آئین بیشنو :پاسدار همه جانداران از جمله گیاه،درخت،طبیعت تا حیوان و انسان

بیشنو آئین تقدس طبیعت است که اولویت آن احترام به طبیعت و حیات وحش می باشد.در فصل های خشک که با کمبود شدید آب سرزمین راجستان مواجه است به حیوانات از جمله آهوی چینکارا با کمال میل آّب و محصول خود را به اشتراک می گذارند. در جوار رودخانه تاک در تایلند مردم سالی یک بار برای قدر دانی از نعمت های بادهای موسمی هدایائی را به الهه طبیعت و رودخانه تقدیم میکنند.

کلیپی از قدردانی مردم تایلند از طبیعت و نعمت های بادهای موسمی

قدردانی از بادهای موسمی در تایلند

در جوار رودخانه تاک در تایلند  بومی ها خود را برای جشنی به نام loi krathong آماده میکنند.آنها در این چشن هدایائی را به الهه طبیعت و الهه رودخانه تقدیم میکنند.با دعا و نیایش از تمام نعمت هائی که آب های موسمی برای آنها فراهم کرده قدردانی میکنند.

در این جشن قایق شناور در آب نشانه احترام به الهه آب است. مردم قایق های کوچک خود را که در آن مشعل کوچک و زیبایی را می گذارند و آن را تزئین می کنند و به آب می اندازند .

جشنواره لوی کراتونگ
جشنواره لوی کراتونگ

در شهر چیانگمای در شمال تایلند این جشن با فرستادن ده هزار فانوس به آسمان انجام می شود. جشن loi krathong ریشه در جشن نور هندو دارد.هندوئیسم و بودائیسم هر دو در سرزمین های موسمی شکوفا شده اند.هر دو آئین احترام فراوانی برای آب وطبیعت قائل هستند.

واژه ” لوی کراتونگ “

جالب است بدانید ” Loy ” به معنای شناور و ” krathong ” به معنای قایق است و معمولا قایق را با یک قسمتی از درخت موز یا با نان به زیبایی درست می کنند و دلیل آن این است که چون وقتی قایق را به رودخانه ها رها می کنند بعدها باعث آلودگی دریا نگردد و حتی ماهی ها و پرندگان دریایی بتوانند از قایق های آبی غذا بخورند .

" لوی کراتونگ
لوی کراتونگ

واژه ” لوی کراتونگ ” را شاید بتوان به عنوان سبد شناور یاد آور شد و حتی ترجمه نمود. در این جشنواره مردم تایلند قایق هایی از جنس برگ درختان و اخیرا از جنس فوم و غیره می سازند . سپس در آن شمعی روشن کرده و در آب رها می کنند و البته برخی از تایلندی تکه ای از مو و ناخن خود را نیز در آن گذاشته و به همراه قایق در آب رها می کنند .

از آنجایی که این فستیوال در زمانیکه ماه کامل است انجام می گیرد ، تاریخ دقیقی ندارد و هر سال با سال گذشته تفاوت هایی دارد اما معمولا در فصل پاییز و ماه نوامبر برگزار می شود و فقط ممکن است روز دقیق آن متفاوت باشد.

بیشنو | فیلم

اصول دین بیشنو بسیار ساده و برای هرکسی قابل فهم است. گرچه عمل به آنها درجه‌ی ایمان بالایی می‌طلبد. از مجموعه‌ی این اصول چنین برمی‌آید که مؤمن بیشنو باید چنان زندگی کند که پاسدار همه‌ی جانداران باشد، از گیاه و درخت و طبیعت گرفته تا حیوان و انسان.

کلیپی از مردمان پیشنو که به طبیعت احترام می گذارند

در حال بارگذاری پخش کننده...

 اصل هندوی «اهمسه» (میازاری) در مرکز توجه این آیین قرار دارد. همه‌ی بیشنو ها گیاهخوارند و هریک در زندگی اش باید از درختان و حیوانات و محیط پیرامونش پاسداری کند. خدمتگزار آنها باشد، اگر زخم خوردند بر زخمشان مرهم بگذارد و خلاصه‌ی نماینده‌ی محبت خدا در زمین باشد.

بیشتر بخوانید
رستوران سیروکو:مرتفع ترین رستوران جهان در طبقه ۶۴ با دید پانوراما

بیشنو آئین احترام به طبیعت

زندگی در بیابان تار ایالت راجستان واقع در شمال غربی هند بسیار سخت است.این منطقه تنها به خاطر فصل موسمی بخش کوچکی از آن قابلیت زندگی دارد.ولی با تمام شدن فصل باران گرما و خشک سالی شدت یافته است.

آهوی چینکارا نوعی غزال هندی است.این موجودات تا سه هفته بدون آب زنده می مانند.از شیره گیاهان تغذیه میکنند.بیش از ۶۸ میلیون نفر  در ایالت راجستان زندگی میکنند.غذا کمیاب و منابع آب رو به پایان است.

بیشنو آئین احترام به طبیعت.
بیشنو آئین احترام به طبیعت.

چینکاراها به آب احتیاج دارند.خوشبختانه این غزال در میان مردم بیشنو زندگی میکند.مذهب بیشنو دینی است که حدود ۳۰۰ سال قدمت دارد.تمام موجودات زنده برای پیروان آئین پیشنو مقدس هستند.آنها با کمال میل آب و محصول خود را با حیات وحش تقسیم میکنند.

مهربانی و بخشندگی به موجدات زنده در اینجا که اقلیم موسمی سخت ترین شرایط را ایجاد کرده به چشم می آید.آزار موجودات زنده در آئین بیشنو یا ویشنو منع شده است.حتی در این آئین درختان هم مقدس هستند.مردم تنها از شاخه هائی که روی زمین افتاده است به عنوان هیزم استفاده میکنند.

باور پیروان پیشنو را از طریق رویدادی که درگذشته   اتفاق افتاده میتوان درک کرد.

تاریخ بیشنو

لحظه ای که از خود گذشتگی مردمانشان در مقابل طبیعت را به آزمایش گرفت. این داستان به ۲۵۰ سال پیش بر میگردد .در آن زمان حاکم (جوداپور)برای ساخت قصر جدیدش چوب لازم داشت.حاکم می دانست که این بیشه درختان زیادی دارد.یک زن سعی کرد جلوی سربازها را بگیرد.ولی سربازها به او توجه نکردند و زن را کشتند.

وقتی سه دختر این ماجرا را متوجه شدند و سعی کردند مخالفت کنند ولی سربازها آنها را هم کشتند.با پخش شدن این خبر ،خیلی از مردم جمع شدن و خودشان را قربانی کردند.در مجموع ۳۶۳ نفر پیروی بیشنو آن روز جانشان را از دست دادند.

بیشنو آئین احترام به طبیعت.
بیشنو آئین احترام به طبیعت.

آنقدر خون در منطقه ریخت که هنوز هیچ علفی سبز نشده است.وقتی قتل عام به گوش حاکم رسید شرم سار شد و دستور داد تمام درختان بیشنو از آسیب در امان باشند.قانونی که تا امروز هم اعمال میشود.

اصول مهم آئین بیشنو مرتبط با طبیعت

باید بر اساس سنت هندی گیاهخواری کرد. یعنی کشتن یک حیوان برای خوردن گوشتش و استفاده از دیگر چیزهایش و نیز خوردن تخم مرغ‌ها و پرندگان حرام است. بزرگترین گناه قابل تصور همانا گوشتخواری‌ست.

باید برای حیوانات بی‌پناه و هر جانداری که در معرض خطر مرگ و آزار قرار دارد پناهگاهی ساخت و به او یاری کرد تا بتواند در محیطی مناسب دوران زندگی اش را به پایان برساند. علاوه بر این، باید یک دهم محصول غله‌ی خود را به حیوانات دانه خوار وحشی تقدیم کرد.

نباید به درخت و گیاه سبز آسیب رساند. یعنی نباید از درختی که زنده است شاخه ای کند، نباید گلی را از ساقه جدا کرد، نباید گیاهی زنده را از ریشه درآورد. اما درخت و گیاهی که به طور طبیعی مرده باشد، می‌توان از چوب و هیزمش برای ساختمان و آتش روشن کردن استفاده کرد.به همین دلیل سرزمین بیشنو همچنان پر برکت است و مایحتاج انسانها بر حیوانات بیشتری را نسبت به سایر قسمت های بیابانی جهان تامین میکند.

عاقبت هنرپیشه معروف هندی برای شکار آهو

امروزه هنوز هم پیش می‌آید که در اخبار روزانه‌ی هند بشنویم که باز یک یا چند بیشنویی به ضرب گلوله‌ی شکارچیان و یا قاچاقچیان چوب از پای در آمده اند. آخرین رویداد مهمی که در سطحی جهانی انعکاس یافت به سال ۱۹۹۸ برمی‌گردد. هنگامیکه سلمان خان، هنرپیشه‌ی مشهور هندی، یک بز کوهی را شکار کرد و نزدیک بود که با استفاده از شهرتش در دادگاه تبرئه بشود. اما بیشنو یی‌ها چنان تظاهراتی به راه انداختند و چنان فشاری به دولت آوردند که دادگاه، به‌رغم محبوبیت ملی این هنرپیشه، وی را به زندان غیرقابل تخفیف محکوم کرد.

1 دیدگاه

  1. دم مردمشون گرم
    چقدر هوای حیات وحش رو دارند و درختان را فقط برای خودشان نمیدانند بلکه طوری استفاده میکنند که برای نسلهای بعد هم باشد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید