خانه ییلاقی مخفی و زیرزمینی در جزیره آنتی پاروس که با منظره ادغام شده

خانه ییلاقی دریائی برای ساختش معمار با چالشی روبه رو بود.خانه ویلائی را طراحی کند که منظره رو به دریا از هر اتاقش داشته باشد. و اینکه مخفی و پنهان باشد.در آخر ۸۰درصد این خانه ییلاقی زیر زمین است . با این وجود در منطقه گرمسیری خنک می باشد.در جزیره آنتی پاروس هیچ ساختمان بزرگی و آسمان خراشی وجود ندارد. از لحاظ تاریخی خان های این جزیره ، خانه های ماهی گیرا بوده .

خانه ییلاقی کتیما((ketima house)

با مخفی کردن بخش اعظمی از ساختمان در پائین منظره ، معماران خانه بزرگی روی این قطعه زمین ساخته اند.این ساختمان هم با منظره ادغام می شود و هم جذابیت طبیعی محل را حفظ میکند.

خانه ییلاقی در آنتی پاروس
خانه ییلاقی در آنتی پاروس یونان

این خانه مخفی روی شش جریب(۲۴هزارمترمربع) زمین قرار گرفته است.حدود ۹هزار مترمکعب از زمین زیر بنا خاک برداری شده تا یک گودال غول آسا بسازد.پایه بتونی و دیواره های داخلی و عقبی در عمق ۱۰ متری این گودال ساخته شده است.

خانه ییلاقی در آنتی پاروس یونان
خانه ییلاقی در آنتی پاروس یونان

معماری خانه ییلاقی

ساختمان در دو سطح گسترده می شود تا فضائی برای اتاق ها ،حمام ها و بالکن ها با دید اختصاصی رو به دریا داشته باشد.ستون های بتونی از عقب ساختمان بالا می روند تا نور طبیعی روز و هوای مطبوع وارد فضاهای زیر زمینی بشود.

برای جور در آمدن با طراحی های بومی،دیواره های سنتی سفید  این خانه ییلاقی هر ۱۰ متر تغییر جهت می دهند. سقف سبز این خانه با گیاهان بومی پوشیده شده به فضاهای نشیمن زیر زمینی اجازه می دهد نامرئی باشند.تنها بالکن استخر و دیواره های سفید کاری شده در منظره قرار میگیرند.

فرار از گرما

طراحی هوشمند انه این ویلا حسابی با محیط گرمسیری جزیره یکی شده است.با پنهان کردن این خانه سفید کاری شده امروزی در این منظره نه تنها میراث طراحی جزیره حفظ می شود. بلکه خانه از متدهای سنتی برای خنک نگه داشتن فضاهای نشیمن زیرزمینی هم بهره می برد.

بیشتر بخوانید
چرا پل ریون انتریون با اینکه روی گسل فعال قرار دارد ضد زلزله است!؟
خانه ییلاقی در آنتی پاروس یونان

مردم کشورهای گرمسیر طوری خانه میسازند که شاخص های زمین را کنترل میکرده .زیر زمین یک دمای ثابت وجود دارد.تمام فضای نشیمن این خانه زیر زمین است.اتفاقی که بعدش این است که نسیم خنک و دلپذیر خانه را با خودش به داخل اتاق ها میکشد. بعدش از راه ستون های سبک پشتی بادها خارج می شوند

ستون ها نور را وارد قسمت پشتی اتاق ها میکند که ممکن است تاریک هم باشند . برعکس خانه های معمولی که نور از هر دو طرف وارد می شود . ولی در این خانه زیر زمینی چنین امکانی وجود ندارد و نور را به داخل بیارید.

خانه ییلاقی در آنتی پاروس یونان
خانه ییلاقی در آنتی پاروس یونان

دیواره ای خانه ، آجر های سه لایه سنتی هستند .  ضخامت دیوراه ها حدود ۷۰ سانتی متر با دیواره های ضخیم با تاقچه های بزرگ و پنچره هائی که داخل قرار گرفته اند.باعث شده با اینکه هیچ ساختار مرئی در خانه نیست ولی خانه ییلافی شکل گرفته است.

جزیره آنتی پاروس

خانه های سفید رنگ معروف یونانی و کلیساهایی با گنبدهای آبی. یکی از مشخصه های زیبای پاروس سواحل طلایی رنگ آن است. جالب است بدانید که همه ی بنادر ماهیگیری پاروس توسط کافه های ساحلی معروف یونانی یا همان تاورنا احاطه شده اند و از همین رو برای گذراندن اوقات فراغت و گپ زدن مکان بسیار دلنشین و مناسبی میباشد.

جزیره آنتی پاروس
جزیره آنتی پاروس

جزیره آنتی پاروس با کشتی سه ساعت از آتن فاصله دارد. در طول سه دهه گذشته، پاروس به یکی از محبوب ترین مقصد های توریستی سیکلادس تبدیل شده است به لطف غنی بودن آن در مواردی که در پاروس یونان انجام می شود.

جزیره آنتی پاروس
جزیره آنتی پاروس

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید