جثه کوچک حیوانات چه نفعی برای آنها دارد؟


دنیای طبیعت پر از حیوانات کوچک است .این حیوانات بر خلاف ظاهر کوچکشان موچودات بی اهمیتی نیستند.علم جدید نشان داده که این ابر قهرمانان جثه کوچک هر یک به روش خود به خوبی با چالش جهان طبیعت انطباق یافتند. لمور موشی به خوبی از جثه کوچک اش بدون رقیب به غذا می رسد.اسب آبی کوتوله برای حتی توسط جثه کوچک که دارد در میان مرجان ها استتار می شود.


جثه کوچک لمور موشی
جثه کوچک لمور موشی

جثه کوچک لمور موشی برتری برای یافتن غذا|فیلم

دنیای طبیعت پر از حیوانات کوچک است .این حیوانات بر خلاف ظاهر کوچکشان موچودات بی اهمیتی نیستند.علم جدید نشان داده که این ابر قهرمانان جثه کوچک هر یک به روش خود به خوبی با چالش جهان طبیعت انطباق یافتند.جزیر ماداگاسکار خانه بیش از یکصد گونه از لمور ها است.آنها هم مانند ما جز نخستین ها هستند.تنوع زیادی در شکل،رنگ و اندازه دارند.

آنها به زحمت به اندازه یک سیب هستند.وزن آنها تنها ۷۰ گرم است.بزرگترین نخستین ها یعنی گوریل ها ،تا سه هزار بار سنگین تر هستند.حتی بزرگترین لمورها یعنی لمورهای ایندری هم بیش از یکصد برابر سنگین تر است.با این اوصاف وقتی پای یک منبع غذائی خاص به میان باشد ، لمورهای موشی سرآمد هستند.

همه لمور ها میوه،دانه و برگ می خورند.وقتی بر سر خوشمزه ترین غذاها رقابت وجود دارد،ممکن است فکر کنید این لمورهای کوچک ،در انتهای صف وایستاده اند.اما این لمورهای موشی از اندازه کوچک بدن به نفع خود استفاده می کنند.درحالی که لمورهای دیگر بیش از حد سنگین هستند .

لمورهای موشی به دلیل کوچکی جثه می توانند خود را به نوک بلندترین و نازک ترین شاخه ها برسانند و غذای ویژه ای که در جستجوی آن یعنی گل هستند ،برسند.گل سرشار از قند است و یکی از مهمترین منابع  غذائی آنها به شمار می رود.این لمورهای کوچک به آسانی به آن می رسند.


این مطلب را هم ببینید : جنگجوی پرتغالی چگونه سم را توسط شاخکهایش تزریق میکند


خویشاوندان بزرگ تر و سنگین تر باید برای دسترسی به غذا ها بر روی شاخه های بزرگتر باهم رقابت کنند.اما لمورهای موشی به شاخه های نازک و غیرقابل دسترس می روند از این رقابت معاف هستند.

لمور ها تنها موجوداتی نیستند،اندازه کوچک بدن دستیابی به غذا را برای آنها تضمین میکند .در سوی دیگر جهان در میان جنگل های اکوادور  یک جانوار کوچک سعی میکند خود را به وعده غذائی دیگر برساند.

جثه کوچک مرغ مگس خوار برای فرار از رقابت |فیلم

کوچکترین پرندگان سیاره زمین هستند.کوچکترین آنها به اندازه یک زنبور بزرگ است و لانه بسیار کوچکی دارند.شهرت مرغ مگس خوار ها به دلیل سرعت بال زدن آنها است.مرغ مگس خوار تا ۱۵ بار در ثانیه بال میزنند.این به معنی مصرف انرژی فراوان است.بنابراین باید از شهد پر از قند تغذیه کنند.مرغ مگس خوار چون کالاری زیادی می سوزانند ،دسترسی به بهترین گلها اهمیت وِیژه ای دارد و برای آن حاضرند به نبرد بپردازند.

بیشتر بخوانید
پاندا :عدم تمایل به جفت گیری و تولید مثل برای همیشه در اختیار بودن گیاه بامبو

در دنیای پرندگان کوچک اندازه همچنان مهم است.هر چه کوچکتر باشند بهتر است.

جثه کوچک مگس خوار
جثه کوچک مگس خوار

مرغ مگس خوار دم پاروئی

این پرنده بسیار کوچک است .حداکثر  به اندازه انگشت کوچک دست می باشد.بنابراین وقتی بزرگترها برای شهد گل با هم در حال جنگ هستند ،دم پاروئی های ظریف بی سروصدا می آیند؛ غذا می خورند و بعد پرواز کنان دور می شوند.این حرکت گستاخانه ثابت می کند که از همه کوچکتر بودن ،می تواند گاهی در نبرد برای غذا به نفع او باشد.

ناپیدا بودن از مزایای کوچک بودن است.این کاری است که جانور بعدی کوچک ما به خوبی انجام میدهد.

اقیانوس برای جانور کوچک محل خطرناکی است.آنها شکار آسانی برای صدها شکارچی بزرگتر هستند.در حقیقت تنها کمتر از یک درصد از آبزیان به سن بلوغ می رسند.پس برای زنده ماندن باید استراتژی داشت.در آب سنگهای مرجانی در استرالیا و همچنین جنوب شرق آسیا یک جانور بسیار ریز میان مرجان های نرم زندگی میکند که این استراتژی را دارد.

جثه کوچک اسب دریائی کوتوله برای فرار از شکار شدن |فیلم

این موجود کوچکترین در نوع خود است.آنقدر کوچک که روی ناخن انگشت پیدا می شود.یا هم اندازه ته یک مداد است.اسب دریائی کوتوله کاملا کوچک است و میان مرجان ها که حکم خانه برایش را دارند ،قابلیت استتار بی نظیری از ود نشان می دهند.به طوری که دیدن این اسب آبی کوچک غیر ممکن است.

جثه کوچک اسب دریائی کوتوله
جثه کوچک اسب دریائی کوتوله

در واقع در سال ۱۳۶۹ کاملا به طور تصادفی کشف شد ،وجودش برای علم ناشناخته بود.این اسب های دریائی به هنگام تولد نرم  و قهوه ای رنگ هستند.اما هر چه بزرگ تر می شوند ،رنگ آنها مانند به رنگ مرجانی که روی آن لانه میکنند ،شبیه تر می شود و ربطب به رنگ والدین شان ندارد.

اسب دریائی کوتوله بعد از ۲۴ ساعت رنگ شان کاملا تغییر میکند .مشخصاتی از خودشان نشان میدهند که شبیه به میزبان مرجان شان هستند.این موجودات کوچک و شگفت انگیز تمام عمر خود را روی همان تیکه مرجانی سپری میکنند.

مرجان میزبان می تواند طول و عرض تا یک متر داشته باشد.این برای جانوری با جثه کوچک یعنی خانه ای بسیار بزرگ می باشد.اسب دریائی کوتوله در روند تکاملی خودش اندازه کوچکتری پیدا کرده است تا بتواند از مزایای این لانه گزینی استفاده کند.

در واقع تا ۲۸ جفت اسب دریائی بر روی یک مرجان نرم زندگی می کنند.همگی هم از چشم ها پنهان هستند.اما یک اسب دریائی نامرئی هم باید غذا بخورد.

استتار اسب دزیائی کوتوله
استتار اسب دزیائی کوتولهاسب د

شاید باور کردنی نباشد ،اسب دریائی کوتوله یک شکارچی است.اما بر خلاف شکارچی های بزرگ به شکار نمی رود.اسب دریائی کوتوله منتظر می ماند تا شکار خود نزدیک شود.با گرفتن پلانتون هائی که از کنارش می گذرند یا جمع آوری آنها از روی پلیپ های مرجانی است.

این درحالی است که خویشاوندان آنها مثل اژده های دریائی علفی مجبور به جستجوی شکار در دریا هستند.به این شکل خود را در مسیر شکارچی ها قرار می دهند.

این سرویس تحویل غذائی رایگان باعث می شود که اسب دریائی کوتوله هرگز مجبور به ترک خانه نشود و این کاری هوشمندانه است.کوچک بودن برای اسب دریائی کوتوله به معنی زندگی در جهانی محدود و کوچک است.

وقتی پای ناپیدا بودن در میان باشد ،کوچک بودن جثه یک مزیت است.

 

مطالب قبلیسگ ها چگونه تبدیل به بهترین دوستان ما شده اند؟
مطالب بعدیاستفاده شیر های ماده از هوش برای شکار در برابر گربه سانان دیگر

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید