استراتژی همبستگی و کار گروهی برای شکار


حیوانات در طبیعت بقای خود را در همکاری و کار گروهی یافته اند.همبستگی و کمک به هم‌نوع همه جا در طبیعت محسوس است. هر چه این همبستگی و کار گروهی بیشتر باشد ، موفقیت آنها در کارهائی که ناممکن است بیشتر می شود. همکاری و مشارکت، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های گونه‌های اجتماعی به حساب می‌آید که در فعالیت‌های مختلف از شکار و تولیدمثل گرفته تا پرورش فرزندان، امکان بقا و رشد را به بسیاری از حیوانات و انسان‌ها داده است.


کار گروهی سگ های شکاری
کار گروهی سگ های شکاری

کار گروهی قوش ها برای شکار خرگوش

استراتژی شکار هوشمندانه برای شکار در صحرائی که پناهگاه زیاد است. در صحرای سونور -آریزونا کاکتوس های ساگورو میتونند تا ارتفاع ۱۸ متر رشد کنند.در این صحرای سبز ِ تیغدار یک قوش هریس جوان یه مشکلی دارد.

کلی فضا برای مخفش شدن شکارش وجود دارد.این مساله عقاب های هریس رو مجبور میکند .که مثل بقیه پرنده ها شکار نکنند.حالا که خورشید در حال غروب است و هوا خنک شده  یک حمله ترتیب می دهند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

این قوشجوان به عنوان جوانترین عضو خانواده .کارش این است  که خرگوش را به قضای باز بکشاند. در بالا، مادرش در حال هماهنگی شکار است.مابقی خانواده سر جاهاشان هستند.سه تعقیب کننده وارد بازی می شنود.بعد از اینکه یکی خطا کرد ،تعقیب کننده بعدی جاش رو میگیرد.

سرانجام نوبت به جوان ترین عضو میرسد.با حرکت دادن بال هایش ۴ بار درثانیه می تواند به شتابی معادل ۴۸ کیلومتر در ساعت برسد.با کار گروهی قوش ها شانس موفقیت خودشان را دو برابر میکنند.

کار گروهی شامپانزاها برای شکار

شامپانزه ها باید با هم همکاری کنند تا یک تله بگذارند . موفق ترین شکارچی،راههای فرار ممکن میمون کلوباس را ارزیابی می کند و بدون سروصدا در جنگل به جلو حرکت می کند.

یک محل کمین عالی انتخاب می کند و درست زیر شاخه های کلوباس ها مخفی می شود . بقیه شامپانزه های و سد کننده ها رهبری او را همراهی می کنند . از هر طرف کلوباس ها بالا می روند.شامپانزاها خودشان را نشان می دهند تا جلوی راههای فرار دیگر را ببندند.

آخرین شامپانزه گرداننده است . کار او این است که میمون کلوباس را تعقیب کند تا به تله بیفتد. وقتی همگی سرجای خود قرار بگیرند او حمله را آغاز می کند . تا وقتی که گرداننده وقت کشی می کند سد کننده ها حرکت می کنند.  تا هر شکافی را ببندند.

میمون ها به طرف تله فرار می کنند وقتیکه آنها به درخت کمین شده می رسند تله ظاهر می شود کلوباس را بسمت زمین می کشند و در آخر میمون ها را شکار میکنند.

این شکار موفق در گرو کار گروهی می باشد.

همکاری و کار گروهی سگ های وحشی برای شکار

سگ های وحشی فقط به شکل گروهی به شکار میروند، چون به تنهایی قدرت زیادی ندارند. فعالیت گروهی اجازه میدهد سگهای وحشی طعمه ۱۰ برابر از خودشون رو شکار کنند . آنها برای شکار یک کل یالدار باید او را مجبور به این بکنند که تا می تواند  بدود.

موفقیت سگ های وحشی  بستگی به یک تعقیب طولانی دارند.تا زمانی که کل در حال دویدن است سگ ها سود میبرند. وقتی سگ ها وحشی سرجایشان ایست میکنند ، ورق برمیگردد .

چون با یک دیوار از جنس شاخ روبه رو میشوند و شانسی ندارند .اما همه آنها جرات ایستادن را ندارند .سگ ها استقامت زیادی دارند . گروه سگ ها می توانند با سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت ساعت بدوند.

جستجوی کار گروهی دلفین ها برای شکار

دلفین‌ها مشابه شامپانزه‌ها، سگ‌ها و فیل‌ها می‌توانند در کارهای گروهی با هم همکاری کرده و رفتارشان را با یکدیگر هماهنگ کنند.دلفین ها در گروه های اجتماعی خبره و پیشرفته زندگی میکنند. وقتی باهم کار کنند میتوانند منطقه وسیعی رو پوشش دهند.اینها دلفین های چرخشی هستند، شاید این چرخش آنها یک نوع ارتباط هست یا فقط خوشگذرانی .


این مطلب را هم ببینید : شاهین چگونه می تواند به سرعت ۳۲۰ کیلومتر برسد؟

دلفین‌ها برای مشارکت در یک کار گروهی، رفتار خود را هماهنگ می‌کنند. به‌طور خاص، دلفین اول منتظر رسیدن سایرین می‌شود و دلفین‌های دنبال‌کننده‌ی او، سرعت شنای خود را مطابق با رفتار دلفین اول هماهنگ می‌کنند.

گروه های کوچک کنار هم می آیند و دسته های ۵ هزار تائی میشوند . دلفین های چرخشی پر سرو صدا ترین نوع دلفین ها هستند. آنها از اکولوکیشن یک نوع ردیاب صوتی استفاده میکنند. تا طعمه شون رو پیدا کنند .

هر شکارچی یک سری صدا انتشار میدهد و بعد منتظر بازگشت اکو صدا میشود.   با این روش طعمه ای که صدها متر دورتر هست رو بررسی میکنند و یک دیوار صوتی ایجاد میکنند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

دلفین ها ماهی های فانوسی رو پیدا میکنند. آنها بیشتر در عمق اقیانوس و دور از دلفینها هستند و تنها زمانی برای تغذیه به سطح آب میایند تبدیل به طعمه می شوند. دلفین ها ماهی ها را با صدای بلندشان گیج میکنند و براحتی آنها را جمع میکنند . دلفین ها به زیر ماهی فانوسی میروند تا از برگشت آنها به عمق اقیانوس جلوگیری کنند.

کار گروهی شیرهای دریائی برای صید ماهی

‏شیرهای دریایی ، ‏نرهای مجرد ‏باید کنار هم جمع شوند ، ‏چونکه تنها بزرگترین نرها .‏ماده را جذب خود کرده و می‌تواند جفتگیری کند.‏اگر این نرهای جوان ‏نتوانند به اندازه کافی بزرگ شوند .‏به خط ساحلی منزوی تبعید می‌شوند.

پس یک نر جوان گرسنه به تنهایی پیش می‌رود ‏به دنبال شکارهای بزرگ است. ‏ماهی تُن باله‌زرد ‏هر کدام ۶۰ کیلو هستند ‏با حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت ‏در دریای آزاد نمی‌تواند هیچکدام را بگیرد.‏جلوتر ورودی یک خلیج قرار دارد ماهی ها را را به سمت آن برده و به دام می اندازند.‏آنها را به بن‌بست می‌کشاند .‏اما از دستش فرار می‌کنند.‏شکست می‌خورد.

عدم موفقیت شیر دریائی در صید ماهی 

‏حالا به شکل گروهی کار می‌کنند ‏تا ماهی تُن بیشتر جمع شود .‏آنها را دوباره به سمت خلیج می‌برند.‏این شیرهای دریایی ماهی‌های تُن .‏را در تنگه گیر می‌اندازند .‏یک بار دیگر ماهی‌های تُن به بن‌بست رسیدند.

‏اما اینبار، نر جوان با سرعت برمیگردد .‏تا راه را سد کرده و خروجی را ببندد.‏این بار وقتی این دسته ‏سعی می‌کنند فرار کنند راه آنها را سد کرده و .آنها را به یک راه بن‌بست دیگر می‌رساند.
‏حالا گروه یکی‌به‌یکی .‏آنها را می‌خورند . ‏این روش هوشمندانه‌ی ماهیگیری که ‏نیازمند دوراندیشی، برنامه‌ریزی و همکاری است.

همکاری شیرهای دریائی برای صید ماهی تٌن

در حال بارگذاری پخش کننده...

کار گروهی ماهی گروپر و هشت پا برای صید ماهی | فیلم

مرجانهایشان کمتر از یک دهم درصد ‏از بستر اقیانوس را اشغال کرده است.‏با اینحال، خانه‌ی یک چهارم .‏گونه‌های آبزی شناخته شده‌اند.‏ساختارهای بسیار گوناگون دارند ‏برای ساکنان بیشمارشان ‏خانه‌های گوناگون فراهم می‌کنند.در سد بزرگ مرجانی استرالیا ‏یک  ماهی گروپر از ساکنان مرجانی ‌‏با شکار کردن ماهیان کوچک زندگی می‌کند.

‏اما چگونه باید اینجا غذا بدست آوری؟ ‏وقتی برای جا شدن در ‏یک شکاف زیادی بزرگ هستی؟
‏و این “گروپر” یک رقیب نیز دارد .‏رقیبی که بسیار باهوش است ‏و به دنبال همان شکار می‌گردد. ‏یک اختاپوس می تواند وارد .‏شکافهای بسیار باریک بشود. با این حال اغلب شکارش فرار میکند.

بنابراین با هم همکاری میکنند.گروپر کمرنگ می‌شود ‏و سعی می‌کند توجه ‏اختاپوس را به خود جلب کند‏سرش را پایین می‌آورد.‏نه تنها گروپر به اختاپوس علامت می‌دهد ، ‏بلکه نشان می‌دهد که ‏شکار کجا مخفی شده است.‏اختاپوس وارد شکاف می‌شود .‏ماهی مبارزه می‌کند.‏مستقیم به سمت .‏آرواره‌های گروپر شنا می‌کند.

کار گروهی ماهی گروپر و اختاپوس برای صید ماهی

در حال بارگذاری پخش کننده...

‏گاهی‌اوقات، اختاپوس پاداش می‌گیرد و .‏گاهی‌ اوقات هم گروپر.

‏دو گونه بسیار متفاوت ‏باعث موفقیت .‏در شهر مرجانی می‌شود.کار گروهی در واقع اساس زندگی در صخره های مرجانی است.

کار گروهی  مرغ عشق های وحشی برای فرار از شاهین |فیلم

مرغ عشق های وحشی همگی باهم پرواز میکنند.یک شکارچی هوایی باید چند ثانیه روی یک هدف واحد متمرکز شود .اگر هدفش گرفتن آنها باشد .اما چرخش شاهین کار بسیار دشواری است.پرواز در یک دسته بزرگ ، مرغای عشق را ایمن نگه میدارد. ولی آنها همچنان تشنه هستند.

در حال بارگذاری پخش کننده...

به محض اینکه یکی از آنها شجاعت به خرج دهد و برود بقیه هم همراه او میروند. ولی وقتی که آنها روی آب هستند هدف قرار دادنشان آسان است. آنها باید سریع آب بخورند و در کنار هم بمانند آخرین کسایی که آنجا را ترک میکنند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

فقط یکی از بین یک دسته ۱۰ هزار تایی گرفته شد. طی چند روز آنها این منطقه را ترک میکنند .تا به جستجوی بی پایان شان ادامه دهند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید