبب اشباع بالای نمک، لایه ظریفی از بلور نمکی روی دست تان شکل می‌گیرد.

یکی از دیدنی ترین بخش های این دره، یک گنبد نمکی است که با آب باران صیقل خورده و به زیبایی سر برافراشته است؛ این گنبد را با نام الهه فیروزه ای یا رودخانه طلا می شناسند. همچنین در قسمتی از این دره یک غار نمکی وجود دارد که در گذشته محل مراقبه مردم بومی هرمز بوده ولی امروز به عنوان یک جاذبه گردشگری می توانید از آن دیدن کنید.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید