اشتباهات رایج ماسک زدن هنگام شیوع ویروس کرونا

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که مردم انجام می‌دهند این است که زمانی که ماسک به آن‌ها احساس ناراحتی می‌دهد، آن‌ را زیر بینی خود می‌کشند

با شیوع کرونا ویروس جدید و توصیه بسیاری از کشورها مبنی بر استفاده از ماسک، بسیاری از افراد در محیط‌های خارج از خانه از ماسک استفاده می‌کنند اما روش پوشیدن این ماسک‌ها در برخی از افراد اشتباه است و آن‌ها را بی‌اثر می‌کند. متخصصان می‌گویند ممکن است افراد برای عادت کردن به استفاده صحیح از ماسک به زمان نیاز داشته باشند اما بهتر است بدانند در روش صحیح استفاده از ماسک‌ها فرد کمی احساس خفگی می‌کند که طبیعی است.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که مردم انجام می‌دهند این است که زمانی که ماسک به آن‌ها احساس ناراحتی می‌دهد، آن‌ را زیر بینی خود می‌کشند یا کاملاً از صورت خود پایین آورده و زیر چانه‌هایشان قرار می‌دهند تا کمی راحت نفس کشیده و استراحت کنند.

متخصصان می‌گویند پس از پوشیدن ماسک و خروج از خانه به هیچ وجه نباید به ماسک خود دست بزنید و آن را جابه‌جا کنید. اگر فکر می‌کنید استفاده از ماسک شما را با مشکل مواجه کرده و اذیت‌تان می‌کند، بهتر است از ابتدا از ماسک استفاده نکنیم.

فهرست مطالب

در ادامه چند اشتباه رایج در استفاده از ماسک و در آخر روش درست پوشیدن آن به نقل از “نیویورک‌ تایمز” آورده شده است:

۱) ماسک نباید زیر بینی قرار بگیرد. راه اصلی ورود ویروس به داخل بدن از طریق تنفس هوای آلوده و عبور آن از بینی و دهان است؛ بنابراین اگر ماسک روی بینی قرار نگرفته و جلوی ورود هوا را نگیرد، هیچ تاثیری در محافظت فرد ندارد.

ماسک نباید زیر بینی قرار بگیرد

۲) چانه خود را خارج از ماسک قرار ندهید. اگر ماسک به درستی روی صورت قرار نگرفته و محکم نشود، هوای آلوده به ویروس به داخل آن نفوذ کرده و فرد را آلوده می‌کند.

چانه خود را خارج از ماسک قرار ندهید

۳) از ماسک‌های گشادی که لبه‌های آن با صورت فاصله دارد استفاده نکنید. هوا از اطراف ماسک به داخل آن نفوذ کرده و به این ترتیب وارد بینی و دهان شما می‌شود.

از ماسک‌های گشادی که لبه‌های آن با صورت فاصله دارد استفاده نکنید
از ماسک‌های گشادی که لبه‌های آن با صورت فاصله دارد استفاده نکنید

۴) ماسک را روی نوک بینی خود قرار ندهید. باید تا بالای بینی شما با ماسک پوشش داده شود تا در امان بمانید.

۴) ماسک را روی نوک بینی خود قرار ندهید. باید تا بالای بینی شما با ماسک پوشش داده شود تا در امان بمانید.
۴) ماسک را روی نوک بینی خود قرار ندهید. باید تا بالای بینی شما با ماسک پوشش داده شود تا در امان بمانید.

۵) ماسک را زیر چانه یا روی گردن خود قرار ندهید. در این صورت ماسک تاثیری در حفاظت شما از آلودگی‌های ویروسی محیط ندارد.

ماسک را زیر چانه یا روی گردن خود قرار ندهید.
ماسک را زیر چانه یا روی گردن خود قرار ندهید.

۶) ماسک را به گونه ایی روی صورت خود قرار دهید که از زیر چانه تا بالای بینی و زیر چشم‌های شما را بپوشاند. لبه‌های کناری ماسک نیز باید روی صورت قرار بگیرند. در این صورت ماسک به درستی روی صورت قرار گرفته و می‌تواند به عنوان یک محافظ عمل کند.

اشتباهات رایج ماسک زدن

با این حال این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از ماسک به تنهایی نمی‌تواند شما را در مقابل ابتلا به ویروس کرونا حفظ کند. حفظ نکات بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی از جمله نکاتی است که باید به دقت انجام شوند وگرنه استفاده از ماسک هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید
ویروس کرونا از طریق افراد آلوده در هوا پخش میشود!

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید