جگوار :قاتلِ قاتلین آب های شیرین

 

جگوار ها در هر منطقه‌ای که زندگی کنند، معمولا جزو برترین شکارچیان آن محدوده حساب می‌شوند از این رو این جانوران نگران این نیستند که توسط جانور دیگری شکار شوند و به طور کلی در طبیعت شکارچی خاصی ندارند  بروز شده در تاریخ ۹۹/۳/۱۹


ثبت اولین تصویر از بزرگترین تمساح شکار شده 

در حال بارگذاری پخش کننده...

ویژگی جگوارها( Jaguar )

شناگران خوبی بوده و علاقه زیادی به خوردن لاک‌پشت و ماهی دارند. همچنین جگوارها برای شکار آناکوندا و تمساح نیز دست به کمین می‌زنند که اغلب در مستندهای تلویزیونی، شاهد نبردی جذاب و غیرقابل پیش‌بینی بین تمساح و جگوار هستیم.این جانوران تنها زندگی می‌کنند و اصولاً شب فعال‌اند. جگوار می‌تواند مانند پلنگ به سرعت از درخت‌ها بالا برود و خود را مخفی کند و در کمین بنشیند.

جگوار شناگرهای ماهری هستند
جگوار شناگرهای ماهری هستند

جگوارها علاقه‌ای به تعقیب کردن طعمه و شکار خود ندارند و در عوض مایلند تا در جای مناسبی کمین کرده و در موقعیت مناسبی حمله کنند. جگوارها جانوران سریعی هستند

قدرت آرواره های جگوار قاتل

جگوار  برخلاف سایر گربه‌سانان که قاتلینی آرام هستند و قربانی خود را صرفا خفه می‌کنند، جگوارها به هیچ عنوان رحم و مروتی از خود نشان نمی‌دهند. آنها جمجمه یا گردن طعمه خود را با دندان‌های خود فشار می‌دهند و در عین حال، آنها را تکان می‌دهند.

قدرت آرواره های جگوار
قدرت آرواره های جگوار

آرواره‌های قدرتمند جگوارها باعث شده تا اندازه و ابعاد طعمه، برای جگوارها چندان اهمیت خاصی نداشته باشد. در حقیقت قدرت گاز گرفتگی جگوار، دو برابر قوی‌تر از شیرهای جنگل است و به راحتی می‌توانند استخوان‌های طعمه خود را له و لورده کنند.

جگوار قاتل

نحوه شکار پلنگ خالدار | فیلم

پلنگ خالدار در اینجا ابتدا خیلی آرام ، بی صدا بدون اینکه جلب توجه کند از پشت به تمساح کیمان که در حال استراحت بر روی خشکی بوده نزدیک میشود وسریع بدون اینکه به تمساح کیمان اجازه واکنش بدهد گردن تمساح را با آرواره های قویش می گیرد و به سمت خشکی میبرد .

در حال بارگذاری پخش کننده...

جگوار می‌تواند مانند سایر گربه‌سانان به سرعت‌های بالا رسیده و آن را برای زمان کوتاهی حفظ کند. به همین دلیل باید به طعمهٔ خود بسیار نزدیک شود تا بتواند او را شکار کند

بیشتر بخوانید
رستوران سیروکو :مرتفع ترین رستوران جهان با دید پانوراما | فیلم
جگوار قاتل

عدم موفقیت در شکار کاپی بارا |فیلم

او یک شناگر ماهر است ولی در آب نمیتواند از چنگال کشنده اش استفاده کند.چنگالی که او را به شکارچی ترسناکی تبدیل کرده است.جگوار شکار خود را روی حاشیه رودخانه شناسائی میکند.

کاپی بار ها یکی از طعمه های جگوار به حساب می آیند. کاپی باراها قادرند تا در زیر آب نفس خود را حدود پنج دقیقه نگه دارند که این مسئله نقطه قوتی برای این حیوانات به شمار می‌آید. این جوندگان آب دوست برای زنده ماندن به آب  نیاز دارند چون بدن این حیوانات به صورت طبیعی خشک است و این جوندگان برای بقا به رطوبت نیاز دارند. به همین دلیل، کاپی باراها تنها در مناطقی یافت می‌شوند که دریاچه، آبگیر یا به طور کلی منابع آبی وجود داشته باشد

کاپی بارها شنوائی خوبی دارند .یک قدم اضافی پسرعموی پلنگ باعت می شود که کاپی بار ها متوجه بشوند.

قدرت دید جگوار در شب |فیلم

اگر جگوار قصد گرفتن یک تمساح را دارد باید گردنش را گاز گرفته و آن را نگه دارد تا مانع از حمله متقابل تمساح شود.باید وارد موقعیتی درست در بالای طعمه اش بشود.

جگوار با یک پرش به داخل آب تمساح را میگیرد.این طعمه بزرگ می چرخد و سعی میکند جگوار را غرق کند.شکار و شکارچی به نظر با هم برابری میکنند . جگوار او را رها نمیکند و بعد از حدود ۲۰ دقیقه جگوار کاملا خسته شده است بالاخره پیروز می شود.

همانند دیگر گربه سانان، چشمان جگوار هم برای شکار و دید در شب بسیار مناسب است. ویژگی و قابلیت کلیدی برای این امر درخشش چشمان جانور است که این مسئله در اصطلاح «ساختار آینه‌ای شکل» نامیده می‌شود. این ساختار به این صورت عمل می‌کند که نور در شبکیه چشم جانور منعکس می‌شود و این مسئله قابلیت دید جانور را تقریبا دو برابر می‌کند.

قدرت دید جگوار در شب
قدرت دید جگوار در شب

به همین دلیل است که چشمان جگوارها و اغلب گربه سانان دیگر در شب می‌درخشد و آن‌ها قابلیت دید بسیار بالایی در شب دارند. این مسئله در سگ‌ها و سگ سانان هم صادق است.  جگوارها رنگ‌ها و جزییات را در روز به خوبی نمی‌بینند اما در شب دید بسیار قوی و مطلوبی دارند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید