استفاده شیر های ماده از هوش برای شکار در برابر گربه سانان دیگر


شیر گربه سانی است که اندازه شکار برای آن تفاوتی نمی کند.پاورچین قدم بر می دارد ،تعقیب میکند ،می کشد و برای این کشتن بزم به پا میکند.این فقط مربوط به نیرو و جثه آنان نیست.


هوش شیر ماده برای شکار
هوش شیر ماده برای شکار

  ترفند های شیر ها برای شکار

علارقم جثه کوچکی که نسبت به ببر دارد ،شیر از شکارچیانی است که بزرگ ترین شکارها را به زمین می زند.مانند یک بوفالو که به نام مرگ سیاه به خاطر خوی وحشی که دارد ، خوانده می شود. بوفالوها بیش از نیمی از رژیم غذائی شیرها را تشکیل می دهند.

اما بوفالو شکاری نیست که به راحتی بشود به دست آورد.چون هم وزن زیاد ،سه ونیم متر طول،یک ونیم متر بلندی و با سرعت بسیار بالا که از شیر پیشی گرفته است.شیرها در مقابل یک هفتم وزن بوفالو را دارند.دندان نیش ۷ سانتی شیر می تواند در مقابل شاخهای آنها خودنمائی کند.اما این شیرهای ماده چیز دیگری در کنار خود به نام غرور دارند.

 

بقیه شکارچیان بزرگ ،شکارچیان منزوی هستند.اما شیرهای ماده متکی به همکاری گروهی خود دارند.آنها هر کدام وظیفه خود را در نقش یک شیر انجام می دهند.یک کار گروهی خوب ،مستلزم یک تاکتیک خوب است.

شیرها برای شکار از استراتژی های مختلفی استفاده میکنند.آنها شکارچیان کمینگر هستند.براحتی در جائی که بوفالوها از آنحا می گذرند ، استراحت و صبر میکنند .

وقتی گستره بوفالو ها قابل دید شد ،شیرها در موقعیت قرار میگیرند.بیشتر شبیه به تیم های ورزشی هستند.شیرهای ماده هرکدام نقش های مخصوص خود را دارند.موقعیت های قرار گیری در هر شکار با شکار دیگر متفاوت است.آنها موقعیت هایشان را بر طبق اینکه کدام یک از اجزای نقشه طرح ریزی شده هستند ،تنظیم میکنند.

تعداد ای آنها بالهای گله هستند.چهار شیر در اطراف گله از همه جا بی خبر را احاطه کرده اند.شیر بعدی در وسط و بعدی بین دو جناح قرار می گیرد.کار اصلی آنها کشتن است.شیرهای ماده ای که در مرکز هستند از بزرگان ،قدرتمندترین و مغرورشان هستند. در حالی که در کناره ها یا در اصطلاح بالها،شیرهای ماده با تجربه تر قرار دارند که به شیرهای تازه بالغ هم تجربیاتی می آموزند.

شیر ماده
هوش شیر ماده برای شکار

شکارچیان کارآزموده که در قسمت بالها قرار دارند،آغاز گر حمله هستند.آنها افراد حمله را جدا میکنند و بوفالوها را مجبور به حرکت به شیر مرکزی می کنند.شیرهای ماده همگی در جای درست خود قرار دارند.

در چشم انسان خطر کاملا مشخص است اما بوفالوها تقریبا هیچ رنگی را نمی بینند.به غیر از طیف های از رنگ زرد،آبی و خاکستری را می بینند.هرکدام از شیرها صبر میکنند و با دقت تماشا میکنند تا یکی از شیرها در گوشه از خود حرکتی انجام دهد.ترفندهائی که این گوشه ها به کار میبرند ؛عالی عمل میکند. بوفالوها را مستقیم به سمت مرکز هدایت میکند.

هوش شیر ماده برای شکار

شیرهای در مرکز به بوفالوها اجازه عبور میدهند بعد به دنبال آنها می دوند.شیرها هیچ وقت از سمت سر بوفالوها حمله نمیکنند.چون شاخهای آنها به شدت مرگبار است.حالا پنجه های شیرها به کار می آید.عضلات در هم فشرده شیرها در پای جلویشان است و آنها پنجه های خود را هنگام نیاز از غلاف محافظ بیرون می کشند.

بیشتر بخوانید
رابطه عمیق با حیوانات وحشی در آفریقای جنوبی

این چنگالها پوست و عضله را سوراخ میکنند.طرز قرار گیری پنچه پنجم مانند یک شصت است که اجازه می دهد شکار را در جهتی درست و محکم نگه دارند.حتی با وجود قدرت زیاد یک شیر نمیتواند به تنهائی یک بوفالو را به زمین بندازد.اما شیرها دیگر خود را می رسانند.این کمک ،مبارزه به مبارزه دلخواه آنها تبدیل میشود.

وقتی شکار به لحظه مرگ نزدیک شده است ، نیروی بی رحمی که در وجود شیرها است باعث می شود تا آخر کار با کمک یکدیگر،شکار را بیخیال نشوند.گاز گرفتن شیر،تنها دلیل مرگ بوفالو نمی باشد.

این مطالب را هم ببینید:
بررسی روش های شکار گربه سانان بزرگ
بزرگترین تمساح شکار شده توسط جگوار

نسبت به چثه هاشان شیرها یکی از ضعیف ترین گازها را در بین تمام گربه سانان دارند.دلیل این ضعف آن است که پهن ترین فک را دارند که یک شکاف سی سانتی می باشد.چیزی که باعث از دست رفتن قدرت آنها می شود،فشار فراوان روی عظلات شکار است.

در حقیقت آنها با خفه کردن شکار، بوفالو را به کام مرگ می کشانند.این کار تیمی به شیرها این توانائی را می دهد که حتی بتوانند به سراغ شکارهای بزرگترین هم بروند.

شکار اسب آبی توسط شیر

بزرگترین حیوانات بر روی زمین فیل ها هستند.همه گربه های بزرگ با وجود شکاری به این بزرگی می توانند بزمی به راه بندازند.این اتفاق زمانی می افتد که نیروهای شکار با هم ترکیب شود.در حال حاضر شیرها تنها شکارچیانی هستند که گروهی شکار میکنند.چون آنها نیروی سازگار شده ای دارند که گربه های بزرگ دیگر،فاقد این ویژگی هستند.

در بین تمامی گربه های بزرگ،شیرها دارای پیچیده و پیشرفته ترین  غشای پیشین مغز هستند.آن قسمت از مغز که مسئول تصمیم گیری،حل مسائل و رفتارهای اجتماعی است.کارکرد پیشین این مغز شیرهای ماده بیش از شیرهای نر قابل تشخیص است.

این شیرهای ماده هستند که بیشتر وقت خود را در گروه می گذرانند.به خاطر اینکه آنها بیشتر وقت خود را صرف شکار می کنند،این سازگاری آنها را قادر می سازد که نه تنها با غرور زندگی کنند، بلکه از سوی دیگر استراتژی های دیگر در حین شکار را هم تعین کنند.قدرت شکار در شیرهای ماده فقط ریشه در قدرت عضلانی آنها ندارد بلکه جواب در مغز آنها است.

شکار فیل توسط شیر های ماده

آرواره قدرتمند،پنجه های نیرومند و دندانهای تیز نمیتوانند دلایل کافی برای موفقیت گربه های بزرگ باشند.اتکای آنها به سازگاری پیچیده ای است . از موهای مچ تا سبیل گرفته تا بافتهای پیچیده عضلانی و قسمت هائی از مغز که به آنها این امکان را می دهد تا بتوانند تصمیمات هوشمندانه ای بگیرند.

اینها چیزهائی هستند که به گربه های بزرگ این اجازه را می دهند تا بر روی شکار خود تسلط داشته باشند.هم می توانند از نظر اندازه بزرگتر باشند یا قویتر یا حتی به مراتب سریع تر از آنها باشند.این خصوصیات آنها را در بالاترین زنجیره غذائی فرار میدهد .

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید